İngilizcenizin dünya standartlarında yeterli olduğunu kanıtlama zamanının geldiğini düşünüyorsanız doğru yoldasınız. İngiltere ve Avustralya’nın başını çektiği bu konsorsiyumda dünya standardı haline gelen IELTS Sınavına bir adım daha yakınsınız.

Deren Koray Yabancı Dil Kurslarının seçkin IELTS eğitmen kadrosu ve IELTS’in her bölümde ayrı uzmanlaşan Türk ve ana dili İngilizce olan profesyonel IELTS öğretmenlerimizden etkin ve farklı bir IELTS kursu almaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız; gelin, öncelikle IELTS’i size biraz yakından tanıtalım ve sizleri IELTS hakkında biraz bilgilendirelim.

IELTS Nedir?

IELTS sınavı Birleşik Krallığa bağlı ülkeler başta olmak üzere, oldukça popüler, uluslararası saygınlık ve geçerliliğe sahip bir İngilizce düzey belirleme sınavıdır. Dünya çapında ağırlıklı olarak akademik bir referansı bulunmaktadır. Türk eğitim dünyasında son yıllarda peş peşe alınan radikal kararlara rağmen, ülkemizde de pek çok kamu ve özel sektörde geçerli olan bu sınav, 0 ve 9 arasındaki skorlama skalası ile adayın İngilizce bilgi ve becerisini ölçmektedir. IELTS, yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde İngilizce hazırlık atlama, lisans, yüksek lisans, doktora ve post doktora programlarına kayıt olurken sahip olduğunuz İngilizceyi kanıtlamanıza ve uygun seviyelerde kurumlara yerleşmenize olanak verir. Şimdilik İstanbul, Ankara ve İzmir’de sınava girebilme olanağı bulunan IELTS, İngiltere ve Avustralya desteği ile daha fazla lokasyonda yaygınlaştırılma süreci içindedir. Deren Koray Yabancı Dil Kursları, Avustralya’nın saygın eğitim birimlerinden olan IDP ile yapmış olduğu çözüm ortaklığı sayesinde uluslararası geçerliliğe sahip olan bu sınava hem hazırlıyor, hem de adayların sınava başvuru sürecinde kendilerini asiste ediyor. IELTS sınavının 1 ve 9 puanlama kriteri, adayın İngilizce okuma, İngilizce yazma, İngilizce dinleme ve İngilizce konuşma becerilerini ölçen bir formatta verilmektedir.

IELTS’i Kim Hazırlar?

IELTS, Cambridge Üniversitesi ESOL İngilizce sınavlarını hazırlayan birim tarafından düzenlenmektedir. Bu sebeple yapı itibarı ile aslında Cambridge türevi sınavlarının formatına da yakınlık gösterir. Bu sebeple Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak IELTS ve Cambridge sınav eğitimlerini benzer müfredatta öğrencilerimize veriyoruz. Aslında her iki sınav, Amerika’nın büyük kozu TOEFL Sınavına uluslararası birer alternatif olması açısından Birleşik Krallığın bu prestij savaşına bir cevabıdır. Her ne kadar inkar edilse de özellikle Amerika ve İngiltere arasında yaşanan İngilizce eğitim ve prestij rekabetinin bir ürünüdür. Bu rekabete son yıllarda Avustralya’nın da destek verdiğini düşünürsek tüm dünyada ESL pazarının ciddi bir rekabete doğru sürüklendiğini izleyebilirsiniz.

IELTS’de Ölçümleme Nasıl Yapılır?

IELTS, bir öğrencinin İngilizce dilinde hakim olduğunu düşünülen 4 ana noktadaki bilgi, beceri ve birikimi ölçer. 4 ayrı konuda 40 sorudan oluşan ve 30 dakikalık dinleme bölümü akabinde, genel okuma, yazma veya akademik okuma, yazma tercihinden biri yapılmaktadır. Her iki tercihin okuma bölümünde 3 konu ve 40 ar soru için 1 saat süre verilir. İkinci 1 saatlik dilim genel ve akademik tercih yönünde yazı çalışmalarını  içerir. İlk bölümde 150, ikinci bölümde 250 kelimelik İngilizce yazma çalışmasından sonra 3 bölümden oluşan 11 ila 14 dakikalık birebir konuşma bölümüyle sınav sona erer.

IELTS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ

Dünyanın En Popüler Yabancı Dil Sınavı; IELTS

IELTS, dünya çapında 135 ülkede konuşlu, 9500’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilen dünyaca ünlü ve popüler olan bir sınavdır. 2015 yılı verilerine göre 2,6 milyon adayın girdiği bu sınav, Birleşik Krallık kökenli dünyanın en yaygın ve popüler yabancı dil seviye belirleme sınavlarından birisi olarak anılmaktadır.

IELTS Sınavı özellikle Türkiye’deki üniversitelerin hazırlık atlama (Proficiency) sınıfını geçmek isteyen adayların, eğitimlerini yurtdışında sürdürmek isteyen veya yurtdışında çalışmak, göçmenlik ve aile birleşim sınavı başvurusunda bulunacak kişilerle, özel sektörde dil tazminatı almak için başvuracak adayların öncelikli tercih ettiği uluslararası popüler bir sınavdır.

IELTS sınavı, tüm dünyada aynı günde ve yılda 48 kez uygulanmaktadır. IELTS sınavı, sınava girecek adayın okuma (reading), yazma (writing), konuşma (speaking) ve dinleme (listening) bölümleri olmak üzere toplam 4 ana becerisini ölçmeyi hedefler. Yazılı bölümler aynı gün içinde aralıksız olarak uç uca uygulanır ve toplamda 3 saat sürer. Konuşma sınavı ise yazılı bölüm ile aynı gün içinde veya yazılı sınavdan 1-2 gün önce veya hemen akabinde yapılır. Yazılı bölümler ortalama 11 ila 14 dakika arası sürmektedir. Sınav soru tip ve formatları ile ilgili örnek doküman ve belgelere ulaşmak için tıklayınız.

IELTS Sınav Tipleri Nelerdir?

IELTS sınavı adayın tercihi ve adayın hedefine bağlı olarak iki ayrı modülde uygulanmaktadır:

General Training: Daha çok yurtdışında çalışma veya oturma izni, göçmenlik veya aile birleşim başvurularında talep edilen IELTS test tipidir.

Academic Training: Genellikle yurtdışındaki bir eğitim kurumunda eğitim almak, Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin hazırlık sınıflarını atlamak, özel ya da kamuda yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen adayların tercih ettiği sınav tipidir.

Aralarındaki Fark Nedir?

General ve Academic Training arasındaki tek fark yazma (writing) ve okuma (reading) bölümleridir. Diğer iki bölüm olan dinleme ve konuşmada sorular ortaktır ve adaylara aynı sorular sorulur.

IELTS Sınav Operasyonunu Kim Yürütüyor?

IELTS sınav sorularının, Cambridge Üniversitesi ESOL birimi tarafından hazırlanıp sunulduğunu belirtmiştik. Deren Koray Yabancı Dil Kurslarının bağlı olduğu IDP dışında, IELTS Australia ve British Council birimleri de sınavı farklı lokasyonlarda uygumaktadır. Değerlendirme kriterleri de yine soruları hazırlayan Cambridge Üniversitesi ESOL birimi tarafından uygulanır. IELTS’te sınıf geçme ya da sınıfta kalma gibi bir kriter yoktur, adayların İngilizceyi kullanma beceri ve seviyelerini tespit etmek amacıyla uygulanır. IELTS, TOEFL’ın aksine kağıt üzerinde yapılan klasik bir sınavdır. Adayların fotoğraflarının sınav günü çekilmesi, adaya özel parmak izi taraması gibi güncel teknolojiler kullanılarak, sınav günümüz itibarı ile en güvenli hale getirilmiştir.

IELTS sınavının geçerliliği 2 yıldır ve dünya üzerinde 9500’den fazla kurum tarafından kabul edilir. Sınav sonuçları tüm dünya üzerinde eş zamanlı olarak sınavdan 13 gün sonra açıklanır. Sınav 9 puan üzerinden ve her bir bölüm ayrı ayrı skorlanarak değerlendirilir. Adayların sınava girmesi konusunda herhangi bir sayı kısıtlaması bulunmamaktadır.

Adaylar sınav başvurularını çevrimiçi olarak Deren Koray Yabancı Dil Kursları asistanlığında gerçekleştirilmektedir. Sormak ya da öğrenmek istediğiniz tüm detay, sınav lokasyon ve IELTS sınav tarih bilgilerine kayıt ofislerimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

DEREN KORAY IELTS TEAM

Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında IELTS hazırlık eğitimi, standart kurslardaki gibi tek eğitmen yerine, anadili İngilizce olan tamamı yabancı öğretmenler ve konunun profesyoneli Türk öğretmenlerden oluşan uzman bir ekip tarafından verilir. Speaking bölümüne, IELTS’in Speaking bölümlerinde uzman olan öğretmenimiz, Writing bölümüne “IELTS – Writing” konusunda uzman olan ikinci öğretmenimiz, Reading bölümüne de “IELTS – Reading” konusunda uzman olan üçüncü bir eğitmen tarafından verilmektedir. Böylece her öğrencimiz IELTS derslerini, en üst kalite ve verimlilikle kurumlarımızdan farklı branşlarda alır. Deren Koray Yabancı Dil Kurslarının IELTS sınavlarındaki üstün başarısından birinin sırrı da bu güzide ekip çalışmasıdır. Öğrencilerimizin eksiklerini saptadığımız noktalar üzerinde yoğunlaşarak IELTS eğitimi verdiğimiz için, hem kendilerinin, hem de bizlerin ortak zaman ve maliyetten birlikte tasarruf etmemizi sağlıyoruz.

İNGİLTERE’DE IELTS EĞİTİMİ

Deren Koray’ın uzmanlık alanı olan yurtdışı eğitim servislerimiz kapsamında dileyen öğrencilerimizi 27 yıllık yurtdışı eğitim tecrübemizle İngiltere ve Kanada’da bulunan partner dil okullarımıza göndererek hedef seviyelerine göre 1 – 2 – 3 aylık yoğun IELTS eğitimi almalarını sağlıyoruz. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız, Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında görev alan öğretmenlerimizin durum değerlendirme raporları sonucu ihtiyaçları olan eğitim sürelerini analiz ederek adaylarımıza en uygun maliyetli ve en verimli seçenekleri sunabiliyor. Öğrencilerimiz böylece, ne ihtiyaçlarından fazla yurtdışında kalarak gereksiz, ne de yetersiz bir süre için plansız bir harcamada bulunuyorlar.

IELTS SINAV YAPISI VE IELTS SINAV UYGULAMA ŞEMASI

IELTS kursunu da tıpkı TOEFL sınav hazırlık programında yaptığımız gibi Türkiye’de ilk kez Deren Koray Yabancı Dil Kursları tarafından uygulanan 2 seçenek ile öğrencilerimize veriyoruz.

IELTS Sınavına Hazırlık Programlarımız

Opsiyon 1 – QUADPROTECH YÖNTEMİMİZLE IELTS SINAVINA HAZIRLANMA

1- IELTS teknik yapısına uygun olarak hazırlanmış 100 soruluk bir düzey belirleme sınavını sizlere uygularız.

2- Buradan aldığımız sonuçla konuşma hariç, 3 becerinizi analiz ederiz. IELTS seviye belirleme sınavı sonucu IELTS öğretmenlerimiz, sınavda ön plana çıkan eksik noktalarınızı tek tek saptar ve sizin için bir profil oluştururlar.

3- CEF Skalasına göre belirlenmiş 12 düzey üzerinden sizleri konuşma testine alır, ortalama kaç kelime haznesine sahip olduğunuzu saptarız. Aynı zamanda konuşma becerinizi uluslararası skalada konumlandırırız. Bu klasifikasyon için KET – PET – FCE ve CAE kriterlerini kullanırız.

4- Taban puanı aştığınızda (45 ve üzeri) sizi, IELTS’de dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinizin yanında sahip olduğunuz gramer ve kelime haznenizi de göz önünde bulundurarak size özel bir müfredat uygularız. Taban puanı aşamayan katılımcılarımız için de QuadPro Metodu destekli genel İngilizce kurslarımızdan birine alır, ortalama 2,5 ay sürecek yoğun bir İngilizce eğitimle sizleri Intermediate ya da Upper Intermediate seviyesine ulaştırırız. Bu düzey, İngilizcenin olmazsa olmaz yapı taşlarını içeren önemli bir kırılma noktasını temsil eder.

5- Bu değerlendirme sonucu sizi haftada ortalama 8 saat sürecek (Hafta içi 4 gün ya da Haftasonu 2 gün) toplamda 3 ay devam edecek 96 saatlik yoğun IELTS eğitim programına alırız. İş ya da özel yaşamdan dolayı zaman ya da mekan sorunu yaşayan adaylarımız için de, kısa süreli IELTS birebir eğitim programlarımızı da gerektiğinde özel ders konseptinde sunmaktayız. Öğrencilerimizi IELTS test teknikleri konusunda her alanda ayrı ayrı uzmanlaşmış 2 ya da 3 öğretmen kadromuzla ortalama 30 ya da 40 saat sürecek özel IELTS programlarımıza alırız. Bu eğitimlerde, önceki yıllarda IELTS sınavlarında çıkmış İngilizce sorular üzerinde IDP ve British Council tarafından prezante edilen IELTS teknik ve soru çözme yetenek ve becerileri adaylarımıza kazandırılır. Bunun yanında sınav süresini efektif değerlendirme ve sınava hazırlık konularını işler, eksik noktalarınızı bu sürede elemine ederiz. Bu eğitimler sonunda, sınav stratejisi oluşturma, stres kontrolü ve sınav zamanını efektif kullanabilme gibi kritik konularda kontrolün tamamen adayda olma becerilerini de adaya kazandırılır.

6- 96 saatin ya da 30 / 40 saat süren özel dersin sonunda 1 ay boyunca 4 adet reel IELTS sınavı aynı disiplin ve atmosferde IELTS Team tarafından sizlere verilir. Bu sınavların amacı alacağınız gerçek IELTS sınavına sizi hazırlamak ve IELTS skorunuzun yükselmesini sağlamaktır.

7- IELTS sınavına katılmanızın akabinde prosedür tamamlanmış olur. Deren Koray Yabancı Dil Kursları, IELTS sınavında başarı gösteremeyen bir katılımcısını hiçbir ek bir ücret almadan tekrar IELTS eğitimine alır ya da Callan Metod ile CPL seviyesinden CFC seviyesine sürecek konuşma üzerine odaklanmış gramer + İngilizce konuşma becerisi kazandıran kurslarına kayıt eder. Bu garanti şartının geçerli olabilmesi için adayımızın eksiksiz, kurum tarafından belirlenmiş belli bir disiplin ve eğitim sistemi çerçevesinde ders alması şartı aranmaktadır.

Opsiyon 2 – CALLAN METOD İLE IELTS SINAVINA HAZIRLANMA

Cambridge Üniversitesinin ESOL Sınavlarını hazırlayan birimi ile IELTS arasında organik bir bağ olduğundan yukarıda sık sık söz etmiştik. Londra merkezli Callan Dil Okullarında son 50 yıldır başarı ile uygulanan Callan Metod ile eğitim alan öğrencilerin girdiği Cambridge sınav skor ortalamasına baktığınızda, son 20 yıllık verilerine göre metodun Cambridge sınavları üzerinde başarı oranı %95 olarak açıklanmıştır. Anadilleri Batı Avrupa dili olan öğrenciler üzerinde yapılan bu araştırma sonucunda, Ural Altay anadiline sahip öğrencilerimiz için bu skoru oldukça iyimser bir skor olduğunu itiraf etmeliyiz. Bu nedenle Callan Metod’un kitaplarında da belirtildiği gibi CPL ve CFC seviyeleri için 154 ve 150 saatlik eğitimler yerine +60 saatlik ekstra bir IELTS teknik beceri eğitimi ile bu seviyeleri toplamda 350 saat gibi bir müfredatta öğrencilerimize sunuyoruz. Bu 350 saatlik eğitimin her 25 dakikası revizyon ve birebir soru – yanıt, 10 ar dakika okuma, 5 er dakika yazma ve son 10 dakikada yeni konu işleme modülü ile işlenir. Ayrıca derslerde 2. saatin her 15 dakikalık bölümü de ekstra bir günlük konuşma aktivitesi sunulur.

Bu verilere göre Callan Metod ile çeyrek zamanda Cambridge First Certificate seviyesine kadar ilerleyen öğrencilerimiz, metodumuzun üstün İngilizce eğitim teknikleri sayesinde 14 tense’i 3299 İngilizce kelime ile konuşacak düzeye ulaşırlar. Daha üst seviyelerde İngilizce bilgisine sahip katılımcılarımızın alacağı İngilizce ders saati ve ücreti, uygulanacak seviye belirleme sınavının ardından elbette daha da düşecektir. Stage 9’dan mezun olan, yani CFC seviyesine ulaşan öğrencilerimiz Callan metodun hemen akabinde 6 haftalık IELTS model ve test çözüm tekniklerine dayalı bir yoğun IELTS eğitiminin ardından IELTS sınavına Deren Koray Yabancı Dil Kursları tarafından hazırlanmış olur. IELTS gerçek sınavı öncesinde de, tıpkı diğer sınav tiplerinde uyguladığımız gibi kursiyerimiz, her hafta ekstra 4 değişik IELTS hazırlık simülasyon sınavına alınır. Bu simülasyon sınavların dışında, öğrencilerimizi pop-quiz ve çerez alıştırmalarla da ayrıca  hazırlarız. IELTS eğitimi boyunca bu tür ara testlerle, IELTS sınav çözüm teknikleri öğrencilerimize deneyimli kadromuz tarafından verilmektedir.

Sınavlara başvuru için lütfen bizimle iletişime geçiniz.