Callan Method İçeriği

İŞTE 238 NOKTADA DÜNYACA ÜNLÜ İNGİLİZCE EĞİTİM METODUMUZ.

Callan Metod ile verdiğimiz 1/4 zamanda İngilizce eğitiminin detaylarını aşağıda sizlere bölümler halinde sunuyoruz. Tüm metni tek bir dosyada okumayı arzu ederseniz, on-line kitapçığımızı buradan indirebilirsiniz. Devam eden İngilizce derslerimizden birine izleyici olarak katılmayı arzu ederseniz izleyici İngilizce ders katılım formumuzu doldurmanız yeterlidir. Size İngilizce eğitiminde mutfağımızın kapılarını sonuna kadar açıyor ve İngilizce eğitim metodumuzu kendi gözlerinizle görmenizi sağlıyoruz. Bu Deren Koray Yabancı Dil Kursları en önemli ayrıcalıklarından bir tanesidir. Deneme derslerimize İzmir, Denizli, Aydın ve İstanbul dil okullarımızdan birinde katılabilirsiniz.

Callan Metod 350 saatlik hepimizin bildiği standart kurslar yerine, Cambridge Preliminary sınavına sadece 80 saatte (Türkiye koşullarında bunun 100 saat olduğunu savunuyoruz), Cambridge First Certificate sınavına da sadece 160 saatte öğrencilerini hazırlıyor.

Callan Metodunu uygulayan özel okullar öğrencilerine yazılı bir garanti belgesi verebilmektedirler. Bu belgede belirtilen zamanda Cambridge, devlet okulları ya da üniversite sınavlarında başarılı olamayan öğrencilere başarılı olana kadar ücretsiz ders verileceği garanti edilir. Genel başarı oranının %70 olduğu bu sınavlarda Callan Metodu kullanan okullara bakacak olursak başarı oranının %95 olduğunu görürüz.

Callan Metodu kullanan okullar (Deren Koray Yabancı Dil Kursları) öğrencilerine kayıt olmadan önce deneme dersleri verebilmekte ve metodun iddialarına şüpheyle bakanlara sonuç aldıkça ödeme yapma imkanı sunmaktadırlar. Metod İngilizce öğrenmek isteyen herkese mükemmel bir sonucu garanti eder. Ev ödevi gerektirmez, uygulanışı kolay, ilginç ve zevklidir. Dersi derste öğretir.

Her yaşta öğrenciye, her öğrenim amacına uygundur. Asetat tahta, yardımcı kitaplar gibi hiç bir kurs materyali gerektirmez. Özel okul, işyeri, devlet okulları ya da üniversitelerde, her tür sınıfta rahatça uygulanabilir. Öğrenciler, metodu ”kendi kendine öğren” yöntemiyle aralarında pratik yaparak birbirlerine öğretebilirler. Metod, daha önce “Callan Metod” eğitimi almış anadili İngilizce olan öğretmenler tarafından hem Londra’daki okulumuzda hem de İzmir’deki kursumuzda verilmektedir.

Callan dünyanın her yerinde metod eğitimi alan öğretmenler tarafından öğrencisini her türlü sınava hazırlamaya uygun bir metoddur. Los Angeles’ta, Amerikalı bir öğretmen tarafından göçmenlere ya da Calcutta’da, Hindistanlı bir öğretmen tarafından Hindu okul öğrencilerine uygulanabilir ancak bizlerin Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak tercihi tamamen anadili İngilizce olan öğretmenlerle bu eşsiz metodu uygulamaktır. Cambridge Advanced seviyesine kadar 4.400 kelimenin 39’u Amerikan İngilizcesinde İngiliz İngilizcesinden farklı şekilde kullanılmaktadır ve sadece 7 yazılım farklılığı vardır.

Her ne kadar metod İngiliz İngilizcesini kullanmışsa da bu sadece bir ölçü olabilir. Amerikan İngilizcesiyle eğitim görmüş ya da Avustralya aksanıyla konuşan bir öğretmenden ders almış öğrenci dünyanın neresine giderse gitsin herhangi bir zorlukla karşılaşmaz. Bu tür bir problem, sadece öğretmenin etkin bölgesel bir aksana sahip olduğu zaman gündeme gelebilir. (Yorkshire, Somerset, Texas, Brooklyn etc.) gibi.

Cambridge Sınavları Callan Metodu diğer metotlarla karşılaştırmak için iyi bir ölçüdür. Doğal olarak her ülkenin kendi dil sınavları vardır. (İngiltere IELTS, Amerika TOEFL, Türkiye KPDS, The Michigan University Exams in America gibi). Callan Metod bütün bu sınavlara hazırlanmak için de uygun bir sistemdir. Çünkü Callan Metod bu sınavlarda geçerli olan İngilizceyi öğretir. Callan öğrencisi için sınav içeriği çok da önemli değildir. İngilizcenin temeli zaten genelde aynıdır. Öğrenci ilgili sınavı alabilecek bilgi seviyesine ulaştığında, hangi sınavı alacaksa o sınavın geçmiş sorularına çalışması sınavdan geçmesi için yeterli olacaktır.

Paund, mil, yard ve İngiliz yer isimleri gibi referanslar kolaylıkla o ülkenin ölçü birimleri ya da yer isimleriyle değiştirilebilir. Bizler de metodumuzda ülkesel ölçülerimizi kolay anlayabilmeniz için değiştiriyoruz.

Aşağıdaki listede bulunan materyaller Callan Metodun eğitim bütünlüğünü oluşturmaktadır:

1. 1’den 12 ye kadar TEO kitapları
2. Öğretmenlerin kullandığı resimli chart’lar
3. Öğretmenin el kitabı, eğitim el kitabı
4. Öğretmenin işitsel eğitim kaset ve CDsi
5. Öğretmenin eğitim video CDsi
6. Birden yediye kadar öğrenci kitapları
7. Öğrenci kitaplarına bağlı kalarak hazırlanmış CDler
8. Callan Metod’da kullanılan altı kitabın öğrencilerin dilinde hazırlanmış kelime
sözlükleri. (Yeni baskıda bu kelimeler artık kitaba yazılmaktadır)
9. Dikteleri yazmak için hazırlanmış defterler
10. Callan Metodun niçin hazırlanıp, nasıl kullandığının detaylarını açıklayan öğrenci el kitabı (Yeni baskıda bu bilgiler tüm detayları ile kitap önsözünde yer almaktadır)
11. Callan Metodu kullanan bir okulun nasıl oluşturulacağı gösteren direktörün el kitabı
12. Callan Metod hakkında genel bilgilerden oluşmuş danışma kitabı

Öğrenci kitaplarında çeşitli dillerde açıklamalar bulunmaktadır. Aynı zamanda Cambridge Pratik Sınav sorularıyla, öğrenci kitaplarının sözlükleri hep birlikte sunulmakta idi.

Öğrencilerimiz kitaplarda neden bu kadar detaylı açıklanmış bilgiler ve uzun bir önsöz olduğunu merak edebilir. Bunun en önemli sebebi Callan Metod İngilizceyi dörtte bir zamanda nasıl öğrettiğini ayrıntılarıyla öğrencilerine açıklamasıdır. Bu sebeple kitaplarımızda yazılan önsözü de web sitemize incelemeniz için taşımış bulunuyoruz. Bu derece devrim niteliğindeki bir sistemin, tabi ki bir kaç sayfada açıklanabilmesi beklenemez değil mi?. Önsözü okuyan kişi ne kadar septik biri olursa olsun, sonuçta iddia edilen noktaların doğruluğunu kendi gözleriyle görecektir.

Bu önsözün yazılmasındaki diğer bir önemli nokta da Callan Metodun kullanılmasına karşı olan öğretmen ve özel okulların niçin karşı olduklarını açıklığa kavuşturmaktır. Callan Metodu kullanmayı planlayan özel okullar 4 akademik yıllık eğitim süresinin 1 akademik yıla düşeceğini gördüklerinden, kazançlarının da dörtte üçünü kaybedeceklerini düşünürler. Bazı öğretmenlerin sisteme karşı olmasının başlıca sebebi ise öğretmenin sınıf içindeki özgürlüğünün kısıtlanması ve toplum içindeki sosyal statüsünü düşünmesidir. Çünkü metod herhangi birinin de öğretmenlik yapabileceğini iddia etmektedir.

Profesyonel kişiler metodu kullanırken, bazı özel okullar ve öğretmenler arasında kendi teori ve fikirlerini metoda eklemek gibi çok yanlış bir eğilim içine girebilmektedirler. Böyle bir durumda metod doğru olarak kullanılmazsa, normalin dörtte biri zamanda sonuç alınması dolayısı ile hedeflenen para tasarrufu doğal olarak sağlanamaz ve dörtte üç oranı sadece sözde kalır.

Bu önsözde açıklananlar öğrenciyi bu gibi durumlara karşı uyarmak için yazılmıştır. Kaybedilen zaman ve para, özel okulun ya da öğretmenin değil, tamamıyla öğrencinin kaybıdır. CMO (Callan Method Organization) kendi kitaplarını önsöz olmadan pazarlamayı denemiş, ancak eğitim garantisi vermeyen bazı okullar ve metodu doğru kullanmayan bazı öğretmenlerin varlığını tespit etmiş ve sesini bu noktada ne yazık ki duyurmamıştır. Metodun kursiyerler tarafından bilinmesi çok önemlidir. Çünkü neyin doğru neyin yanlış olduğunu kursiyer izlemek zorundadır.

Eğer öğrenci ön açıklamaları bir seferde okuyamayacağı kadar uzun bulursa önce birinci kısmı ardından diğer iki kısmı kendisine uygun bir zamanda da kolaylıkla okuyabilir. Eğer açıklamalar Türkçe değilse, kendisine çeviri yapabilecek bir arkadaşından yardım isteyebilir.

Öğrencilerimiz, kitaptaki önsözün neden sadece 1. kitapta değil de, metodun bütün kitaplarında bulunduğunu ya da ayrı bir kitapçıkta toplanmadığını da merak edebilir. Bunun sebebi de bazı öğrencilerin başlangıç seviyesinde olmayıp, metodun örneğin; 3. kitabından başlayabilecek seviyede İngilizce bilgisine sahip olmaları, 1. ve 2. kitabı edinmeden sadece 3. kitabı alabilme durumlarıdır. Ayrı bir kitapçıkta açıklamaların yapılmamasının sebebine gelince, sistemi kullanan bazı okulların, sistemi doğru olarak kullanmamaları ve böyle bir durumda öğrenciye bu kitabı dağıtmayı gerekli görmeme olasılığıdır. Özetle bu önsöz metodu öğrenciye tam yönüyle aktarmak için elzemdir.

İngilizcenin uluslararası bir dil olduğu ve dünyadaki çoğu insanın bu dili konuşmak istediğini söylemeye çok gerek olmadığı kanısındayız. Çünkü İngilizce evrenseldir. Günümüzde uzayda dahi konuşulan bir dildir. Yabancı dil; insanın gerek işi ve sosyal yaşantısı, gerekse seyahatleri için kaçınılmaz bir gereksinimdir. Bununla birlikte çoğu insan bir dili öğrenmek için herhangi bir girişimde bulunmamakta veya cesaret edememektedir. Dil öğrenmek bir müzik aletini çalmayı öğrenmeye benzer. Çoğu insan yeni bir aleti çalmak istemesine rağmen bunun çok zaman alacağını veya çok çalışmanın sıkıcı olabileceğini düşündüğünden başlamaya bir türlü cesaret edemez. İnsanlar İngilizce öğrenmenin zaman alacağını, pahalıya malolacağını ayrıca öğrenmeye yetenekli olmadıklarını sıkça düşünmektedirler.

İngilizceyi en kısa ve en hızlı bir biçimde öğretmeyi amaçlayan Callan Metod bugüne kadar bilinen araştırma metodlarına yeni bir boyut getirerek normal zamanın çeyreğinde İngilizce öğretmeyi başarmış durumdadır. İşte bu önsöz ve tüm yazımlar, sizlere Callan Metod’un neden 27 ülkede 400’den fazla okulda yüzbinlerce öğrenci tarafından tercih edildiğini sizlere aktaracak.

Cambridge Üniversitesi bütün dünyada öğrencilerin Cambridge Preliminary İngilizce sınavı düzeyine ortalama 350 saatte (4 öğretim yılında) ulaşabileceğini saptamıştır. İngiltere dışındaki okullarda kullanıldığı şekliyle Callan Metod öğrenciyi 80 saatte (1 öğretim yılı) bu sınava yetiştirir ancak biz Türkler Batı-Avrupa dili yerine Ural Altay dilini konuştuğumuz ve elbette Londra’da yaşamadığımız için bu süre 154 saate ulaşmaktadır. Cambridge First Certificate (C.F.C.) için ise ekstra 150 Saatlik bir İngilizce program yeterli olmaktadır. Özetle Türkiye koşullarında hiç İngilizce bilmeyen bir kursiyerimiz geç kalmalarla birlikte ortalama 300 saatte CFC seviyesine yani 14 tense ve 3299 İngilizce kelimenin İngilizce kursiyer tarafından konuşulduğu seviyeye ulaşmaktadır.

Callan Metodun verimliliğine inanmak sizlere çok güç gelebilir aslında doğruluğu imkansızmış gibi de gôrünebilir. Bu yüzden Callan Metodu uygulayan okulların büyük çoğunluğu her öğrenciye yazılı bir garanti belgesi verir ve öğrenci saptanan saatte dersten sonra Cambridge sınavlarında başarı sağlayamazsa, başarı sağlanana kadar okulda ücretsiz ders verilir.

Cambridge sınavları için Callan Metodu kullanan okulların başarı oranı %95’tir. Bu oran Cambridge Üniversitesi yayınlarına göre genel İngiltere ortalaması için %70 olarak bildirilmiştir.

Diğer okulların aksine Callan Metodu kullanan dünya okulları ödemede çeşitli esneklikler sağlar. Bu esneklik Londra merkezde bulunan okulumuz ve bu okulda eğitim alan vizesiz giriş hakkına sahip AB üyesi ülke öğrencileri için uygulanmaktadır. Türkiye henüz AB üyesi olmadığı için bu tür uygulamaların çoğu zaman dışında kalmaktadır. Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak düzenlemiş olduğumuz eğitimlerde zaman zaman bu esneklikleri elimizden geldiği ölçüde kursiyerlerimize yansıtmaya çalışıyoruz. Londra’daki okulumuzda olduğu gibi öğrenci peşin ödeme yerine sonuçta ödeme opsiyonunu da seçebilir. Bunun anlamı öğrencinin arzu ettiği takdirde her haftanın sonunda ödeme yapabileceğidir. Böylelikle memnun kalmadığı bir hafta için ödeme de yapmayabilir. Öğrencilerimiz her zaman kurs ücretini peşin ödeyebilirler ancak sıra diğer bir ayın ücretini ödemeye geldiğinde, bizler öğrencinin garanti seviyesine gelip gelmediğini kontrol ederiz. Bizler garanti edilen ders sayısından fazlası için öğrenciden ekstra bir bedel almıyoruz. Eğer böyle bir fazla ödeme tespit edilirse, sözleşme maddeleri gereğince öğrenciye idare kurul uygun gördüğü takdirde iade edilir. Örneğin ilk ayda öğrenciye garanti edilen paragraf sayısı 60 olur da, öğrencinin o anda 50. paragrafta olduğu saptanırsa, 10 paragrafa denk gelen fark 2 ders ücreti bazında öğrenciye iade edilir ya da ücretsiz telafisi yapılır. Çünkü metod, bir derste öğrenilen İngilizce paragraf sayısının 5 olduğunu savunur. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu türdeki uygulamalar Stage (Kur) başına ödeme seçeneğinde geçerlidir ve doğal olarak paket anlaşması yapılan ders saati bedelinden daha fazla bir ödemeyi gerektirir. Kursiyerlerimizle yapılan karşılıklı sözleşmelerle bu tür uygulamalar şirket avukatlarımız tarafından hazırlamış olduğu sözleşmede açık şekilde belirtilmektedir. Ayrıntılar için kayıt koordinatörümüz ve okul müdürümüz ile görüşebilirsiniz.

Çoğu ülkelerde İngiltere’de de olduğu gibi yanlış bilgileri yayınlamak kanuna aykırıdır. Bu nedenle verdiğimiz garantinin geçerliliği Callan Metodun iddialarının doğruluğunu da kanıtlar.

Bakınız Bir dili öğrenmek, bir binayı inşa etmeye benzer. Kelimeler tuğlaları, dilbilgisi ise destekleri temsil ettiğini düşünelim. Cambridge Preliminary düzeyine ulaşmak için bir öğrenci yaklaşık 1500, First Certificate için ise 3000 İngilizce kelimeye ihtiyaç duyar. Kişi, kelimelerin anlamını bilmenin yanında dilbilgisi kuralları da doğru ve hızlı bir şekilde kullanılmak zorundadır. Callan’daki ortalama bir öğrenci CPL ve CFC için gereken kelimeleri 1 saatte 19 kelimeyi dağarcığına kazandırarak toplam 80 saat sonunda arzu edilen seviyelere ulaşacaktır. Bu kelimelerin sayısal değerini, metod kitaplarından takip edebilir ve bu basit matematiksel hesabı siz de kronomotre yardımı ile yapabilirsiniz.

Diğer bir deyişle bir ay içerisinde (haftada 5 saatlik bir programdan bahsediyoruz) Callan Metod öğrencisi 380 kelime öğrenirken standart dil okulların öğrencileri ise sadece 25 kelime öğrenir.

Cambridge Üniversitesi, Preliminary Sınavı için ihtiyaç duyulan kelime sayısının standartlar çerçevesinde 2200 olduğunu bildirdiği halde Callan öğrencisi için bu rakam 1500 olarak ifade edilir. Çünkü kişinin akıcı bir biçimde kendini ifade etmeyi ve insanlarla iletişim kurmayı sağlayacak en gerekli 1500 kelimenin bellekte olması yeterlidir.

Callan’da eğitim almayan bir öğrenci 2200 kelime öğrenmiş olsa bile yine de bu rakam saatte 6,25’lik kelime dilimine denk gelir ki bu rakam bile Callan öğrencisinin 1 saatte öğrendiğinin sadece ve sadece çeyrek değerindedir.

Eğer Callan Metodu kullanan bir İngilizce dil okulu ya da İngilizce kurs garantisinin doğruluğunu ispatlayamazsa öğrenciler tarafından tepkiyle karşılanabilir, dolayısıyla okulun ünü sarsılabilir. Hele okul çok büyük olmayan bir metropolde bulunuyorsa bu çöküş çok daha hızlı olur. Bunun yanında fazla sayıda ücretsiz ders vermek bir okulu iflasa da götürebilir. Bu yüzden verilen garantinin, dolayısıyla metodun geçerliliği ve öne sürdüğü iddiaları da doğru olmalıdır. Bu garanti, kanunen geçerli olmasa bile yine de okulun verdiği yazılı bir söz yerine geçer. Bugün yurtdışında pek çok okul çeşitli belgeler vermektedir ancak bir süre sonra verilen bu belgelerin geçerli olmadığı anlaşılacağı için okulun da ticari itibarı zedelenecek ve sonuçta işletme ayakta kalamayacaktır. Biz dil okulumuzda verdiğimiz sözlerin arkasında duruyoruz. Tıpkı müşteri sözleşmelerinde de belirtildiği gibi.

Callan Metodun iddialarının doğru olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Nitekim bu metodu kullanan bir okul, bir caddenin köşesinde altın saat satıyorum diyerek dakikalar sonra kayıplara karışan bir işportacıya asla benzemez. Bir okul öğrencisine vereceği servisi satmadan önce kalitesini ispatlamakla, öğrenci de bunun doğruluğunu kanıtlamakla yükümlüdür. Okul aynı zamanda verdiği servisin kalitesini de korumak zorundadır. Aksi takdirde sonuç olumsuz olacaktır. Biz de bu sebeple İngilizce derslerimizi tamamen öğrencilerimizin denetimine ücretsiz açıyor, onlara bir süre ücretsiz ingilizce dersi veriyoruz.

Eğer öğrenci kitabında verilen figürlerin doğruluğunu araştırmak isterse Metodu kullanmayan diğer okullara Cambridge sınavlarına ne kadar sürede hazırlanabileceklerini veya kendilerine yazılı bir belge verip veremediklerini sorabilir. İddia ediyoruz hiçbir okul böyle bir garantiyi sunamayacaklardır.

1988’de İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre sıradan bir okulda İngilizce eğitimi alan standart bir öğrenci Cambridge Preliminary için yaklaşık 600 saat ders almaktadır. Callan Metodta bu ortalama sadece 154 saat, Cambridge First Certificate için de ekstra bir 150 saatlik bir eğitim dilimidir. Yani ortalama 1200 saatlik bir çalışma takvimi Metodumuzun gücü sayesinde 1/4 zamana yani 300 saate indirgenmiştir.

İngiltere’deki öğrencilerin Cambridge sınav sevilerine ulaşmaları, kendi ülkelerinden daha uzun bir süreyi kapsamaktadır. Bunun nedeni İngiltere’de öğrenciler diğer ülkelerden gelen yabancı öğrencilerle karma sınıflara yerleştirilmekte ve kısa bir dönem içerisinde İngilizce çalışma programına dahil edilmeleridir. Haftada 3 saat çalışmak yerine (4 yıllık eğitim süresi içinde) bu 3 saati 1 gün içinde alıp bu kursu 9 ayda tamamlamaktadırlar. Ancak üçüncü saat genellikle yorucu olduğundan, öğrenci gerekli performansı burada gösteremeyecektir.

Kendi ülkelerinde İngilizce öğrenen öğrenciler Cambridge Preliminary sınavına ulaşmak için 350 saat süreyle kurs almalarına rağmen gerçek sayı aslında bunun iki mislidir. Diğer bir deyişle 350 saatlik çalışma sadece sınıf içinde geçer ve öğrenci diğer bir saatini akademik olmayan bir konumda okul dışında harcar. Kurs esnasında (4 yıllık eğitim sürecinde) öğrenci İngilizcesini ilerletmek için genellikle film izlemeye, kaset dinlemeye, magazin, kitap, gazete okumaya veya mektup arkadaşlıklarına zaman ayırmaya sevkedilir. Halbuki Callan Metod öğrencisi, 100 saatlik bu dilimi 6 ya da 10 ay içinde sorunsuz tamamlayabilmektedir.

Eğer 87 saatlik ev ödevi için ayrılan süre 350 saate de eklenirse, okul dışında harcanan 350 saatle birlikte, Callan Metod’la eğitim almayan bir öğrencinin Cambridge Preliminary için harcadığı süre 800 saate ulaşmış olur.

Londra’daki büyük İngilizce dil okul müdürlerinden biri, 38 yıllık meslek hayatı boyunca Cambridge First Certificate sınavını 400 saatten az bir hazırlıkla geçebilen bir öğrenciye rastlamadığını belirtmektedir. Bakınız Callan yöntemi ile bu sınava hazırlanan bir öğrenci için bu sayısal değer sadece ”yavaş” olarak nitelendirilir. Callan Metodun en yavaş öğrencisi bile diğer standart metodlarla eğitim veren İngilizce kurs öğrencilerinden çok daha hızlıdır.

IBM, FIAT, OLIVETTİ, PHILIPS, HONEYWELL gibi birçok uluslararası dev şirket kendi personellerinin İngilizce eğitiminde Callan Metodunu kullanmaktadırlar. Bunun dışında Deren Koray Yabancı Dil Kursları, şubesi bulunduğu her şehrin önde gelen sanayi kuruluşlarının tüm yönetici ve personelin İngilizce eğitimini üstlenmiştir. Bu referanslarımız için bizlerle bağlantıya geçebilirsiniz.

Uluslararası bir firmada Callan Metodla Cambridge Sınavına hazırlanan başlangıç seviyesindeki bir öğrenci, bu sınavı 87 saatlik bir çalışmanın sonunda başarmıştır. Biz Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak bu rakamı Türkiye koşullarında 154 saat olarak bildiriyor ve bu eğitim için tamamen anadili İngilizce olan yabancı öğretmenlerimizi görevlendiriyoruz. İşimizi ciddiye alıyoruz.

Öğrencilerimiz, İngilizce sınavlarında başarılı olabileceklerine dair nasıl  garanti verdiğimizi merak ediyor olabilir. Peki sizce yabancı bir dil öğrenmek yetenek ister mi? Bu soruya yanıtımız “Hayır” olacak. Herkes yabancı bir dil öğrenebilir. Bu olay aslında daktilo öğrenmeye benzer. Hepimiz kendi dilimizi yaşayarak öğrendik öğle değil mi? Annemiz ya da babamız bize konuştuğumuz Türkçe için “Evladım bak biz bu dili kullanırken özneyi cümle başında yüklemi de cümle sonunda kullanırız” gibi bir gramer bilgisini sizlerle paylaştı mı? Hayır… Peki anadilimizi nasıl öğrendik? Çevremizden duyarak. Duydunuz ki konuşuyorsunuz. O halde bir başka dili de öğrenme kapasitemiz her zaman var demektir. Zaten böyle bir şey olmasaydı okulumuz her öğrenciye Cambridge Sınavları için başarıyı garantileyemezdi. Öğrenciler arasındaki tek fark, kiminin daha hızlı kiminin daha yavaş öğreneceği konusudur. Matematik, Fen, Felsefe gibi konular için belki de doğal bir yetenek gerekebilir ancak bu sav yabancı dil öğrenmek için geçerli değildir. Burada altını önemle çizmemiz gereken bir nokta bulunuyor. Londra’daki durum ile Türkiye’deki durum arasında ciddi bir farklılık vardır. Her şeyden önce ortam farklıdır. Londra merkez okulumuzdan dışarı adım atan bir kişi sürekli İngilizce konuşmak zorunda kalacaktır. Türkiye’deyse bu durum farklıdır. Bu nedenle İngilizce eğitimini alan her kursiyerimiz ekstra bir çalışmayla bu hissettiği bu eksikliği gidermesi gerekir. Bu gayreti göstermeyen kursiyerimiz için ne yazık ki yapabileceğimiz çok şey bulunmamaktadır. Gerçekten bu dili öğrenmek isteyen ve İngilizce eğitim metodumuza inanan dünya üzerindeki milyonlarca Callan Metod öğrencisi gibi sizler de Callan Metod ile İngilizce öğrenebilirsiniz.

Kitaplarda, dikkat edilirse ”O” anlamına gelen ”he” pratik açıkdan örnek olarak verilmiştir. Doğal olarak ”he” aynı zamanda ”she”yi de ifade eder.

Callan Metod çok hızlı eğitim vermeyi amaçlayan kolay uygulanabilir bir metoddur. Böylece diğer okullara oranla çok daha fazla öğrenciyi Cambridge Sınavlarına hazırlar. Örneğin İngiltere’de yaklaşık 1000 İngilizce dil okulu dört yıllık bir zaman diliminde (1982-1986) ortalama 2,5 öğrenciyi Preliminary sınavında başarıya ulaştırdı. Callan School’da bu sayı 112’lerle ifade ediliyor. Cambridge First Certificate için bu değer diğer okullar için 18 iken, Callan School’da bu oran 155 olarak karşımıza çıkar, diğer bir deyişle Metod 155 öğrencinin başarılı olmasını sağlamıştır. Bu öğrencilerin de sadece %5’i bedava İngilizce dersi almışlardır. 1994 yılında Callan School 600 öğrenciyi sınava yerleştirmiş ve bu sınavdan %95 gibi bir başarı oranı elde etmiştir. Öğrencinin başarısı aynı zamanda Metodun başarısıdır. Gelin görün ki yapılan istatistiksel araştırmalara bakıldığında sadece %1’lik bir kesim bulunduğu şehirdeki kursların araştırmasını yapmaktadır. Bizler öğrencilerimizin bu bulgular çerçevesinde araştırma yapmalarını ve okulun referans vermesini istiyoruz.

Callan School 120 sınıfı ve 3500 öğrencisi ile Londra’nın hatta Avrupa’nın en büyük ve köklü İngilizce dil okuludur. Okulda İngilizce dil eğitimi dışında başka hiçbir kurs verilmemektedir. Diğer okullar ortalama 450-600 kayıtlı öğrenciye sahipken, bu örenk verdiğimiz okulun sınıf sayısı sadece 13’tür. Bu durum tabii ki diğer okulların Callan School ile aynı performansı gösterebilmesini zorlaştırmaktadır. Çünkü sınıf başına düşen öğrenci oranı oldukça yüksektir.

Callan Metod uygulanışı gereği ders saatini ¼ oranında kısaltacağından öğrencinin İngilizce dil eğitimi için harcayacağı para miktarı da doğal olarak aynı oranda azalacaktır. Aynı şekilde çalışanlarına ya da personeline İngilizce eğitim sağlayan firma ve resmi kurumlar da Callan Metod sayesinde ayırdıkları bütçe oranında toplu kazançlar sağlayacaktır. Bu metodun en çarpıcı özelliğidir.

Callan Metodu kullanan bir okul, öğrencinin ilk 15 saatini değerlendirerek öğrenme hızını saptayabilir. Örneğin bu hız ders başına dört sayfa ise okul bu kriteri eğitim alınacak toplam sayfa sayısına böler, bu öğrencinin toplam alması gereken İngilizce ders sayısını belirler ve öğrenciye bu ders sayısını gösteren İngilizce kurs garanti belgesini verir.

Callan Metodu kullanan bir okulun önceden garanti belgesi hazırlamasının önemli bir nedeni vardır. Öğrenci, diğer metodlardan farklı olarak, ilk İngilizce dersinde kendisine verilen İngilizce dersini öğrenmeden ya da tam olarak tamamlayamadan ikinci bir derse geçirilmemektedir. Eğer öğrenci yeterli gelişimi tamamlamadan diğer derse geçirilirse gelecek bir sonraki İngilizce dersinde yeni konuları anlamakta güçlük çekecektir. Örneğin 100. sayfaya ulaşan bir öğrenci 99. sayfadaki verileri biliyor kabul edilir ve bu da bu İngilizce seviyesine uygun bütün sınavları geçebilecek anlamındadır.

Callan Metodu kullanan bir okul, öğrencinin ilk 15 saatini değerlendirerek öğrenme hızını saptayabilir. Örneğin bu hız ders başına dört sayfa ise okul bu kriteri eğitim alınacak toplam sayfa sayısına böler, bu öğrencinin toplam alması gereken İngilizce ders sayısını belirler ve öğrenciye bu ders sayısını gösteren İngilizce kurs garanti belgesini verir.

Callan Metodu kullanan bir okulun önceden garanti belgesi hazırlamasının önemli bir nedeni vardır. Öğrenci, diğer metodlardan farklı olarak, ilk İngilizce dersinde kendisine verilen İngilizce dersini öğrenmeden ya da tam olarak tamamlayamadan ikinci bir derse geçirilmemektedir. Eğer öğrenci yeterli gelişimi tamamlamadan diğer derse geçirilirse gelecek bir sonraki İngilizce dersinde yeni konuları anlamakta güçlük çekecektir. Örneğin 100. sayfaya ulaşan bir öğrenci 99. sayfadaki verileri biliyor kabul edilir ve bu da bu İngilizce seviyesine uygun bütün sınavları geçebilecek anlamındadır.

Öğrenci, Callan Metodun nasıl böylesine şaşırtıcı ve etkileyici sonuçlar aldığını merak edebilir. Metodun öğrencileri ders esnasında diğer öğrenme tekniklerinin sağlayacağından dört kez daha fazla dinler ve konuşur. Sonuçta yine normal zamanın çeyreğinde İngilizceyi öğrenmiş olur.

Dil öğrenmek akademik bir olay değildir. Bu yüzden kişi fazla İngilizce pratik yaparsa bir o kadar daha hızlı öğrenmiş olur.

Diğer öğretim teknikleriyle öğrenci ders esnasında ağzını dahi açmayabilir. Konuşmanın çoğu, öğretmen tarafından yapılır. Zamanın çoğu ise, öğretmen tahtaya yazı yazarken veya öğrenci not alırken geçer. Callan Metotla öğrenci, tüm ders boyunca ve diğer metodlardan dört misli daha fazlasını konuşur. Çünkü öğrenci cevap vermek zorundadır.

Eğer bütün bu söylediklerimizin doğruluğunu görmek isterseniz İngilizce dil okulumuzun deneme derslerine katılabilir, ayrıca diğer okulların derslerini de izleyerek aradaki farkı kendiniz görebilirsiniz.

Diğer öğretim teknikleriyle öğrenci bir dili konuşmayı ve anlamayı değil, o dil hakkında genel bilgiler öğrenmektedir. Bu; müzik tarihi okuyup veya piyanonun nasıl yapıldığını öğrenip, piyano çalmayı öğrenmemeye benzer. Piyano öğrenmenin tek yolu onu çalmak, bir dil öğretmenin tek yolu da onu konuşturmaktır.

Diğer yöntemlerin Callan Metotdan çok daha yavaş öğrettiği bir gerçektir. Callan yöntemi zamanı en iyi şekilde kullanmayı kolaylaştırırken diğer teknikler zamanın sadece çeyreğini kullanarak geri kalanını boşa harcar.

En zor olarak nitelendirileni ise İngilizce konuşma kısmıdır. Callan Metodla öğrenci sadece dinlemekle kalmaz, İngilizce konuşmaya da mecbur tutulur. Çünkü ders boyunca öğretmenin İngilizce sorularına maruz kalır. Bu yolla konuşmada çektiği zorluğun üstesinden gelerek kendine olan güvenini okul dışında da gösterir. Bu, İngilizce konuşmanın en önemli noktasıdır.

Öğrenci tüm ders boyunca bu İngilizce dersini dinlemeye ve sorulara cevap vermeye mecburdur. Böylelikle istese de istemese de öğrenmeye mecbur bırakılır. Diğer İngilizce dil okullarında ise öğrenciler saatlerce sınıfta oturur, üstelik fazla bir şey öğrenmezler. Sonuçta en basit bir İngilizce cümleyi kurarken bile zorluk çekerler.

Öğrencinin öğrenme mecburiyetlerinin bir diğer nedeni ise, öğretmenin kendisini bir önceki derste öğretilenlerin tam olarak anlaşıldığına emin olmadıkça diğer derse geçmemesinden kaynaklanır. Bir devlet okulunda ise öğrenci ilk yılında birinci kitabı okuyup ikincisine geçer, bunu ikinci yılında tamamlar. Callan öğrencisi diğer yandan, eğer birinci kitabı bitirmişse, kitabın içerdiği kelimelerin %80-%100’ünü biliyor demektir.

Callan Metodun maksimum konuşma hızını kazandırması yine maksimum derecede sağlanan konsantrasyondan kaynaklanır. Callan’da öğretmen yaklaşık 200-240 kelime kullanarak öğrenciyle normalden daha hızlı bir şekilde konuşur. Diğer metodları kullanan öğretmenlerin kullandığı kelime sayısı 100-120 arasında değişirken, normal bir konuşma hızı ise dakikada 150-180 kelimedir.

Callan öğretmeninin bu ekstra hızı dersi sıkıcılıktan kurtarırken, öğrencinin daha fazla kelime duymasını sağlayarak da İngilizcenin anlaşılmasını kolaylaştırır. Öğrenci bir
öğretmen kadar hızlı konuşamasa da normal hızı kazanmış olmaktadır.

Öğrenciler, hızlı konuşmanın bir dil öğrenimi için fazla önem taşımadığını düşünebilir. Doğal olarak dilbilgisinin doğruluğu, yazım için en önemli unsurdur. Fakat konuşma ve anlama için kesinlikle hız gereklidir. Diğer mekanik refleksler gibi bir dilin performansı konuşma hızına bağlıdır. Okurken, yazarken veya konuşurken karşıdaki kişinin anlama durumuna göre hızı yavaşlatmak mümkündür. Öğrenci dakikada minimum 180 kelime anlayabilmelidir.

Callan Metodun hızı hakkında konuşurken bunların ne anlama geldiğini açıklamak gereklidir.

Hızla ifade edilen;

1. Konuşma ve anlamadaki hız,
2. Callan kitapları vesilesiyle öğrencinin İngilizcesindeki gelişim ve belirtilen seviyeye ulaşmadaki hızdır.

Callan Metod, öğrencilerini normal zamanın çeyreğinde istenilen İngilizce seviyesine ulaştırmaktadır. Öğretmenleri ise, öğrencilerine konuşma ve anlama yeteneğini diğer metodlara göre çok daha hızlı bir şekilde kazandırmaktadırlar.

Bazı insanlar İngilizceyi çabuk öğrenmeyi istemediklerini söylüyorlar. Çünkü iyi öğrenmenin yavaş yavaş olacağına, çabuk öğrenmenin çabuk unutulacağına inanmaktadırlar. Tarih veya Coğrafya gibi konuları çabuk öğrenmek bu görüş için geçerli olabilirse de bir dili öğrenmek için en iyi ve en kesin yol, hızlı öğrenimdir.

Konuşmadaki ve anlamadaki hız öğrencinin kendi dilbilgisi kurallarını düşünüp cümle kurmasını engelleyerek yeni dili öğrenmesini sağlar.

Callan Metodla öğretmen dakikada yaklaşık 240 kelime kullanarak tamamen İngilizce  konuştuğundan ve ayrıca öğretmen ile öğrenci İngilizce ders boyunca dakikada 210 kelime kullanarak diyalog halinde olduklarından dolayı bu sayı saatte 12.600 İngilizce kelimeyi duymaları (Öğretmenden ve diğer öğrencilerden) anlamına gelir.

Diğer metodlarda ise ancak 3000 İngilizce kelime duyulabilir. Sınıf içinde konuşulan kelime sayısının fazlalığı öğrencinin daha fazla kelime duymasını sağlar ve böylelikle öğrencinin İngilizce kelime haznesi genişler, sonuçta dört kez daha çabuk öğrenir.

İngilizce ile ilgili belli bir akademik geçmişi olan ortalama seviyede bulunan bir Callan öğrencisi 80 saat ders alarak Cambridge Preliminary sınav seviyesine ulaşmaktadır ancak bizler bu rakamların ülkemiz koşullarında 100 – 120 – 140 ve 160 saat olarak belirliyoruz. İyi bir temele sahip olan bir öğrencimiz 40 saat alarak da bu seviyeye gelebilir ancak öğrencilerimizin sahip oldukları İngilizce dışında, iş yoğunlukları, yaşları, yoğun bir atmosferde çalışıp çalışmadıkları, üniversite mezunu olup olmadıkları, belleklerinin durumu, yeni konuları sorunsuz algılama, uygulama, belleklerinde tutma kapasiteleri, öğrenmeye ne kadar açık oldukları bu hedef saatleri belirleyen en önemli kriterlerdir. Okulumuzda sadece İngilizce belirleme sınavı değil, öğrencilerimizin ya da katılımcılarımızın bu tür sosyal, yaşamsal ve fiziksel koşulları da değerlendirilmektedir.

Öğrenci herhangi bir şubemizde İngilizce kursumuza başladığında Callan Metodu kullanan herhangi bir okul, öğrencinin kendi hızını ve bilgisinin düzeyini saptaması için ”Prova” dediğimiz ilk dersi verir.

Callan Metod her gün aynı soruyu öğrenci anlayana ve normal bir konuşma hızıyla cevap verene kadar sorar. Bu hızı kazanmak ise bu soruların 4-5 kez duyulmasıyla mümkün olmaktadır.

Öğrenmenin iki büyük düşmanı zayıf hafıza ve çabuk sıkılmaktır. Callan Metod; hızı ile sıkıntının, devamlı tekrarla zayıf hafızanın üstesinden gelir. 4-5 kez öğrenilenleri tekrar ederek öğrencinin hem İngilizce konuşma ve İngilizce anlama yeteneğini hızlandırır hem de öğrendiğini unutturmaz. Belleğin zayıflığı bu durumda önemli bir unsur olmaktan çıkar.

Callan Metodun halk içinde karşılaştığı problemlerden biri halkın söylenilen şeylere inanmaması ve bunların sadece mucize olarak görülmesidir. Çoğu okul tarafından verilen ”İngilizceyi 3 ayda öğrenin” gibi reklamlar nadir olarak üç ay sonucunda ulaşılacak olan seviyeyi (ki bu seviye oldukça düşüktür) gösteren yazılı bir garantiden söz eder. ”Garanti” kelimesi bazı reklamlarda kullanılsa bile yazılı olarak hiçbir öğrenciye verilmez. Bazı öğrenciler tabi ki bir dili üç ayda öğrenebilir. Eğer mükemmel bir hafıza ve öğrenme kabiliyetine sahiplerse ve kendilerini sadece İngilizce çalışmaya adarlarsa bu mümkün olabilir.

Bununla birlikte Callan Metod öğrencinin seviyesini belirleyerek ne kadar süre sonunda hangi düzeye ulaşacağını gösteren bir garantiyi kendisine vermektedir.

”Kendi kendine İngilizce öğren” kursları öğrencinin 35 saatte öğrenebileceğini iddia etmektedirler. Günde bir saat olmak üzere (bu demektir ki 7 haftanın sonucunda) kişi bir dili konuşuyor hale gelecektir.

Bir dili öğrenirken, çoğu insan bir öğretmenle ve başka sınıftaki diğer öğrencilerle konuşma ihtiyacı duyar. Çünkü, kendi kendine öğrenmeye çalışmak çok sıkıcı ve ne yazık ki disiplinsiz olabilmektedir. Çoğu insanın çalışmayı bırakmasının nedeni de budur. Ayrıca bir öğretmen olmaksızın dilbilgisi veya konuşma hataları düzeltilemez. Hiç kimse sadece dinleyerek bir dili konuşamaz.

Ayrıca bu kurslarda genellikle öğretilen kelimeler Cambridge Preliminary sınavı için gerekli olan kelime sayısının çok altında olup, çoğu günlük İngilizcede kullanılmayan kelimelerdir. Eğer bir kurs 35 saat içinde 1000 kelimeyi öğretebileceğini iddia ediyorsa bu saatte 30 kelime demektir. Bununla birlikte çoğu insan için 30 kelimeyi hatırlamak kolaydır. Eğer tüm bu öğretim metodları böyle fırsatları içerseydi hepimiz birçok dili konuşuyor olurduk. Bazen iddialar o kadar abartılı olabiliyor ki bu kursların zaman zaman kursiyerlerin beyinlerine hafıza kartı taktıkları esprisini bile yapabiliyoruz.

Bir dili öğrenmek de maalesef kelimeleri bir araya doğru bir şekilde getirmeyi gerektirir.
Bir dili anlamak, özellikle de yavaş ve anlaşılır bir biçimde konuşuluyorsa oldukça kolaydır. Bu yüzden çoğu insan bir dili bilir, fakat gerçekte konuşamaz.

Bu kursların çoğu İngilizceye sadece bir hazırlık olarak değerlendirmek gerekir. Diğer yandan Callan Metod bir dili öğrenmenin bütün basamaklarını öğrenciye sunar.

Örneğin uluslararası bilinirliği olan dil kurslarından biri, 35 saatte 300 kelime öğreterek İngilizce öğreteceğini iddia etmektedir. Bu Callan Metodun birinci kitabına denk gelmektedir. Bu iddia bir dil öğretimi anlamına gelmez. Kişi bir dili konuşabileceğini iddia etmeden önce en azından 1500-2000 kelimeyi haznesine yerleştirmiş yan Cambridge Preliminary düzeyine ulaşmış olmalıdır. Ortalama bir Callan öğrencisi yaklaşık 10 saatte 300 kelimeyi dağarcığına yerleştirir ve bunları normal seviyedeki hızlı konuşması içinde kullanmaya başlar.

Eğer ortalama bir Callan School öğrencisi haftada 3 saat olmak üzere 50’şer dakikalık İngilizce ders alırsa, Cambridge Preliminary seviyesine ulaşması yaklaşık 10 ayını alır. Bu süre %25 geç kalma veya tatil gibi durumları da kapsar. Bununla birlikte eğer öğrenci günde 1 saatten haftada toplam 5 saatlik bir programa kayıtlıysa bu süre 6 aya denk gelir. Genel olarak, daha kısa bir zaman süreci fazla konsantrasyonla paralel olduğundan daha fazla önerilmektedir. Bütün öğrenciler böylelikle Preliminary seviyesine kolayca, günde 3 saatlik bir programa kendilerini adamak yerine daha az bir sürede, sıkılmadan erişilebilirler. Deren Koray Yabancı Dil Kurslarıöğrencileri İngilizce derslerini genellikle haftada 6, 8 ve 10 saat süreyle almaktadır.

Yavaş bir İngilizce kurs öğrencisi dahi haftada 5 saatlik ders programıyla 9 ay veya daha az bir sürede CPL ya da CFC sınav seviyesine ulaşır.

Callan Metodla hazırlanan başlangıç seviyesinde bulunan bir İngilizce kurs öğrencisi, yaklaşık 40 saat (veya 60 saat 48×50 dakika’lık dersler, ayrıca 12 ders (%25) geç gelme veya zorunlu tatil durumlarında) sonunda birinci kitabı tamamlar. Bu haftada 5 saat olmak üzere toplam 12 hafta anlamına gelir. 1. Kitap Cambridge Preliminary’e giden yolun yarısıdır ve İngilizce’de günlük hayatta en sık kullanılan yaklaşık 1000 kelimeyi içerir. Örneğin ”come, go, high, already, often, have” v.s. bu tür kelimeler günde yüzlerce defa duyulan kelimelerdir. Bu İngilizce kelimeler öncelikli olarak öğrenciye dilbilgisi kuralları içinde öğretilir. (Geniş, şimdiki, gelecek zamanlar veya şartlı cümleler v.s.)

Öğrenciler birinci kitaba baktıklarında aşağıdaki gibi bir cümleyle karşılaşacaklardır.
”If you found anything in the street worth a lot of money, would you keep it or would you take it to the police station?”

12 haftanın sonunda öğrenci bu soruyu anlayıp İngilizce cevap verebilecek düzeye ulaşacaktır. Ayrıca yaklaşık 1000 kelime öğrenerek rahat bir şekilde kelimelerin çevirisini yapabilecek ve öğrendiklerini günlük konuşması içine kolayca yerleştirebilecektir. İngilizcesinin seviyesi öğrencinin basit, günlük konuşmalar yapabilmesini ve basit mektuplar yazabilmesini mümkün kılacaktır.

Callan Metod 12 haftada dikkate değer sonuçlar almakla kalmaz, öğrenciyi belirlenen zaman zarfında Cambridge sınavları için de hazırlar. Bu sınav dünyada en çok kabul gören uluslararası seviye sınavları arasında yeralmaktadırç

Eğer öğrenci İngilizce derslerine geç gelmeyip, yeteri kadar devamlılık gösterirse bu sonucu 9½ haftada elde eder.

Cambridge Preliminary seviyesi, First Certicifate seviyesinden çok, bir metodu diğerleriyle karşılaştıran en iyi kıstastır. Çünkü bütün öğrenciler bu sınavın seviyesine kısa süre içinde erişebilir. Öte yandan sayıca daha az öğrenci Cambridge First Certificate sınav düzeyine gelebilmekte ve metoda devam edebilmektedir çünkü çoğu öğrencimiz Cambridge Preliminary seviyesine kadar verdiğimiz 1689 kelime ve 10 İngilizce zamanının hem pratik hem de gramer açısından kendilerine yeterli olduğunu savunmaktadırlar. Bu bilgiyi kursiyerlerimizle görüşerek de alabilirsiniz. Akademik başarı sağlamak ve ideal bir İngilizce seviyesine kavuşmak isteyen katılımcılarımız genellikle Cambridge First Certificate ve Cambridge Advance / Proficiency seviyesine kadar bizlerle eğitime devam etmektedirler.

Callan School’un dolayısı ile Deren Koray Yabancı Dil Kursu öğrencilerini Cambridge Sınavlarına hazırlamasının nedeni, bu sınavların diğerlerine göre tüm dünyada popüleritesinin daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar ülkemizde TOEFL daha çok popüler görünse de İngiltere bazlı bir İngilizce dil okulu olduğumuz için İngiltere’deki sistem ve yöntemleri aynı titizlik ve kalite ile İngilizce dil okullarımızda kullanmaktayız.

Callan öğrencisi Cambridge sınavlarına girmesine rağmen aslında metodu kullanan okul öğrencilerini Cambridge ile aynı seviyede olan diğer sınavlar için de hazırlamış olur. Callan Metod’la İngilizce öğrenen öğrenciler otomatik olarak diğer sınavların seviyesine de erişmiş olurlar. Gereksinim duydukları tek şey, diğer sınav teknikleri hakkında fikir edinmek için birkaç saat ekstra ders almaktır. TOEFL, KPDS, ÜDS, IELTS, TOEIC ve Cambridge Sınav teknikleri için metod biçilmiş bir kaftandır. Çünkü metod İngilizce öğretir ve öğrencisi bu ingilizceyi her türlü sınavda rahatça kullanabilir.

Callan öğrencisi Cambridge sınavlarına veya diğerlerine girmek zorunda değildir. Bakınız bir öğrenci sadece kendi memnuniyeti için de çalışıyor ve eğitim alıyor olabilir öyle değil mi? Bununla birlikte eğer öğrenci Cambridge First Certificate seviyesine gerçekten ulaşılmışsa İngilizcesinin bu düzeyini gösterecek geçerli bir sertifikaya sahip olmaması mantıksızdır. Evet öğrencinin bu sertifikaya o an belki ihtiyacı olmayabilir, fakat gelecekte bir gün yurtdışında çalışmak ister veya İngilizce gerektiren bir işte çalışması gerekirse pek tabi ki İngilizce seviyesini göstermesi kendisinden istenecektir. İşte bu aşamada Cambridge sertifikasyon varlığı işveren için önem kazanacaktır. İngilizce kaliteniz için bu belge önemlidir.

Öğrenci hobi için İngilizce öğreniyor olsa bile, kursun sonunda harcadığı bu enerjiyi ve çabayı gösteren bir sertifikanın olması öğrencinin kendi başarısını belgelemesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Yanılıyor muyuz?

Öğrenci Cambridge Preliminary düzeyine ulaştığı zaman bu; kişinin 1500 kelimeyi ve temel dilbilgisinin İngilizcede 10 farklı zamanını (geçmiş, gelecek, şimdiki, geniş v.s.) öğrenmiş olduğu yani yurt dışına çıktığında konuşmada kendisini rahat hissediyor, yemek siparişi verebilmeyi, otel rezervasyonu yapabilmeyi veya kendisini havalimanından alacak bir taksiyi rahatlıkla çağırabilmeyi becerebiliyor olduğu anlamına gelir. Zaten metodun işleyişi boyunca öğrenilen 10 değişik zaman ve 1500 kelime bilgisi bu beceriyi otomatikman kursiyerimize kazandırmaktadır.

Cambridge First Certificate düzeyine gelen bir öğrenci ise yaklaşık 3000-4400 kelimeyi bilmesinin yanında daha fazla İngilizce pratik yapmakla yükümlüdür. Ayrıca birçok aktivitede İngilizcesini kullanabiliyor olmalıdır.

1997’nin Haziran’ında Cambridge Üniversitesi KET olarak bilinen ”Key English Test” in yeni bir sınav olarak tanıtımını yaptı. KET; Cambridge Preliminary’nin bir alt basamağı olup, Callan Metodun 4. Basamağına denk gelmektedir.

Preliminary seviyesi normalde Cambridge First Certificate’ e giden yolun ilk çeyreğini oluşturur. Cambridge Üniversitesi bildirgesine göre Preliminary sınavı öğrencilerin başlangıç seviyesinden, 350 saat aldıktan sonra ulaşabilecekleri düzeyde, öğrencinin yazma, konuşma, okuma ve dinleme yeteneklerini ölçer nitelikte hazırlanmıştır. Buraya kadar talep edilen kelime sayısı ise Cambridge English Lexicon (R. Hindmarsh, C.U.P. 1980) 3.seviyesine denk gelmektedir. Öte yandan Callan Metod için Preliminary Sınavı, Cambridge Sınavına giden yolun yarısı olarak yorumlanmaktadır.

Kelime açısından Preliminary gerçekten First Certificate’nin yarısına denk gelir. Cambridge English Lexicon’un 3. seviyesi 2.207 kelimeyi işaret ederken 5. seviyeye olan C.A.E için bu sayı 4.470’e denk gelir.

Eğer 350 saat Cambridge Preliminary için bir ölçüm olarak alınırsa, bu sayının Callan Öğrencisi olmayanlar için 260-440, Callan öğrencisi için ise 60-100 saatte denk geldiğini belirtmek gerekir. İngilizce eğitimde bu önemli bir kriterdir.

Dilerseniz şimdi de tamamen başlangıç seviyesinde olan bir öğrenciyi sizlere tanımlayalım. Bazı özel İngilizce kursları başlangıç seviyesindeki öğrencilerini de dört-beş yıl İngilizce okumuş olanlarla aynı sınıfa yerleştirmektedir. Daha önce devlet okullarında İngilizce dersi almış bu öğrenciler, kurslarda en baştan başlamalarına rağmen çok az da olsa İngilizce bildiklerinden dolayı tamamen başlangıç seviyesine yerleştirilmezler. Gerçek bir başlangıç öğrencisi daha önce hiç İngilizce okumamış veya sadece ”hello, goodbye, thank you v.s.” gibi en basit kelimeleri bilen öğrencidir.

Bazı okullarda orta seviyeli bir öğrenci Cambridge Preliminary seviyesine 4 akademik yıl yerine 2-3 yıl içinde ulaşır. Bunun nedeni bir akademik yılın, Callan’ın 1. kitabında haftada 6 saatlik bir programa (yani haftada 3 saat, 8 aylık eğitime) denk gelmesidir. Yani, Callan öğrencisi olmayan birinin Preliminary seviyesine ulaşması, 4 yerine 2 yılını alacaktır. Eğer Callan bunu kendi öğrencisine uyarlamış olsaydı, bu zaman süreci sadece 1 yıla denk gelecekti.

Ayrıca Callan Metodu kullanmayan bir okul orta seviyeli olarak gösterdikleri öğrencilerin 2-3 yıl içinde Preliminary seviyesine ulaşacaklarını belirtmektedir. Fakat bu seviyedeki öğrencilerin aslında daha önceden İngilizce bilgisi olanları da kapsadığını belirtmek yerinde olur. Böylece daha önceden temeli olan bir Callan öğrencisi için Preliminary seviyesi bir aydan daha az bir zaman dilimini kapsar.

Callan Metodun figürlerine göre 80 saat Preliminary 160 saat ise First Certificate için gerekli olan saat sayısıdır. Fakat bu rakam ülkeden ülkeye, şehirden şehire farklılık gösterebilir. Bu yüzden öğrenci kendi şehrinde gittiği okulda toplam sürenin kaç saati kapsayacağını araştırmalıdır. Bizler, Deren Koray Yabancı Dil Kursları için bu sürenin Türkiye koşullarında Preliminary seviyesi için 100, 120, 140 ve 160 saat olarak prezante ediyoruz. Cambridge First Certificate içinse bu rakamları pratikte 2 ile çarpıyoruz.

Diğer okullarla Callan Metod kıyaslanırken hatırlanması gereken diğer bir nokta da, bu okulların olabilecek abartılı verileridir.

Bir okulun toplam öğrencilerinin gerçekte sadece %10’u Cambridge sınavlarına hazırlanır ve gayretler bu öğrenciler üzerinde yoğunlaşır çünkü bu öğrenciler tıpkı üniversite hazırlık kurslarında olduğu gibi başarı grafiklerini yükseltmek istemektedirler. Oysa Callan School’daki veriler tüm öğrenciler için geçerlidir. Bu sebebple öğrenciler, okuldaki çalışmalarına başladıklarında her birine ”garanti belgesi” verilmektedir. Metod önce İngilizce eğitimindeki kalitesine ardından da öğrencisine güvenir.

Bir beyaz eşya veya araç satın aldığımızda genellikle garanti şartlarına dikkat ederiz veya detaylı olarak inceler, doğal olarak bir kıyaslama yaparız doğru değil mi? Aynı şekilde bir ev veya bina inşa edilmeden önce şartları içeren yazılı bir anlaşma imzalarsınız. Bir dil okuluna ya da yurtdışı eğitim faaliyetine katılmak da, müşterilerin satın alacakları bir malı önceden göremediği ve müşteriye somut bir şey sunamadığınız ticaret kollarından biridir. Öğrenci almadığı bir servisin bedelini önceden ödemek durumundadır. Memnun kalmadığı takdirde de öğrenci hatanın kendisinden kaynaklandığını ve öğrenemediğini düşünecektir. Bunun bir okul hatası olduğunu düşünmeyecektir bile..

Bakınız bizler Callan Metodda, öğrencilerimizin önceden ödeme yapmaya zorlamıyor ve öncelikle ücretsiz deneme derslerine katılmalarını sağlıyoruz. Gerek gördüğümüzde de kursiyerlerimizi garanti kapsamına alıyoruz.

Öğrenciler, İngilizce eğitiminde Callan yöntemini kolay, ilginç ve zevkli bulmaktadır. Dinamik bir öğretmenin sınıf yönetimi ve hakimiyetiyle İngilizce öğrenim İngilizce dil okullarımızda daha da zevkli bir hale gelir.

Böyle bir atmosfer olmasaydı normal sürenin dörtte birinde İngilizceyi öğretmek de mümkün olmazdı. Ayrıca metodu kullanan bir okul da Cambridge sınavlarında başarı için bir garanti belgesi vermezdi.

Callan Metodu yediden yetmişe her ulustan gelen öğrencileriyle mükemmel sonuçlar vermektedir. Çünkü İngilizce dili evrenseldir ve Callan Method bu evrensellik çerçevesinde tüm dünyaya 1960 yılından beri İngilizce eğitimi vermektedir.

Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak üniversite sınavlarından, Cambridge sınavlarına, iş dünyasından, ticaret, fen, teknoloji, turizme kadar İngilizcenin kullanıldığı her türlü alan için uygun bir metodun temsilciliğini yapıyoruz. First Certificate seviyesine kadar amaç ne olursa olsun İngilizcede öğrenilen herşey geneldir. Sonrasında ise öğrenci seçtiği veya izlemek istediği yöne doğru ilerler, dilerse edebiyat, turizm gibi dalların terminolojisi üzerinde yoğunlaşabilir ve mesleki İngilizcelerini diledikleri şekilde geliştirebilirler.

Callan Metod sınıftaki öğrenci sayısı ne olursa olsun yine de uygunluk gösterir. Bir sınıfın 4 kişilik veya 30 kişilik olması metodun işleyişini asla etkilemez ama bizlerin bu metot için ideal rakamı 10 öğrencidir. Bir sınıfta az sayıda öğrencinin bulunması bir sonraki yanıt sırasının hangi öğrencide olduğunu öğrencinin doğru tahmin etmesine ve öğretmenin nasılsa bir dahaki soruya kadar kendisine soru sormayacağını düşünerek kısa süreli de olsa dersten kopmasına yok açacaktır ki bu biz eğitimcilerin hiç de arzu etmediği bir durumdur. İdeal öğrenci sayısına sahip bir sınıfın atmosferi öğrenciye ne gibi hataların yapılabileceği, bu hataların nasıl düzeltilebileceği konusunda daha rahat bir ortam sunar. Bakınız aşırı mevcutlu bir sınıf, öğrencinin Metodda tavsiye edilen konuşma süresini kısaltabilir. İdeal öğrenci sayısındaki bir sınıf kalabalık bir sınıfa oranla doğal olarak daha fazla istekle konuşuyor olacak ve İngilizce pratik yapmak için daha fazla olanak yakalayacaktır. Okuma, yazma ve anlamadaki farklılık çok belirgin olmayacaktır çünkü bu tür bölümler derste herhangi bir interaktivite içermemektedir.

İngilizce ile ilgili yolculuğunuz Callan Metod’un toplam 12 kitabı ile gerçekleşir. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü kitaplar öğrenciyi PET (Preliminary) diğer kalan kitaplar ise CFC’ye hazırlar. Öğrencinin bu kitaplardan başka bir kitaba ihtiyacı yoktur (eski sınav soruları vb ek ders materyal ve teknikleri hariç). Bunun anlamı eğer bir öğretmen başka bir materyali ders içinde kullanacak olur ve buna gerek duyarsa, bunun için harcanan zaman, Callan Metodun öngördüğü garantiye eklenecek demektir. Genelde okullarımızda öğrenciyi Cambridge Advance Sınavı’na hazırlayan ek bir kitap sunulmaktadır fakat Callan bu sertifika için bir garanti vermemektedir. Çünkü bu seviyede öğrenci daha çok kendi çabasıyla ekstra çalışmak ve başarmak zorundadır.

Bütün bu avantajlardan dolayı öğrencinin başka bir kitaba gereksinimi yoktur. Bu da
yapılacak olan kurs harcamasının minimum düzeyde tutulması demektir.

Callan Metodun diğer bir özelliği ise sınıftaki tüm öğrencilerin eşit konuşma zamanına sahip olmalarıdır. Diğer metodlarda genellikle konuşkan öğrenciler sınıfta etkinlik gösterirken diğerleri sessiz kalmaktadırlar. Bu adil dağılım öğrencilerimizin İngilizce derslerinde eşit oranda konuşmalarına olanak verir.

Yıllardan beri İngilizce eğitimi verdiğimiz tüm öğrencilerimizin ortak sorunu İngilizce konuşurken hata yapma endişesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan utanma ve çekinme duygusudur. Bugün neredeyse tüm Türk öğrencilerin yeterince İngilizce pratik yapamamalarının temelinde bu sorun yatar. Bugün karşınızdaki Türk’le İngilizce konuşmaya ya da pratik yapmaya çalıştığınızda alacağınız ilk tepki utangaç bir gülümseme ve kaçamak yanıtlarla bu görevden bir an önce kurtulma isteğidir.

Bu sorunu ortadan kaldırmanın ilk adımı, öğrencinin kendine olan güvenini kazandırmadan geçer. Callan Metod yabancı öğretmenlerimizce verilmekte ve öğrencinin bu utangaçlığı yenmesine olanak verir. Çünkü hemen hemen her öğrenci yeni bir dil öğrenirken konuşmaya çekinir. Callan Metodla soru cevap sistemi uygulanarak öğrenci konuşmaya mecbur edilir. Buna şöyle bir betimleme yapalım. Siz çok az yüzme biliyorsunuz ve yüzmekten hiç hoşlanmıyorsunuz. Biz sizi buz gibi soğuk bir havuza atıyoruz. Yaşamak için ne yapacaksınız? Tabi ki yüzeceksiniz. O an ben yüzmekten hoşlanmıyorum ya da bu su çok soğuk ben yüzmeyeyim demek gibi bir lükse sahip misiniz? Kesinlikle hayır. Çünkü yaşamak için yüzmek zorundasınız. Tıpkı mahcup olmamak için derste konuşmak zorunda olduğunuz gibi..

Callan Metodu kullanan bir okulda okumanın avantajı öğrencinin başka bir şehre veya ülkeye taşınması durumunda dahi o ülkedeki Callan Metodu kullanan herhangi bir okulda İngilizce eğitimine kaldığı yerden çalışmasına devam edebilme kolaylığıdır. Tabi bu Türkiye koşullarında fazla seçenekleri henüz sunmamaktadır ancak www.callan.co.uk adresinde yer alan ülke ve şehirlerde bulunan okullara göz attığınızda gideceğiniz şehirde Callan Metodu uygulayan bir okulun bulunup bulunmadığını izleyebilirsiniz.

Callan Metodu kullanan özel okullar bağımsız nitelikte olup açık veya kapalı olma özgürlüğüne sahip oldukları halde birçoğu resmi tatiller dışında tüm yıl boyunca, sabahtan akşam geç saatlere kadar açıktır. Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak bizler de bu kriter ve kıstaslarda hizmet veriyoruz.

Callan Metodun esnek doğası gereği metodu kullanan çoğu okulda öğrenci haftada kaç saat okula gideceğini ve İngilizce ders alacağını kendisi seçebilir. Öğrenci günün hangi saatlerinde isterse okulumuza gelebilir. Çünkü bu esnek yapısı sayesinde okulun öğrencileri kolaylıkla bir kurstan diğerine geçiş yapabilir ve ders programını istediği zaman değiştirebilir. Bu opsiyon özel ders ve kapalı gruplar için geçerli olduğu kadar uygun saat ve ders olduğu takdirde diğer sınıflarımız için de geçerlidir. ENNGLISH LIFE Dil Okullarında sınıflarda eğitim gören öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda esnek ders saatlerini içeren haftalık ders programlarını da oluşturabiliyoruz.

Öğrenci öğrenimine zarar vermeksizin ve okul ücretini kaybetmeksizin, istediği zaman okula başlayabilir, durdurabilir ve tekrar başlayabilir. Yeter ki öğrenci seviyesine uygun saatte kursu seçebilsin.

Callan Metodu, kullanan çoğu okul, çok yaygın olarak kullanılan “speaking club, conversation club” gibi sosyal alanlara girmeyi gerek görmez çünkü zaten tüm eksikleri gideren bir metodun temsilciliğini yürütür. Metod sadece İngilizce eğitime konsantre eder ve İngilizceyi öğretir. Metodun zaten kendisi conversation yani konuşmadır.

Callan Metod ve metodu kullanan okulların aldığı dikkate değer sonuçlar hakkında gerek İngiltere’de gerekse ülkemizde yazılı ve görsel medyada da pek çok haber ve makale yayınlanmıştır. Bu tür haberler dikkatli bir araştırma yapılmadan basında yer almaz.

Şimdiye kadar Callan Method kitabında söz ettiğimiz konuların bir listesi olarak, Callan Metod İngilizceyi normalin dörtte biri zamanda öğretiyor diyor ve söylenenleri aşağıdaki biçimde özetliyoruz:

1. Cambridge’in verdiği rakamlar: Cambridge Üniversitesi’ne göre ortalama bir öğrenci 350 saat alarak Preliminary seviyesine ulaşmaktadır. Callan Metod öğrenciyi normal şartlarda 80 saatte hazırlıyor ancak bizler bu rakamın Türkiye koşullarında minimum 100 ortalama 154 saat olduğunu savunuyoruz. Çünkü ülkemiz batı Avrupa dili değil, Ural Altay dilini konuşmaktadır.

2. Garanti ve ücretsiz dersler: Callan Metodu kullanan tüm okullar Cambridge sınavlarına hazırlanan ve bu sınava girecek olan her öğrencisine yazılı bir garanti verir. Öğrenci önceden saptanan sayıda dersten sonra Cambridge Sınavlarını başaramazsa geçene kadar ücretsiz ders verir.

3. % 95 Başan oranı: İngiltere’de Cambridge sınavlarına giren öğrencilerin ortalama başarı oranları %70 olduğu halde, bu sınavlara giren Callan öğrencisinin başarı oranı % 95’tir. Uluslararası geçerliliğe ve akreditasyona sahip Cambridge sınavlarına hazırlanmak için ülkemizde Callan Metod en ideal metoddur. Bu metodu aynı zamanda İngilizcenin konuşulduğu TOEFL ve IELTS kurslarımız da kullanıyoruz.

4. Kanunen doğruluk: İngiltere’de (ve çoğu ülkede olduğu gibi) yanlış bilgilerin yayınlanması aslı olmayan bir beyanatta bulunmak ya da asılsız garantilerin verilmesi kanunlara aykırıdır.

5. Kötü bir şöhret iflasa yol açar: Callan Metodu kullanan bir okul garantisinin doğruluğunu ispatlayamamış olsaydı okulun prestiji sarsılır, ve ticari hayatı doğal olarak çok kısa sürerdi. Okulun beyan ettiği legal garantinin bir gereği olarak vermek zorunda olduğu ücretsiz ders ve sabit giderler de okulu iflasa götürürdü. Böyle bir kaygısı olmadığı için Callan Metod dünyanın en yaygın ve popüler İngilizce dil eğitim metodudur.

6. Sonuçta ödeme: Biz metodumuza güveniyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizden kurs ücretini peşin ödeme almak yerine kitaptaki her bir basamağın sonunda ödeme yapabileceklerini rahatlıkla savunuyoruz. Ödemeleri uzun taksitlere yayıyor ve madden zorlanmadan ödemelerini sağlıyoruz.

7. Yüksek başarı oranı: Callan Metod hızlı ve kolay olduğu için, tüm dünyada metodu kullanan okullar standart okullara oranla çok daha fazla öğrenciyi Cambridge Sınavlarına yerleştirir.

8. Gerçekçi olmalıyız: Metodu kullanan okullar sabit mekanlarda eğitim veren kurumlardır, dolayısı ile kursiyerleriyle her an karşı karşıya gelebilecek konumdadır. İngiltere’de bulunan merkezimizin sık sık verdiği örnek gibi burada her an yer değiştiren ve müşteriyi aldatmaya son derece elverişli olan köşebaşı satıcıları gibi bir ticari olay söz konusu değildir. Callan kurumları müşterilerine, paralarını ödemeden önce devamlı ve iyi kalitede bir hizmet vermeyi garanti etmekle yükümlüdür.

9. Peki Nasıl iyi sonuçlar alıyoruz?: Callan Metodla öğrenim, öğrenciye sınıf içinde diğer okulların öğrencilerine oranla dört kez daha fazla dinleme ve konuşma şansı sağladığı için, öğrencinin İngilizce konuşması da dört kez daha hızlı gerçekleşir. Bunu her türlü istatistiki veriyle ispatlayabilecek geniş ve zengin bir arşive sahibiz ve iddialıyız.

10. Diğer okullara sorun: Callan Metodun verilerine inanmıyor olabilirsiniz. Bunun için sizleri araştırmaya davet ediyoruz. Londra’da ya da dünya üzerinde eğitim veren diğer okullara sorabilirsiniz. Cambridge Preliminary veya First Certificate Sınavlarına kaç saatte öğrenciyi hazırlıyorlar? Öğrenciye ne tür bir garanti veriyorlar? Araştırın lütfen. Bunun için interneti ve arama motorlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer Öğrenciler Callan Metodun iddiaları hakkında daha fazla bilgi isterse, metodu ayrıntılı açıklayan öğrenci el kitabına da başvurabilirler. Bu kitap öğrencilerden çok öğretmenler, okul müdürleri, devlet okulları veya diğer eğitimle ilgili devlet sektörleri için hazırlanmış son derece açıklayıcı ve ayrıntılı bir kitaptır.

İngilizce eğitiminde uzmanlaşmış bazı öğretmenler, zaman zaman Callan Metoda karşı çıkmaktadırlar. Çünkü metodun öğretmenin sınıf içindeki özgürlüğünü kısıtlayıcı veya öğrenci üzerindeki kişisel etkilerinin azaldığını düşünmektedirler. Çünkü dikkatli bir biçimde programlanmış ve hazırlanmış olan öğretmen Callan Metod’la İngilizce eğitimini belirli bir düzen içinde öğretmekle yükümlüdür. Burada ön plana alınması gereken nokta öğretmenin kısıtlandığı konulardan çok, öğrencinin ne kadar kısa sürede konuşmayı öğrenebileceğidir.

Bazı öğretmenler Callan Metodun modern bir öğretim yönteminden uzak olduğunu iddia edebilirler. Burada öğretmenlerin atladığı nokta, bugün dünyada çoğu insan, İngilizceyi hobi veya eğitim gereği öğreniyor gerçeğidir. Sonuçta dünya üzerindeki insanların ortak amacı, mümkün olduğunca çabuk, kolay, ucuz bir şekilde İngilizce’yi öğrenmektir. Sizler de aynı amacı taşımıyor musunuz? Bakınız burada asıl olay İngilizce’nin nasıl öğrenildiği değil, nasıl sonuç alındığıdır. Öyle değil mi? Tarih veya edebiyat gibi konular için öğrenci bir düşünme yolu öğrenir. İngilizce’de ise Cambridge First Certificate seviyesine kadar, öğrenci sadece öğrenme yeteneğini hızlandırır. Bu seviyeden sonra öğrencinin artık öğrenimi ve özümsemesi sona erer, bu noktadan itibaren artık kelime bilgisi gelişmeye başlar. Meşhur benzetmemizi yine yapacak olursak önce piyano çalmanın temel kuralları öğrenilir ve akabinde sonra egzersizler başlar. Daha sonra öğrencimiz dilediği gibi Mozart’tan melodiler çalabilir ve kendini geliştirebilir. Piyano ve lisan farklı kulvarlarda aktivitelerdir fakat birbiriyle bağlantısı olan iki güzel örnek olarak hep karşımıza çıkar. İngilizce eğitimimizin temelinde bu olgu yatar.

İngilizce öğreten özel okulların bazıları Callan Metoda tepki göstermektedirler. Metod çalışma süresini normalin dörtte birine indirgediği için ticari anlamda kazançlarının azalacağından endişe etmektedirler. Gerçekte daha çabuk, daha kolay ve daha ucuz olan her şey tatminkardır ve daha fazla müşteri potansiyeli yaratır. Bakınız geçmişte sadece belirli bir kesim uzak mesafelere seyahat edebiliyordu. Ayrıca bu seyahatler rahatsız edici ve çok da pahalı olduğu için tatminkar değildi. Halbuki bugün milyonlarca insan her yıl istedikleri yere kolayca ulaşabiliyor ve seyahat edebiliyorlar. Bunun da sebebi insanların daha ucuz, daha çabuk ve çok daha kolay araçları kullanmaları ve bunları tercih etmeleridir.

Dünyada günümüzde 5,5 milyar insan yaşıyor. Bu insanların ortalama iki milyarı İngilizce konuşabiliyor. Geri kalan çoğunluk da İngilizce konuşabilmeyi istemelerine rağmen öğrenmek için bir girişimde bulunmamaktadırlar. Çünkü bu girişimlerinin uzun zaman alacağını, bu eğitimin pahalı olacağını ve zorlanacaklarını düşünmektedirler. Callan Metod bu saydıklarımızın aksine tıpkı bir tatilde yapılan tercih gibi İngilizceyi daha çabuk, daha kolay ve zevkli bir yöntemle kursiyerlerine verir, kursiyerim zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlar.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, İngiltere’deki özel okullarda okuyan öğrencilerin yanı sıra bir o kadar da dış dünyada bu dili öğrenmek isteyen öğrencilerin varlığını ortaya çıkarmıştır. Araştırma sonucuna göre diğer okullar daha ucuz, daha hızlı ve daha kolay bir öğretim programı uygulamış olsaydı öğrencilerin tercihleri kesinlikle bu metodu uygulayan okullar olacaktı.

Londra’da İngilizce eğitim veren İngilizce dil okulları hakkında bir araştırma yapan öğrenci, bu okullardan birinin müdürüne Callan Metodun çok daha kısa sürede İngilizce öğretebilmesine rağmen niçin kendi okullarında bu metodu uygulamadığını sorduğunda ”altın yumurtlayan tavuğu niçin keseyim?” benzeri mantalitede yanıt almıştır. Bakınız bu yanıt savunulan bir gerçeği alenen yansıtmaktadır. Kısacası “Bir öğrenciden ₤5458 (ya da TL) alınabilecek bir konum varken niçin ₤1000 alınsın?”

Callan Metod’un iddialarını açıklayan bir makalenin 5458 adet kopyasının dünya çapındaki okullara gönderilmesine rağmen, hiçbir okulun bu metod hakkında bilgi veya diğer iddiaları hakkında bir talepte ya da istekte bulunmaması oldukça şaşırtıcıdır. Biz bunu bir gazetenin kansere çare bulunduğuna dair piyasaya sürülecek bir ilacın tanıtımını yapıp, hiçbir hastaneden ilaca karşı bir ilgi ya da “feedback” alınmamasına benzetiyoruz. Bunun da çeşitli sebepleri vardır.

Diğer okulların, Callan Metodun iddialarını çürütmeye çalışması belki daha akıllıca olabilirdi ve bunun için yapmaları gereken tek şey, kendi İngilizce eğitim sistemlerini Callan metodla karşılaştırmak ve Cambridge Preliminary Sınavı seviyesine ne kadar zamanda ulaşılabileceğini beyan etmektir. Böyle bir kıyaslama, Callan Metod’un İngilizce’yi ne kadar kısa sürede öğretilebileceğini ispatlayacak en iyi yol ve yöntem olacaktır. Bu kıyas ve test için okulumuz gerekli olacak tüm İngilizce kitap, öğretmen ve diğer ders materyalleri sağlayacağını açıklamasına rağmen hiçbir okul bu teklife yanaşmaya ne yazık ki cesaret dahi edemedi. Kendilerine yazılı olarak gönderilen mektuplara yanıt dahi yazamamaları metodun gücünden ne kadar çekindiklerinin en güzel kanıtı olarak göstermekten herhangi bir çekince duymuyoruz.

Callan Metod devlet okulları ve üniversiteler için de geçerli bir metoddur. Bazı üniversiteler veya devlet okullarındaki öğretmenler, metodun kullanılmasına karşı çıkmaktadırlar. Çünkü ”nasıl ve ne öğretilir” konularına hakim olan öğretmenler eğitim ile ilgili tüm konuları bildiklerini söyleyerek metoda kendi öğretim tekniklerine karşı adeta bir hakaretmiş gibi sert bir şekilde itiraz ettiklerini izledik. Metod, İngilizceyi çok kısa sürede öğrettiği için bu öğretmenlerimiz diğer konuları öğretmeleri için daha fazla zamanın kendilerine kalacağını ne yazık ki düşünmemektedirler. İnsanların daha kolay ve hızlı öğrenecekleri bir metod varken onları dört yıllık bir zaman dilimi içinde öğretime tabi tutmak, her zaman onlara karşı yapılan bir haksızlık olarak algılanıyor, standart eğitimin hem öğretmen hem de öğrenci için zaman ve enerji kaybı olduğu göz ardı ediliyor.

Eğer bir öğrencinin iyi derecede İngilizce konuşan bir arkadaşı bulunuyorsa, kendisine Callan Yöntemiyle İngilizce öğretmesini rahatlıkla isteyebilir. Bu kişi İngilizce bir derste eğitime girmeyeceği için İngilizce öğretimle ilgili herhangi bir tekniği bilmesine de gerek yoktur. Yapması gereken tek şey öğretmen İngilizce kitabındaki soruları sormaktır. Bu beyanımız öğretmenlerimizin de bu özelliklere sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Öğretmenlerimiz Callan Metodunu en iyi şekilde özümsedikten ve gerekli niteliklere sahip olduğu tespit edildikten sonra ancak bir Callan Metodu uygulayan okulda eğitim verebilir. Deren Koray Yabancı Dil Kursları öğretmenleri de bu metodun eğitimini almış profesyonel öğretmenlerimizdir. Aynı zamanda Londra Merkez okulumuz 2009 itibarı ile bu yeni sisteme geçiş yapacaktır.

Bu sistem iki kişi arasında da uygulanabildiğini belirtmiştik. Bu sayede ders başına ödeyeceğiniz toplam ücrette de hatırı sayılır bir düşüş yakalayabilirsiniz. Yine böyle bir sistemde eğitici rolünü üstlenen bir kişi diğer partnerini İngiltere standartlarında ortalama 160 – 170 saatte Cambridge Preliminary seviyesine ulaştırabilir. Profesyonel bir Callan okulunda bu rakamın Türkiye koşullarında 120 – 154 saat olduğunu bildirmiştik. Yine de normal bir okulda belirtilen 350 saatlik dilime göre bu süreç son derece iyimser bir periyottur. Okulumuzun bu sistemle ilgili bir projesi de 2009 yılı itibari ile hayata geçmiş bulunuyor. Ayrıntılı bilgi için İngilizce dil okulu kurum yetkilileri ile görüşebilirsiniz.

Benzer bir şekilde çevrenizde İngilizce eğitim veren bir öğretmenin olmaması ya da yaşanılan maddi sorunlar sebebiyle aile fertlerinden herhangi biri İngilizceyi iyi konuşabiliyorsa diğer fertler de bu metodu kullanarak rahatça İngilizce öğrenebilir.

Callan Metodun kitaplarını etüt ederek, kitaplarla paralel programı izleyen kaset ya da CDleri dinleyerek, öğrencinin kendi kendine İngilizceyi öğrenmesi de mümkündür ancak hemen hatırlatalım bu kesin bir kararlılık ve iyi bir kulak yeteneği gerektirmektedir. Bir grup içinde hataları anında düzeltecek bir öğretmenle interaktif çalışmak doğal olarak daha çabuk sonuç verir ve maddi açıdan karlı bir platform hazırlar.

Bir öğrenci kendi kendine çalışarak 160 – 180 saat sonunda Cambridge Preliminary seviyesine rahatlıkla ulaşabilir. Diğer okullardaki standart süreye oranla bu bile ciddi bir başarıdır. Ortalama bir öğrencinin bir öğretmenle 160 – 180 saatle duble tekrar etmesi dahi Cambridge Üniversitesi tarafından resmen deklare edilen 350 saat dilimine oranla çok düşüktür. Callan Metod bu klasmanda rakipsiz ve eşsiz bir performans sergiler.

Sonuç olarak Callan Metodla bir öğrenci aşağıda gösterilen yollarla İngilizceyi çalışabilir. (Bir sonraki sayfaya geçiniz)

1. İngilizcesi ana dil olan iyi eğitim almış bir öğretmenle birlikte çalışmak. 100
2. Ana dili İngilizce olmayan iyi eğitim almış bir öğretmenle çalışmak. 150
3. İngilizceyi iyi konuşan, amatör birinden (arkadaştan) öğrenmek. 160
4. İki öğrencinin Callan Metod’un kitapları ve kasetleriyle öğretmen yardımı olmaksızın çalışması. 170
5. Öğrencinin bu kitap ve kasetlerle tek başına çalışması. 180

Son 3 kategori, İngilizce öğrencisinin doğal yeteneğine ve kararlılığına bağlı değişiklik gösterebilmektedir.

Bazı öğretmen ve öğrenciler Callan Metodu denemedikleri ve bu iddialarımızı okudukları halde bu metoddan hoşlanmadıklarını onun yerine klasik metodları (sözlükler, çeviri çalışmaları, konuşma klüpleri v.s.) tercih ettiklerini söylüyorlar. Hemen belirtmemiz gerekir ki bu metodlar dört misli daha fazla zaman ve para gerektiren klasik yöntemlerdir. Bakınız yine günlük hayattan bir örnek verelim. Çoğu insan eski ve klasik arabalardan hoşlanmasına rağmen çok yavaş olduklarından dolayı, günlük hayatlarında bu arabalarını kullanmazlar. Zaman- enerji ve para bakımından büyük farklılığa sahip olması, öğretmen veya öğrencilerin metodu sevmeleri için yeterli bir nedendir. Çoğu öğrenci, metodu zevkli ve eğlenceli bulmakta, 3.ve 4. basamaktan sonra ise bilinen eski yöntemlere dönmek istememektedirler. Eğer bir öğrenci veya öğretmen metoddan hoşlanmıyorsa çoğunlukla bunun nedeni Callan Metod’un doğru bir şekilde kullanılmamasıdır.

İşaret edilmesi gereken önemli bir nokta da hiçbir dil okulunun Cambridge Üniversitesi’ yle bir bağlantısının olmamasıdır. Cambridge sınavları tamamen bağımsız ve ayrı bir birim olan English Teaching Profession tarafından hazırlanır ve değerlendirilir.

Callan Metodu diğerlerinden farklı kılan tam 33 ayrı faktör vardır. Bu kriterlerden az 5 tanesini bille kendi profiline uyarlayan herhangi bir okul, metodu resmen kopya etmiş sayılır. Callan Metod diğer uluslararası kurumlar gibi büyük başarılar yakalamış, bu popülerite yüzünden zaman zaman kopya edilmeye çalışılmış fakat amacı ve içeriği tam olarak anlaşılamadığı için kopya eden kuruluşlar ticari hayatlarında başarısız olmuşlardır. Callan Metod bir alfabe veya piyano tuşlarına benzer şekilde çeşitli yollarla üretimi yapılarak taklit edilebilir. Fakat bir sistemin kopyasını yapmak, istenilen sonucu genellikle vermez. Bir üretimi kopyalayıp o üretim üzerinde bir gelişim sağlanamazsa bu kopyalamanın hiçbir anlamı yoktur. Dünya üzerinde kimse gerçeğine aynı bedelde sahip olma şansı varken kalkıp da bir kopya üretime sahip olmak ya da yatırım yapmak istemez. Bugün dünyada İngilizce öğrenen öğrencilerin %90’ı İngilizce öğrenme azmi ve arzusu içinde bu amaçlarına en kısa sürede en ucuz ve mümkün olduğunca çabuk ulaşmayı arzu ediyorlar

Callan Metodu diğer standart sistemlerde ayıran en belirgin 2 temel öğe;

1. Kitabın içerdiği sorular kelime kelime öğretmenin sabit bir hızla öğretim verebilmesini sağlamak için dikkatle seçilmiş belli bir sistem çerçevesinde hazırlanmış ve tek tek öğrenciye sunulmuştur.

2. Bu sorular öğrencinin mümkün olan en fazla kombinasyonda konuşmasını sağlamak için negatif yönde sorulmuş ve buna bağlı olarak öğrencinin uzun yolla cevap vermesi gereken bir şablona oturtulmuştur.

Tarihe bakacak olursak şimdiye kadar (8.yy.’da Latince öğretmek için görevlendirilen monklar hariç) bir dili öğretmek için bu tür tekniklerin tarihte kullanılmamış olduğunu izliyoruz. Bunun nedenlerinden biri de İngilizce gibi bir dilin bütün dünyadaki eğitim ve iletişim terminolojisini etkisi altına alıp modern dünyayı etkileyeceğini düşünemeden, pasif diller üzerinde görülen terminolojik odaklanmadır.

Bakınız geçmişte, diller genellikle seçilmiş birkaç dil bilimcisi tarafından kültürel sebeplerden dolayı insanlara öğretiliyordu. O zamanlar bir dili konuşmak çok önemli değildi. Bugün İngilizce pratik amaçlar için tüm dünyada öğreniliyor. Bu yüzden eski öğretim teknikleri günümüzde geçerliliğini yitirmiştir.

Callan Method Organisation yeni bir buluşun kuruluşu olarak çok daha açık ve modern bir şekilde İngilizce öğretimini kursiyerlerine sunmaktadır. Öğretime, öğretmen vizyonu ile değil, öğrencinin başarısını nasıl maksimuma çıkarabileceğini dolayısıyla öğrencinin kazandığı kârın boyutları çerçevesinde olaya bakar. Çoğu İngilizce kitabı, Linguistler (dilbilimciler) tarafından yine dilbilimcileri için yazılır. Bir dilbilimcinin, Linguist olmayanların öğrenmede ne gibi zorluklar çektiğini anlaması çok zordur. Callan Metod dil öğrenmede zorluk çeken öğrencileri hedef alır.

Latinceden farklı olarak İngilizce Direct Metodun uygulanabileceği bir dilbilgisine sahip ve bu yolla öğretilebilecek bir yapıdadır.

İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğreten (TEFL) çoğu kitaba baktığımızda bunların resimlerle doldurulmuş ve günümüzde fazla kullanılmayan kelimeleri içeren İngilizce diyaloglardan oluştuğunu görürüz. Resimlerin günlük hayattan kesitler verdiği kesindir ancak bir dili öğretmeye katkısının çok da fazla olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bu şekilde verilen eğitim yavaşlatır ve can sıkar. Callan Metod bu tür şeylerin hızlı öğrenime engel olacağını düşündüğü için bu tür atraksiyonları programına ve kitaplarına dahil etmez. Callan Metodu kopya eden birçok kitap böyle renkli resimleri ve gereksiz kelimeleri kullanarak başarı elde edecekleri yerde başarısızlık ve verimsizlikle karşı karşıya kalmışlardır.

Konuyla ilgili hemen örnek verelim. Cambridge Preliminary için hazırlanmış ve piyasada yüksek talep gören bir kitapta ortalama 2200 kelime kullanılmıştır. Bu kelimelerden yaklaşık 500’ü renkli, gereksiz ve az kullanılan kelimeler olduğunu tespit edebilirsiniz. Örneğin ”pop star, word-processor, dice, jigsaw, monastery” gibi kelimeler bu kitapta yeralan ve İngilizcedeki ikinci durağımız olan Cambridge First Certificate seviyesinde bile kullanılmayan kelimelerdir. Bu tür teknikle öğrenim görmüş öğrenciler Callan Metodun testini aldıklarında kendilerini ansızın 1. veya 2. basamağında bulmuşlardır. Gereksiz öğretilen İngilizce kelimeler, tekrarı olmayan ve unutulmaya mahkum olan kelimelerdir. Öğrendiğiniz kelimeler gerek derste gerekse günlük yaşamda tekrar ettiğiniz ölçüde belleklerinizde kalır.

Bakınız Cambridge Üniversitesi tüm dünyada referans olarak verilmesi için 2200 kelime içeren bir Lexicon yani bir lügat hazırlamıştır. Bu kelimeler aynı zamanda Cambridge Preliminary sınavı için öğrenilmesi gerekli olan kelimelerdir. Daha sonra Cambridge First Certificate için gerekecek ekstra 2200 kelime daha bu Lügata eklendi ve bu sözlüğün içeriği genişletildi. Bu kelimeler günlük hayatta en çok kullanılan, yazılı, okuma ve konuşma İngilizcesinde sıkça karşılaşılan kelimelerden oluşmaktadır. Örneğin ”table”, ”traktör”e göre daha çok kullanılan bir kelimedir. Bunun dışında günlük hayatımıza sıklıkla geçen ”credit card, microwave, cashpoint, barbeque, blockbuster veya software” gibi kelimeleri, zaman kaybetmemek için öğretilmesine bile gerek görmüyoruz.

Kelimelerin seçimi gerçekten önemlidir. Öğrencinin sınıf içinde ve dışında öğrendiği her İngilizce kelime önemli olmasına rağmen bazı kelimeleri öğrenmek diğerlerine göre daha avantajlıdır. Mesela uzun bir süredir şehirde yaşayan bir kimsenin traktör kelimesini kullanma gereksinimi kırsal kesimde yaşayan birine oranla çok daha düşüktür öyle değil mi?. Biz ”table” kelimesinin kullanılmadığı bir günü düşünemiyoruz bile. Bu yüzden öğrenci hala ”table” kelimesini öğreniyorken diğer gereksiz kelimeleri öğretmek mantıklı değildir bu en azından iyi bir öğretim tekniği sayılmaz, bunu kabul edelim. Eğer öğrenci dört yıllık “modern” ve ”advance” kelimelerinin öğretildiği bir kurs ile toplam süresi bir yıl sürecek olan Callan kursu arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsa her ikisinden de aynı sonucu elde edeceğinin bilinci ile elbette bu hedefine en kısa sürede ulaşacak kursu yani Callan Metodu seçecektir. Siz olsaydınız kısa süreli olan bu kursu seçmez miydiniz? Bizce herhangi bir durumda ”T -shirt, stopover, calculator ” v.s. gibi modern kelimeleri öğrenci sınıf dışında da öğrenebilir. Bunun için ekstra bir zaman (ki bu ekstra para demektir) harcamaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Örneğin; bir uçakta, seyahat eden bir kursiyer, kolaylıkla ”fasten your seatbelt”i oluşturan fasten, seat, belt kelimelerini öğrendiğinden doğal olarak cümleyi anlayabilecektir. İşte Callan Metod öğrenciye bu özelliği kazandırmaktadır.

İlgi çekeceğini düşündükleri ünlü kişilerin fotoğrafları ve modern kelimeleri içeren bu kitaplar modern bir eğitim tekniği içerdikleri izlenimi uyandırabilir. Aslında bu kitaplarda muhtemelen yer alacak 4400 kelime yüzyıllar boyunca varlıklarını sürdürmüş ve İngilizce öğretimlerine devam edilmiştir. Öğrenci bu temel İngilizce kelimeleri öğrendikten sonra klasik olarak advance (gelişmiş) kelimelerini öğrenmeye başlarlar. Aynı anda temel kelimeleri ve gelişmiş kelimeleri öğrenci eğer doğuştan yetenekli bir linguist değilse, öğrenemez.

Kelime bilgisinin önemini vurguladıktan sonra her standart okul öğrencisine Cambridge Lexicon’un hazırladığı metnin bir kopyasını fikir edinmeleri için vermelidir. Böylelikle öğrenci temel İngilizce kelimeleri öğrenirken başka seviye kelimelerinin kendisine öğretilip öğretilmediğini rahatça kontrol edebilir. Bakınız aşağıda örnek olarak verilen kelimeler Preliminary değil, Proficiency kelimeleridir. Bu sayede siz de kendinizi sınayabilirsiniz

Stubborn, species, bust, alibi, bully, bossy, glossy, swap, dub, collide, blizzard, grab, cope, barn, code, flop, speedometer, mask, helmet, gory, legend, sulk, parachute, dove and guy.

Hiçbir surette bir öğrenci kendisini İngilizce çalışmaya sevkedecek göz kamaştırıcı bir kelime bilgisine ihtiyaç duymaz. Gerçek kuvvet ve azim öğrencinin, İngilizcenin uluslararası bir dil olduğunun kendisi tarafından benimsenip, istediği zaman, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla iletişim kurabileceğinin bilincinde olmasıyla ortaya çıkar.

Callan Metod diğer İngilizce eğitim metodlarıyla benzer görünebilir. Örnek verecek olursak ilk bakışta 19. yüzyılda üretilen bir araba 20. yüzyıldaki modelleriyle benzerlik gösterir. Doğal olarak elbette her ikisinin de dört tekerleği, direksiyonu ve freni vardır, ikisi de halk tabiri ile ayağınızı yerden keser. Tek fark, günümüzde bir araba saatte 220 km. hız yapabilmesine rağmen 19. yüzyılda bu hız hayal bile edilemezdi. İşte Callan Metod bu hıza sahip gelişmiş bir üstün bir İngilizce eğitim metoddur.

Callan Metod da ”Direct metodu” keşfetmiş değildir, (Bu metod zaten lisan kuralları başladığında vardı). Metod sadece İngilizce öğrenme hızını gereksiz şeylerden arındırarak, konuları sadeleştirerek, çalışma saatini indirgeyerek öğrenmenin ilerlemesini çabuklaştırır hepsi bu. Bunu da belli sistem çerçevesinde özel tekniklerle bilimsel çalışmalarla öğrenciye sunar. Callan’ı benzersiz yapan en önemli nokta burada yatmaktadır.

İngilizceyi yabancı dil olarak ana dili olmayan kişilere öğretmek tamamen farklı bir durumdur.

Callan Metod öğretmeni bu zorluğun üstesinden gelir. Çünkü metod dikkatli bir biçimde yazılmış ve programlanmıştır. Özel okullarda çalışan bir Callan metod öğretmeni bile, öğretime başlamadan önce deneyimi ne olursa olsun mutlaka İngilizce staja tabii tutulur. Bu staj genelde sosyal projeler kapsamında topluma yararı dokunan kurumlara İngilizce dersi vermekle yerine getirilmektedir.

Bazı ülkelerde devlet kurumları İngilizce öğreten bütün öğretmenlerin tecrübeli ve kalifiye olmasında ısrar etmektedir. İngilizce öğretmenlerinin bir üniversite derecelerinin olmasını şart koymaktadır. Kimyadan mezun olmuş birisinin İngilizceyi bir yabancı dil olarak öğretmesinde bir mükemmellik doğal olarak beklenemez. Öğretmenin herhangi bir üniversite derecesinin olması onun iyi bir öğretmen, özellikle de iyi bir Callan Metod öğretmeni olduğunu göstermez. Metod, öğretmenlerde bazı doğal özellikler de arar. Bu noktaları ilerleyen bölümlerde açıklayacağız.

Callan Method Organisation’ın Callan metodu yaratmasının nedenlerinden biri de yukarıda bahsedilen probleme bir çare bulmak istemesidir. Callan metod yazılı olduğu için, herhangi biri birkaç gün içerisinde metodu özümseyebilir. Callan Metod öğretmenleri sahip oldukları diploma, sertifikala veya başarı derecesinden çok aday öğretmedeki doğal yeteneklere göre seçilir. Bizde öğretmen seçimi aynı zamanda bir aktörün seçimine benzer. Hamlet’i oynayacak bir aktör İngilizce bölümünden mezun olmuş veya üniversitede Shakespeare eserleri üzerinde uzmanlaşmış bir kişiden değil, rol yapma gücüne ve oyun yeteneğine sahip bir kişiden seçilir öyle değil mi?

Bir Callan öğretmeni dinamik kişiliğine, güçlü ses yapısına, usta mimiklere, standart bir İngiliz aksanına ve her şeyden önemlisi, bir aktörde olduğu gibi, dinleyenlerin (öğrencilerin) dikkatini toplamasını onlara hitap etmesini iyi bilen bir kişi oluşuna göre diğer adayların arasından seçilir. Bu gibi nitelikler üniversitede kazanılmaz, kişinin doğasında ve karakterinde bulunur.

Bu bilgileri okuyarak derslerde tiyatral bir eğitim verdiğimizi düşünmemelisiniz. Metodun doğası gereği sizleri derste aktif, dinamik, her an yanıt vermeye hazır, ilginizin dağılmasına fırsat vermeyen, sınıfa ve metoda son derece hakim, anında hatalarınızı düzelten, sizlere sevgi ve saygı duyduğu kadar sizler üzerinde iyi bir otorite kuran, kelimenin anlamını sözlüğe bakmanıza izin vermeden gerektiğinde mimik ve hareketlerle size anlatan öğretmenlerden bu metodu alacaksınız. O nedenle Deren Koray Yabancı Dil Kursları öğretmen kadrosu, bir çok aday içinden seçilmiş ve Metodun tüm gerekliliklerini eksiksiz yerine getirebilen yabancı öğretmenlerden oluşmuştur.

1950’den bu yana İngilizce eğitimi gittikçe büyüyen bir endüstri haline gelmiştir. Dünya; bir dili öğrenmenin en iyi yolun, o dili ana dili gibi konuşan birinden öğrenilmesi gerektiğini kabul etmiştir. Callan Metod’da bu nokta üzerinde hassasiyetle durulur.

Üzerinde önemle durulan bir diğer konu ise, İngilizce dilbilgisinin yaklaşık 30 yıldır okullarda öğretilememesidir. Mesela öğrenciler İngiltere’de dahi bir dilin nasıl işlediğini bilmeksizin okullarından mezun olmaktadır. Öyle ki biz Türkler bile zaman zaman İngiliz ve Amerikalıların yaptıkları dilbilgisi hatalarını kendilerine çekinmeden söyleyebiliyoruz. Çoğu kez fiil ile özne arasındaki farkı bile bilmedikleri gibi, şartlı bir cümlenin ne anlama geldiğini dahi sizlere söyleyemezler. Kendilerine doğru bir biçimde yazma ve konuşmanın nasıl olduğu, dilbilgisi kuralları verilmeksizin öğretilir. Bu, İngilizce kolay bir dil olduğundan dolayı belki mümkündür. Eğer öğrenci bir cümleyi doğru şekilde kurabiliyorsa konuşmak onun için oldukça kolay ve çabuk gerçekleşir. Callan Metod’da da bu işin doğası gereği kurallara bağlı kalarak konuşulur.

Callan Method Organisation (CMO) hiçbir okulla direk bağlantılı olmamasına rağmen Callan Metodu öğretmek isteyen öğretmenlerle, öğretmen arayan Callan Metod okulları arasında köprü olan bir acenteye sahiptir. Acenta, okullara öğretme yeteneğini ispatlamış ve metodu gerektirdiği şekilde kullanmayı bilen profesyonel öğretmenleri bu okullara yerleştirir. Bu yetenek daha önce de söylediğimiz gibi kesinlikle öğretmenlerin mesleki dereceleri veya deneyimleriyle ölçülmez. Sınıf içindeki durumları ve gerçek öğretimi, uygulamadaki başarıları CMO, dolayısıyla bizler için ana kriterledir. Sonuçta öğretmenlerin kalifiye olması onların sadece iyi bir İngilizce eğitim almış olduklarının bir işaretidir o kadar.

Hepimiz herhangi bir malı satın almadan önce genellikle diğer insanların da fikirlerini alırız öyle değil mi? Callan Metod kimilerince ”oldukça iddialı ve bir o kadar da abartılı” olarak nitelendirilebilir. Aynı şekilde okulda kullanılan tekniklerin yararlı olmayacağı düşünülebilir. Callan Metodu kullanan bir öğretmen ve bir öğrenci bile metodun iddiaları hakkında hüküm vermeye yetkisi yoktur. Eğer bu iddialarla karşılaştıracak herhangi bir şeyi varsa bunu yapabilir. Sonuçta bütün söylenen veya yürütülenler sadece bir görüşten ibarettir.

Callan Metodun bu savlara tek yanıtı, öğrensini kurs programına dahil edip İngilizceyi ona öğretmek ve okul tarafından kendisine verdiği garanti belgesidir. Bu aynı zamanda iddiaların bir kanıtıdır. Bunun dışındaki her şey sadece bir görüşten ibarettir ve asılsızdır. Çünkü bu söylemleri öne süren kişilerin ellerinde yazılı bir iddia yoktur.

Callan Metod firma yetkili, üst düzey ve çalışanların İngilizce eğitimlerinde de iddialı bir metoddur. Eğer firmalar kendi personellerine İngilizce öğretmek için kullandığı yöntemleri Callan Metodla karşılaştırmak isterlerse aşağıdaki pasajı dikte etmeleri için çalışanlarına verebilirler. Bu pasajın Callan Metodla 50 dakikadan oluşan 50 saatlik bir çalışmanın sonunda öğrenciler tarafından yapılabildiği ispatlanmıştır. (Haftada 3 saat olmak üzere 4 ay veya %25’lik tatil veya geç gelme durumunda 4.5 – 5 ay).

Callan Metodla yapılacak 50 saatlik bir çalışma sonunda, daha önce İngilizce öğrenmemiş biri bu pasajı dikte edebilmektedir. Klasik metodlarla eğitim gören öğrenciler için bu mümkün değildir. İnceleyeceğiniz üzere paragrafta verilen cümleler arasında anlam bakımından bir bağlantı yoktur. Bu öğrencilerin, cümleler arasında olası bağlantıları önceden tahmin ederek bu paragrafı yapmadıklarını düşünmelerini engellemek amacıyla alınmış bir önlemdir ve bu nedenle cümleler birbirinden tamamen farklı verilmiştir. Örnek pasaj 100 kelimeden oluşmaktadır. Callan öğrencisi bunu en fazla 8-10 hatayla tamamlar.
Böyle bir pasajın diktesi öğrencinin İngilizcesini ölçen en iyi yollardan biridir. Öyle ki öğrencinin duyduğu şeyi anladığını ve bunu günlük yaşantısı içinde kullanabildiğini ispatlar. Callan öğrencisi ayrıca pasajı dikte etmekle, içerdiği kelimeleri kullanarak normal bir sohbet gerçekleştirebileceğini de test etmiş olur. Paragraf, ilk kitaplarda bulunması gereken kelimelerden oluşmaktadır. Pasaj önce öğrencilere okunmalı, daha sonra her cümlenin iki kez tekrarıyla öğrenci tarafından dikte edilmeli ve son bir kez daha okunarak tamamlanmalıdır. Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında dikte çalışmaları, Callan Metod’un öngördüğü şekil ve sistem çerçevesinde noktalama işaretleriyle birlikte öğrenciye sunulur.

Dictation: My favourite drink/ when I’m ill/ is milk./ He’s willing to agree/ that he’s made a mistake./ Bought, hung, thought,/ shook, said, met./ When they reach her age, they’ll earn as much as she does. We can’t sit/at the comer of a round table./ How often/ do they walk along this way?/ Seldom./ They weren’t here yesterday./ This wine doesn’t taste/ nearly as pleasant as the other./ 1 can’t lift this stone ball,/ it’s either too heavy/ or I’m too weak./ This suit is cheaper than that./ That one is the most expensive./ I like silver less than gold.

Daha ileri seviye öğrencileri için daha farklı bir test ayrıca firma çalışanları için de verilebilir.

En iyi sonuç veren test kendini daha önce hiç İngilizce öğrenmemiş firma çalışanları üzerinde gösterir. Örneğin firma çalışanlarını iki gruba ayırıp, birinci gruba Callan Metod, ikincisine firmanın hazırda kullandığı metodla ders verilebilir. 50 saatin sonunda (Callan 1. Kitabın sonu) her grup kendi metodunun sınavına hem de diğerlerininkine girebilir. Sonuç şaşırtıcı olacaktır. Callan Metodla çalışan öğrenciler diğer grubun sınavını oldukça basit bulurken, diğer grup için Callan Metodun sınavını geçmek hemen hemen imkânsız olacaktır. Bunu test etmeye ve sonucu sizlere göstermeye hazırız.

Eğer her iki metod arasında fark fazlaysa ince sonuçlar veren testlere de ihtiyaç yoktur. Örneğin bir at yarışında iki at yarışı çekişmeli bitirirse mantıken ikinci gelenin belki diğer bir yarışta birinci veya üçüncü olabileceği ihtimali açıkça tartışılabilir ancak diğerinin çok çok gerisinde tamamlayan bir atın ilk üçteki atlarla kıyaslamasını yapmaya, bunu tartışmaya dahi gerek yoktur çünkü sonuç aşıkardır

Devlet okulları ve üniversiteler veya devlet sektörleri de bu tür bir testi Callan Metodun iddialarını sınamak için deneyebilirler. İngilizce kursumuzun kapılarını bu test için sonuna kadar açıyoruz. Bu da bizlerin yazılı garantisidir.

Callan Metodu firmalara sunarken karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisi de Callan Metodun bu kuruluşlarda yer alan eğitim uzmanları ya da İnsan Kaynakları yetkililerince ön yargı ve şüphe ile incelenmesidir.. Bu uzmanlar genellikle metoda objektif olarak yaklaşmamakta, alınan başarıyı düşünmeksizin metodla ilgili önyargılı davranmaktadırlar. Doğal olarak bu tür davranışlar sonunda Callan Metodun kullanılması bir şekilde bu kurumların yetkililerince engellenmekte, yönetici ve personel sırf bu ön yargı sebebi ile metodla tanışamamaktadırlar. Bu nedenle gerek devlet gerekse özel sektörü başarı grafik ve testlerimize bakarak metodun kullanılmasına karar vermelerini istiyoruz. Biz teorilerle değil, sonuçlar ve gerçek donelerle İngilizce eğitimi üzerindeki iddiamızı ispatlıyoruz.

Televizyon, araba, bilgisayar gibi gereksinimler satın aldığınızda üretimi oluşturan diğer parça üreticileri için de ayrıca bir patent fiyatı ödenir. Bizde de öğrenci, öğretmenler veya okul için gerekli olan patent fiyatı kitaplarımızın ücretine dahil edilmiştir.

Callan Metodun başarısı sadece İngilizce eğitim kitaplarından kaynaklanmamaktadır. Metodun teknik gücü ve öğretme kapasitesi bu başarıyı perçinler. Dikkat edilirse kitaplar dersin sadece 10-15 dakikasında kullanılır, geri kalan zamanda tamamen metodun teknikleri ön plandadır. Öğrencinin ödediği paranın bir miktarı kitap yazarı telif hakkı ve metod kurucularının patenti için ödenmektedir. Çünkü eğitim alacağınız Metodun geliştirilmesi yaklaşık 15 yılı aşkın bir süreyi almıştır ve halen teknolojiye ve güncel olaylara paralel olarak geliştirilmektedir.

Bütün bunları kabul eden öğrencilerimiz yine de patent veya telif hakkı ücretlerinin okul tarafından ödenmesi gerektiğini düşünebilir. Callan Metod Organization, Metodu kullanan okulların bu ücreti ödemesi için girişimde bulunmuşsa da tüm dünya çapında bunu kontrol etmek mümkün olamayacağı için bu ekstra ücretlerin bir kısmını kitap ücretlerine ekleyerek ödenecek toplam miktarı düşürmüştür.

Öğrenci bunları düşünerek kendini yormamalıdır. Çünkü okulumuzdan ne satın alırsa alsın, ödediği ücrete kargo ve paketleme ücreti gibi diğer giderlerin hepsi dahildir.

Eğer Callan Method Organisation kitaplar için öğrenciler yerine okullardan para talep edecek olsaydı okul, diğer ticari işlerde olduğu gibi otomatik olarak fiyatlarını artırma yolunu seçerdi. Öğrenci böylelikle daha önce sözü edilen 4 pence’lik saat başına ödediği ücretin artacağını da göz önünde bulundurmalıdır.

Okulun kitapları hakkında öğrenciler tarafından gelebilecek şikayetleri önlemek amacıyla okul, kitapları öğrencilerin de memnun olduğu şekilde yarı fiyatına satmaktadır. Ücretin yarısı ise öğrenciye zarar vermeksizin ödediği İngilizce kurs ücretine ilave edilir.

Okullar kitapları doğrudan CMO’dan satın alır ve öğrencilerine satarlar. Böylece öğrencinin kitap almak için harcayacağı zaman engellenmiş olur. Deren Koray Yabancı Dil Kursları  olarak bizler tüm orijinal eğitim materyallerimizi Cambridge’de bulunan CMO’dan ithal etmekteyiz.

Kitapların masrafı Callan Metodun kullanıldığı okullar için oldukça düşük olmasına rağmen bazı okullar Callan kitaplarını kopyalama yolunu seçmektedirler. Bu kesinlikle International Copyright ve Intellectual Property’ye aykırı bir durumdur. Bu gibi okullar telif ve patent ücretini ödemedikleri için öğrenciler CMO’nun belirlediği fiyattan daha az ödeme yolunu seçerler. Eğer bir öğrenci okulun Callan kitaplarını print ettiğini veya fotokopisini çektiğini düşünüyorsa bu durumun metodun kurucusuna karşı yapılan bir usulsüzlük, haksızlık ve saygısızlık olduğunu düşünerek CMO’ya başvurabilir. Bu durumda CMO durumun gereken araştırmasını yapar eğer öğrenci şüphelerinde haklıysa gereken işlemleri derhal yerine getirir.

Öğrenci bu şikayet sırasında ismini gizli tutabilir ya da açıklayabilir. Sonuçta her şekilde olası bir davalardan uzak tutulur.

CMO’nun tek talep ettiği şey böyle bir olayın olduğuna dair kişisel bir bilgidir. (eğer mümkünse şüphelenilen kitabın bir kopyası işe yarayacaktır). Öğrencinin şüpheleri doğru çıktığı takdirde CMO kendisine maddi bir bağış yapacaktır.

Aynı şekilde eğer bir öğrenci herhangi bir okulun Callan Metod kasetlerinin taklit olduğundan veya kitaplarını pazarlandığından şüphelenirse bu yazarlarının Intellectual Property’ yi ilgilendiren uluslararası kanunlarını hiçe sayarak Callan tekniklerini kullandığını gösterir.

Eğer öğrenci kitabın okul tarafından print edilip edilmediğini anlamakta güçlük çekiyorsa yerel kitabın bir kopyasını CMO’ya gönderebilir ve kitabın orijinal olup olmadığı CMO tarafından kendisine bildirilir.

Öğrenci CMO tarafından gösterilen bu ilginin olağan dışı olduğunu düşünebilir. Bugün olağan dışı bir dünyada yaşamaktayız. Dünya finansal karışıklıklar içinde, uluslararası markalar altında piyasaya sürülen sahte üretimlerle iç içedir. Devletler bugün halkını sahtekarlıklara ve aldatmacalara karşı korumak için etkin önlemler almaktadır. Callan Metodun dünyaca ünlü bir metod olduğunu da düşündüğümüzde bu konu üzerinde ne kadar hassasiyetle durduğumumuzu da anlamış olacaksınız. DEREN KORAY olarak bizler kitaplarımızı daima Cambridge’den alıyor ve korsancılığın tamamen karşısında olduğumuzu buradan bir kez daha bildirmek istiyoruz.

Öğrenci Callan Metodun kitap ve kasetlerinin nasıl çalındığını, bunun kendisine ve diğer öğrencilere nasıl etki edeceğini merak edebilir.

CMO’nun yıllara dayanan deneyimiyle vardığı en önemli sonuç şudur: Dürüst olmayan bir okul korsanlık yaparak çalmış olduğu CMO’nun kitapları ve kasetleriyle işini görüp, parasını kurtaracağı mantalitesine sahipse, hiç şüphesiz kendi öğrencilerini ve hatta öğretmenlerini kandırmakta da tereddüt etmeyecektir.

Oyunun kuralıyla, adil ve etik çerçevede hareket eden çok başarılı okullara karşı bu tür okullar hiçbir zaman uzun ömürlü olamamaktadır. Bütün bu anlatılanlardan da, öğrenci çoğu okulun para tuzağı olduğu izlenimine kapılmamalıdır. İnanıyoruz ki okulların %99’u herhangi bir bahaneyle böyle bir yola başvurmamaktadırlar.

Sadece bir okulda baş gösteren problemler bile diğer tüm profesyonel okulların şöhretine leke sürmeye yeterlidir. Bu sebeple İngilizce dil okulumuzda Cambridge’den gelen orijinal ders materyalleri ile ders vermekteyiz.

Bakınız sizlere çok basit bir hesap yapacağız. Bugün İngiltere İngilizce dil eğitim sektöründe dünya standartlarına ve liderliğine sahip olduğu için bu hesabımızı Pound yani Sterlin üzerinden sizlere aktaracağız.

Önce standart eğitime sahip standart bir okulu ele alalım. Herhangi bir okulda okuyan ortalama bir öğrenci 4 akademik yıl boyunca toplam 350 saat yani 55 dakikalık 420 adet ders alarak Cambridge Preliminary sınav seviyesine gelmektedir. Bunu defalarca burada dile getirdik ve tekrar edelim, bu rakam Cambridge Üniversitesinin belirlediği standart bir rakamdır. Bu rakamı web sitelerinden ve Üniversitenin diğer kaynaklarından da rahatça araştırabilirsiniz.

Örneğin; özel bir okulda saatine £5 ödediğinizi düşünürsek 350 saat için ödeyeceğiniz miktar toplam £2100’dür. Bunu Türkiye koşullarında ele alırsak piyasada standart eğitime sahip İngilizce kursunda 1 saat için ortalama 8 TL’lik bir bedel ödeyecek, dolayısı ile bu seviyeye ulaşmak için toplam 2800 TL harcayacaksınız.

Callan Metod’la eğitim veren kurs İngiltere koşullarında öğrencisini toplam 80 saatten 96 ders alarak bir yıllık süre içinde bu seviyeye ulaşır ve karşılığında £480 gibi bir rakam öder. Biz Türkiye koşullarında bu rakamın ortalama 100 – 154 saat olduğunu kabul edersek kurs maliyetlerimiz çerçevesinde saati 20 TL’den toplam 1500 TL ila 3080 TL arasında olduğunu kursiyerlerimize bildiriyoruz.

Bu nedenle Callan Metod öğrencisinin cebine İngiltere’de £1620, Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında da 3080 TL’nin kaldığını iddia ediyoruz. Çünkü diğer bir değişle öğrencimiz bu parayla bizlerden 2 katı bilgi satın almış oluyor, üstüne üstlük kurs yerine özel araç, park, taksi ya da toplu taşıma araçları ile yapacağınız hatrı sayılır bir miktarda karşınıza çıkacak aylık maliyetleri de egale edeceksiniz. Dahası hızlı eğitim, kursa harcayacağı ekstra zamanı işinize ayırmanıza ve daha verimli çalışmasına olanak verir. Bunun da sizler için çok değerli olduğunu düşünüyoruz, yanılıyor muyuz? Hepimizin ortak şikayeti kurs için gerekli zamanı ayıramamak değil mi? O halde toplam bu süreyi 1/4 zamana ya da yarıya indirgemek sizce önemli olmalı.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz rakamlar Cambridge First Certificate seviyesi için teori ve pratikte x2 yani iki misli bir değerle karşımıza çıkar. Cambridge First Certificate bizlerin İngilizce ile ilgili yolculukta ikinci durağımızdır. Kursiyerlerimizi aşama aşama bu kriterler çerçevesinde okullarımızda eğitiyoruz. Madem bizler bu şekilde eski dilde “tabir-i caiz” ise konsantre bir eğitim veriyoruz, İngiltere’de orijinal olarak basılan ve dünyada sadece Callan School öğrencileri için dağıtılan bu kitapların standart kitaplara oranla pahalı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Aslında öğrenci sadece bir İngilizce kurs kitabı ya da İngilizce kurs için para ödemez. Bu ödediği paranın içinde İngilizce eğitimin yanında satın aldığı “zaman” ve “para tasarrufu” da bulunmaktadır. Bakınız bu üzerinde durulması gereken çok önemli bir noktadır. Bu kadar avantajdan sonra geriye kalan miktarın küçük bir bölümünün de bu kitaplar için ödenmesinde izninizle bir zarar görmüyoruz. En azından bunu hak ettiğimizi düşünüyoruz.

Günümüzde özel amaca hitap eden kitapların çoğu bugün normal kitaplardan daha pahalıdır. Örneğin Callan Metodda kitap başına ne kadar tasarruf edileceğini gösterelim.

Eğer ortalama bir Callan öğrencisinin saati £5’ten 48 saat (3¾ ay günde 3 saatten hesap ediyoruz) aldığını düşünürsek birinci kitap kursu için ödediği miktar £240’tır yani Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında bu rakam 600 TL’dir. Diğer yandan standart metodlarla ders alan öğrenci 192 ders alarak (ki bu süre yaklaşık 15 ay alır) toplam £960 öder yani Türkiye koşullarında 8 TL standart bedel üzerinden bu rakam 1536 TL dir. Yani 11¼ ay süre ve üzerine İngiltere’de £720 Türkiye’de ödediği 936 TL fazla miktardan söz ediyoruz. Tüm bu fark ve süre Callan öğrencisine yetişmek ve aynı seviye ulaşabilmek için. Hem de kendi kursumuza ödenen saat ücreti 20 TL, standart kurslara ödenen saat ücreti 8 TL olduğu halde !

Şimdi bir ince hesap daha yapalım. Standart bir İngilizce kitabının ortalama £6 olduğunu kabul edelim. Callan’da satılan bir kitabın bedeli £8 dir ki bu bedel standart kitaplardan %25 yani Callan kitabına ödediğimiz bedel £2 daha fazladır. 48 derslik bir kurs için de eğer İngiltere’deki kursa £240 Türkiye’deki kursa da 600 TL ödüyorsak Bu ders başına 4 pens yani ortalama 12 kuruş ödediğimiz anlamına gelir ki bu da totalde %1 ‘den bile daha azdır.

Bunlara ek olarak standart okullarda eğitim alan öğrenciler dilbilgisi kitaplarının yanı sıra dikte, egzersiz ve okuma çalışmaları için bir ayrı bir kitap ya da değişik kitaplar satın almak zorunda kalacaklardır. Bu durum, kurs için ödedikleri paranın dışında diğer ekstra bedelleri de bu kitaplar için harcanacağı anlamına gelmektedir.

Dikkat ederseniz eğer diğer İngilizce kitaplarından farklı olarak Callan kitaplarında resimler veya fotoğraflar bulunmaz. Öğrencilerimiz doğal olarak ödediği ekstra paranın kitapların baş kısmında bulunan önsözden ve bunun uzunluğundan kaynaklandığını düşünebilir. Hemen belirtelim CMO’nun kitapları için belirlediği ücret önsöz eklenmeden önce de aynıydı dolayısı ile bu bölüm ilave edildikten sonra bizlere ek bir maliyet getirdiği halde fiyatta hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Biz bu uzun önsözün öğrenciler için oldukça gerekli olduğunu savunuyoruz.

Önsözde de açıklandığı üzere CFC seviyesine kadar öğretilen İngilizce akademik değildir. Bu yüzden öğrenci eğitim gördüğü okulu, okul öğretmenini, okul personelini, tıpkı kalite kontrolü yapan bir müşteri gibi yakından ve bilinçli bir şekilde izlemelidir. Bu bilince de kitapta bulunan önsözle erişebilir. Önsöz burada önem kazanmaktadır.

Önsözler İngilizce eğitim kitaplarında yer almadan önce Avrupa’daki Callan okullarından biri öğrenciyi 48 yerine 126 dersin sonunda birinci kitabın sonuna getirebilmekteydi. Bu durum, Callan Metodun gerektirdiği yöntemleri içeren öğretmen el kitabının gereğince uygulanmamasından kaynaklanıyordu.

Ayrıca kitap içindeki dikte edilecek pasajlar ve İngilizce okuma bölümleri çok fazla tekrar ediliyor, öğrenci de bunun yöntemin bir parçası olduğunu düşünüyordu. 126 saat diğer okulların kullandığı standart metodlara göre yine de çok az bir zamanı kapsamasına rağmen gereken saatten 76 saat daha fazladır (6 ay, haftada 3 saat üzerinden hesaplarsak). Bu da extra £400 yani bizim okulda uygulanan fiyat kriterlerimize göre ekstra bir 1200 TL demektir.

İngilizcenin yüzyıllarca uluslararası bir dil olmasının nedenlerinden biri de kelimelerin diğer yabancı dillerle karışmasından kaynaklanmaktadır. İngilizce aslında Almanca kökenlidir. Fakat yüzyıllar boyunca Fransız, Latin ve Yunan alfabesinden binlerce, diğer dillerden de yaklaşık 100 kelime (Arap, İspanyol, İtalyan, Fars ve Hindu gibi) bu evrensel dilin içine geçmiştir. Günümüzde bile bazı Türkçe kelimelerin İngilizceye geçtiğini izlemekteyiz. Yogurt – kebap gibi kelimeler sıklıkla İngilizcede kullanılmaktadır.

Başka dillerden diğerine yerleşen ve çoğu isim olan kelimeler nadir olarak yerli bir kelimenin yerini alır. Bu gibi kelimeler çok az değişik bir anlam veya kullanımla yeni dil içinde varlıklarını sürdürür. Örneğin Fransızca ”chauffeur” İngilizceye çevrildiğinde bu dildeki ”driver”ın yerini almamış ancak özel bir sürücü türünü ifade etmek için yıllardır kullanılmıştır, halen de kullanılmaktadır. ”May chauffeur will pick you up at the airport” (diğer bir Fransızca kelime) denildiğinde aklımıza gelen üniformalı, seçkin ve pahalı bir arabayı kullanan biri, diğer yandan ”my driver will pick you up at the airport tomorrow” denildiğinde normal giyimli, normal bir arabayı kullanan bir kişi aklımıza gelecektir. Aynı şekilde bir Fransız, Fransa’da bir kafede tavuklu sandviç istediğinde İngilizce bir kelime olan sandwich, kendisinin iki dilim ekmek arasına tavuk konularak servis istediğini söylemesine gerek duymaz çünkü sandwich kelimesinin herkes ne anlama geldiğini çok iyi bilir.

Bazen İngilizcede iki kelime örneğin av anlamına gelen ”hunt” (Anglo-Saxon) ve ”chase” (Norman-French) orjinal olarak aynı anlama gelirken, bugün farklı biçimde kullanılıyor.

”The police hunted for the criminal. When they found him they chased him down the street.” Örneği bu farkı kolayca açıklar.

Diğer bir örnek; ”flat” (Anglo-Saxon) ile ”apartment” (Fransız) hemen hemen aynı anlamda olmalarına rağmen bugün ”apartment” denildiğinde geniş, ”flat” denildiğinde lüks bir daire betimlenir.

”Thief” kelimesinin yaklaşık otuz eş anlamı vardır. Her biri farklı bir hırsız türünü betimler. Pick pockets, burglar, pilleger vs. sıkça kullanılan sinonimlerdir.

Bugün bir İngilize ”garage” kelimesinin aslında Fransız kökenli bir kelime olduğu kendisine söylendiğinde şaşırabilir. Sonuçta her ülkenin dilinde olduğu sanılan yüzlerce kelime yabancı kökenli olup zamanla dil içine yerleşmiştir. Bu tür kelimelerin kullanımını yasaklanması o ülkenin dilinin gelişimini engellemkten başka bir işe yaramaz.

İngilizce kelimelerin ana dillerine karışmasına karşı çıkan ve kullanımının yasaklanmasını isteyen otoriteler örneğin; ”computer” kelimesinin İngilizce olduğunu düşünmektedirler. Oysa bu kelime Latin kökenlidir ve ”computare” den gelmekte ve hesaplamak anlamını taşımaktadır.

Ana dillerinin etrafına bariyerler koymakla insanlar anadillerini koruyabileceklerini düşünürler. Fakat tam aksine bu düşünce o dilin ölmesine neden olur. Bir dilin yaşaması onu kullanan insanların istemesine bağlıdır öyle değil mi?. Galler bölgesinde insanlar İngilizce konuşur, ana dilleri ise İngilizcenin yanında yaşamaya devam etmiştir.

İngilizcenin kendisi de bir örnek olarak gösterilebilir. 1066’larda İngiliz aristokratları Fransızca konuşurken, din adamları Latinceyi kullanmaktaydı. Halkın tümü İngilizce bilmesine rağmen iyi eğitim gören sınıf Latince ve Fransızca yazmaktaydılar. Bununla birlikte İngilizce her zaman ayakta kalan dil olmuştur.

İngilizce hiçbir zaman diğer diller üzerinde dominant olmaya eğilim göstermemiştir. Gerçekte İngiliz Krallığı ve Amerika etkisiyle uluslararası bir dil olarak görülmüştür. Bugün dünyadaki çoğu insan İngilizce öğrenmektedir. Çünkü bu dilin uluslararası iletişimi sağladığını tüm dünya bilmektedir. Özetle İngilizce dünya dilidir.

Bazı öğrenciler Amerikan İngilizcesiyle, İngiliz İngilizcesinin arasında ne kadar fark olduğunu merak edebilir ve çoğunlukla da Türk öğrencilerimiz bizlere bu farkı her zaman sormaktadırlar. Aksan ve telaffuzda ufak farklılıklar olmasına rağmen özünde her ikisi de aynıdır. Bununla birlikte İngiltere’nin her bölgesinde değişik bir İngilizce aksanla da konuşulduğunu görmek mümkündür. Amerika ve İngiltere’nin değişik bölgeleri kendi aksanlarına sahiptir. Fakat standart Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasında çok büyük farklılıklar bulunmaz.

“Certificate” için öğrenilen 4400 kelime içinde öğrenci, belki toplam 40 kelimenin kullanımını bu iki ülke İngilizcesinde farklı anlamda kullanılmaktadır. İngilizler ; ”petrol, pavement, autumn” kelimelerini kullanmalarına rağmen Amerikan İngilizcesinde bunlar ”gas, walk, fall” olarak ifade edilir. Bu farklılıkların çoğu her iki ülkede de bilinmektedir.

Hecelemede ise 4400 kelimeden 8’i Amerikalılar tarafından farklı hecelenir. ”centre-center , favourite-favorite, theatre-theater, humour-humor, cheque-check, labour-labor, colour-color, neighbour-neighbor” gibi. Önemli olan her iki halkın birbirlerine ne anlatmak istediklerini kolayca anlayabilmeleridir. Bizim İngilizce kursumuzdaki hedefimiz de tamamen kursiyerimizi İngilizce yaşama hazırlamak.

Aşağıda listelenen ülkelerde İngilizcenin nerelerde konuşulduğu ve İngilizcenin niçin bir dünya dili olduğu hakkında iyi bir fikir verecektir. İngiltere, Amerika, Kanada, (Quebec hariç) Avustralya, Yeni Zelanda’da ana dil, Güney Afrika, Burma, Hindistan, Kenya, Malta vs. gibi ülkelerde ikinci dil olarak kullanılırken, Irak, İran, Mısır gibi Orta doğu ve Afrika ülkeleri de tarih boyunca bu dilden oldukça fazla etkilenmiştir. İngilizce hemen hemen dünyanın büyük çoğunluğunu etkilemiştir. Öyle ki aynı milliyetten olan ancak birbirlerini tanımayan insanlar bile yurtdışında ilk defa karşılaştıklarında sordukları ilk soru İngilizce bilip bilmedikleridir. Öyle ki, British Council yayınlarında İngilizcenin uzayda dahi konuşulduğunu esprili bir şekilde dile getirmiştir.

Britanya, İrlanda, Kanada, USA, Guyana, Batı Hintler, Falkland Adaları, Gambia, Gana, Nijerya, Nambiya, Güney Afrika, Zambiya, Zimbabwe, Malawi, Uganda, Kenya, Somali, Sudan, Mısır, İsrail/Filistin, Yemen, Körfez Ülkeleri, Irak, İran, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Burma Malezya, Filipinler, Avusturalya ve Yeni Zellanda.

Her Callan Metod öğrencisi kendi seviyesine bağlı olarak 12 kategoriden birine girer. Bu sistem öğrenci öğrenimine başlamadan önce, Callan Metodu kullanan bir okulun, öğrencinin seviyesini tam olarak belirlemesini mümkün kılar.

Bir sonraki bölüm, öğrencinin Cambridge Preliminary seviyesine ulaşmak için kaç saat İngilizce ders alacağı fikrini verir. 12 ayrı dil kategorisinden birine giren öğrencilerin büyük çoğunluğu sırasıyla 8,9 veya 10’uncu kategoriye rahatça yerleşmektedirler. Cambridge First Certificate için bu veriler değişim gösterebilir veya Batı Avrupa dillerini konuşmayan öğrenciler için bu oran %25 oranında değişim gösterebilir.

Çizelgede en yavaş örneğin 12. kategoride bulunan öğrencinin, Preliminary için yalnızca 96 saat, Cambridge First Certificate için de toplam 196 saat süren bir ders çalışma süresi aldığı görülecektir. Böyle bir öğrenci, Batı Avrupa dillerinden birini konuşamıyorsa, bir başka metodla çalışan daha hızlı bir öğrencinin toplam 400 saat ders sayısından daha az olan 245 saatlik ders dilimini alacaktır.

Ayrıca üniversitede bir bilim dalı eğitimi almış öğrencilerin, diğerlerine göre daha hızlı öğrendiği anlaşılmaktadır. Bu, onların genellikle daha iyi belleğe sahip olmaları, güçlü konsantrasyon ve detaylara daha dikkat etmelerinden kaynaklanır. Bir dili öğrenmedeki en yararlı bu üç özellik Callan Methodu tarafından yoğrulur ve öğrenciye İngilizce eğitimi olarak geri verilir.

Üniversite öğrencileri, İngilizceyi nasıl pratik yaptıklarına göre değil, aldıkları eğitimin biçimine göre bir çizelgede yer almaktadırlar.

Öğrencinin Durumu  /  Saatler

1. İngilizce için pratik fırsatı olmamış İngilizce bölümü mezunu 32
2. 4 yıllık İngilizce üniversite öğrencisi 38
3. 3 yıllık üniversite öğrencisi İngilizce bölümü 44
4. 2 yıllık üniversite öğrencisi İngilizce bölümü 50
5. Devlet okulunda 2-5 yıl İngilizce eğitim almış, 1 yıllık İngilizce öğrencisi veya daha önce İngilizce eğitim almamış olmasına rağmen üniversitede bir bilim dalında eğitim alan öğrenci 56
6. Daha önce İngilizce eğitimi almamış 1 yıllık üniversite öğrencisi 62
7. Okul hayatında 2-5 yıl İngilizce dersi almış, fakat üniversitede
İngilizce görmeyen öğrenci 68
8. Okul hayatında ve üniversitede İngilizce eğitim almamış
üniversite öğrencisi 74
9. Okul hayatında 2-5 yıl İngilizce eğitimi almış, 14-40 yaş arası
üniversite eğitimi olmayanlar 80
10. Daha önce İngilizce eğitim almamış 14-40 arası üniversite
eğitimi olmayanlar 86
11. 14-40 yaş arası yalnızca temel eğitimi almış öğrenciler 92
12. 14 yaşın altında veya 40 yaşın üzerinde bireysel yeteneğe
bağlı öğrenciler. 98

Burada verilen rakamlar tahminidir ve DEREN KORAY olarak ülkemiz koşullarında bu rakamların üzerine en az 20 saat daha ilave edilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Callan Method, yalnızca her kategorideki öğrencinin Cambridge Certificate düzeyine erişmesinin ne kadar uzun süreceğini değil, ayrıca metodun her bölümünü öğrencinin kaç saatte tamamlayacağını da tahmin eder. Böylece öğrenci, kendi çalışma planını izleyebilir. Örneğin, Cambridge Preliminary için 80, First Certificate için 160 saat ders olan ortalama bir öğrenci, aşağıda gösterilen saatler boyunca, her bölümün sonuna ulaşacaktır.

Bir sonraki bölüm, her öğrencinin kendi çalışma planını nasıl gözlemleyebileceğini de gösterir.

Tablolardaki sayılar saatleri değil dersleri (50 dakika üzerinden) belirtir ve gecikme, derse girmeme gibi durumları da kapsar. Örneğin; öğrenciye 160 saatte Cambridge First Certificate sınavını geçmesi garanti edilirse, 240 saat üzerinden garanti belgesi verilebilir. Bu, 160 saatin, 50 dakikadan 192 derse eşit olması ve eklenmiş %25’in de bir sonraki 48 derse karşılık gelmesi anlamına gelir.

Tablolardaki ”240” başlıklı kolona bakarak, öğrenci bir dersin ortalama 5.26 paragrafını tamamlaması gerektiğini ve 40 ders sonrasında, örneğin; paragraf 210’a ulaşmak zorunda olduğunu görecektir.

5.26 sayısına, 1263 sayfadan oluşan metodun toplam paragraf sayısını, 240 derse bölerek ulaşılır. Bu sayıyı bilerek öğrenci, çalışmasının herhangi bir anında kendi ilerleyişini gözlemleyebilir. Örneğin; eğer o güne kadar 83 ders aldıysa, paragraf 437 de olmalıdır. Bu sayı da, 5.26 katsayısı ile 83 çarpılarak elde edilir.

Diğer taraftan, eğer öğrenciye 200 saat için bir garanti verildiyse, ”200” başlıklı kolonda gösterildiği gibi, öğrenmesinin hızı, bir derste ortalama 6.32 paragraf olacaktır.

Ancak öğrenci, ilerlemesinin her zaman düzenli olmayacağını unutmamalıdır. Bazı bölümleri tamamlamak için diğer bölümlerde gördüğünden daha fazla ders alabilir. Tablodaki sayılar, ancak iyi bir kılavuz çizgisidir.

Cambridge üniversitesi, kendi öğrencinin Cambridge First Certificate’i geçmesi için bilmesi gerektiği tam 4400 kelimelik bir sözlük yayınlar. Bu kelimeler, Callan Metodunun 5 kitabında kapsanır. Ancak First Certificate sınavında Cambridge, bu 4400 kelime arasında olmayan kelimeleri de öğrencilerine sunar. Öğrencinin bu kelimeleri bilmesi kendisinden beklenmemektedir ancak öğrencinin daha önce karşı karşıya kalmadığı bu kelimeleri içeren İngilizce pasajları, anlama yeteneğinde olup olmadığını, pasajın genel anlamında kelimenin oradaki anlamını tahmin edip edemediğini görmek için bu kelimeleri de içerir.

Çünkü günümüz dünyasında öğrenci, bu tür alıştırmaları sık sık yapmak zorunda kalacaktır. Sınavda geçen diğer kelimelerin, seyahat ve modern hayatla mutlaka bir ilgisi vardır. Mesela check-in hall, terminal, departure-lounge, monorail, bed-sitter, flatlet, jog, aerobics, media, ozone layer, Big Apple, art-deco, vegetarian, numeracy kelimeleri gibi kelimeler öğrencinin karşılaşabileceği kelimelerdir.

Bu kelime haznesine ek olarak, Cambridge sözlüğünün 4400 kelimesi arasında yeralan, pek çok kelimeden; ”urban, location, design, studio, convert, imaginative, commercial focus, flammable, component, official” gibi Latin kökenli fazla sayıda İngilizce kelime vardır ve bunlar kitap 5’in düzeyindeki kullanıma girerler.

Bu yüzden ana dili Latin veya Alman kökenli kelimelerden veya Latin, Yunan, Fransız, Alman kökenli kelimelerle dolu veya uluslararası kullanımdaki İngilizce kelimeler (sandwich-bar, jogging, jet gibi) kendi dili benzer olan ya da sık sık yurt dışı seyahatlerde bulunmuş olan bir öğrenci muhtemelen Callan Method’un 5. Kitabını çalışmasına gerek duymayacaktır.

Bölüm 6 ve 7 arasına denk gelen paragraf 632’nin, tüm metodun yarısı olduğuna dikkat edilecektir ve bu da yaklaşık olarak Cambridge Preliminary seviyesine denk gelir. Ayrıca bölüm 12’nin tablolarda yer almadığına dikkat edilmelidir. Bu konuda harcanan saatler, gerçekte bölüm 10’u tamamladıktan, sonra Cambridge First Certificate’i her halukarda almaya, (öğrenci hazır olduğundan) garantilenmiş sayıların fazlasından meydana gelmektedir.

Hiçbir okul, bir garanti belgesi verme zorunluluğu altında olmamasına rağmen, öğretmeninin Callan Metodunu doğru olarak kullandığından emin olabilmesinin tek yolu olarak, öğrencinin bir garanti istemesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Eğer Metod doğru kullanıldığı halde çok düşük bir olasılıkla, öğrenci hiçbir şey öğrenemez ve yalnızca % 3 veya 5 dilimine giren öğrenciler garanti edilmiş saatler sonunda Cambridge Sınavını geçmeyi başaramaz.

Bazı öğrenciler, doğal olarak diğerlerinden daha uzun sürede öğrenebilir, ama Callan Metodun en yavaş öğrencisi, diğer metodlarla sınava hazırlanan normal bir öğrencinin aldığı ders saatinin daha azıyla, Cambridge Preliminary düzeyine erişebilir.

”Çok yavaş öğrenci” tanımlaması, muhtemelen orta yaşlı, yorgun ya da zayıf bir hafızaya sahip, ana dili Latin veya Alman kökenli olmayan, küçük yaşta okulu bırakmış veya ana dili İngilizce olmayan bir öğretmenle çok geniş bir sınıfta eğitim almış öğrenci için kullanılır.

Her şeye bağlı olarak tabii ki, Callan Metodla yasal olarak 200 saat ders alan herhangi bir öğrenci, başka metodlarla en az 800 saat yani 4 katı süreyle ders görebilir.

Garanti veren her okul, okulun duvarlarında garanti belgesinin bir örnek kopyasını göstermelidir.

Öğrencinin, Callan Metod garantisinin, metodun 5. kitabı içermesi hesap edilebilmesine rağmen, eğer öğrenci, kitap 4 ‘ün sonunda Cambridge First Certificate sınavını geçme pozisyonunda bir öğrenciyse, kitap 5’i çalışmaya ihtiyacı olmadan çalışma zamanının %15’inden tasarruf edecektir.

Callan Metodu uygulayan pek çok okul, metodun bütün 5 kitabını kapsayan First Certificate için öğrencilerine garanti verebilir ve kitap 4 ‘ün sonunda sınavı geçme konusunda olabileceklerini onlara anlatır. Eğer, bunun sonrasında öğrenci kitap 5’i çalışmaya devam ediyorsa, bu onları Cambridge Advanced Certificate sınavını gözününde bulundurmaya teşvik edecek, hedeflerini daha yukarılara çekmesine olanak tanıyacaktır.

İngiltere’de eğitim alan bir öğrenci kriterinde Cambridge Preliminary için 80 saat ve First Certificate sınavı için 160 saatlik bir dilim hedef olsa da Türkiye gibi Avrupa dışında bulunan okullarda bu rakam %25’lik bir uzama süresini kapsayacaktır ki bu da ortalama 100 – 200 saat gibi bir İngilizce dilim demektir. Hatta biz eğitmenler bu sürenin bile iyimser olduğunu bunun en az 120 – 240 saat gibi bir karşılığının olması gerektiğine inanıyoruz. Bu süreler Cambridge sınavlarında başarılı sonuçlar almak için yeterli sürelerdir. Ancak aşağıdaki durumlar karşısında saptanan bu sayılarda, bireysel ve yasal çeşitlilikler de olabilir:

1. Yalnızca bir ülkeden diğerine değil, ayrıca ülkenin bir bölgesinden diğer bölgesine ya da bir kasabadan diğer kasabaya, doğal olarak dili kullanmada farklılık olabilir. Bazen bir kasabada yaşayan insanların, komşu kasabada yaşayanlara göre daha hızlı öğrendikleri gözlemlendiği bir gerçektir.

Ancak bu farklılık, zeka nedeniyle değil, tıpkı bir bir müzik aletini öğrenmede vermiş olduğumuz örnek gibi çok da farklı olmayan nedenlerden ötürüdür. Yani, bu bir çeşit doğal yetenek problemi. Bir garsonun ya da servis sektöründe çalışan bir kimsenin yabancı bir dili, bir üniversite profesöründen çok daha hızlı ve kolayca öğrenebilmesi durumuyla kanıtlanabilir. Bugün üniversitelerimizde konuşma, anlama ve yazma konularında kendilerini ifade edemeyen pek çok akademisyen bulunmaktadır. Son yıllarda ülkemizde faaliyete konan KPDS gibi kariyer sınavlarıyla akademik bilginin yanında kişilerin yabancı dil bilgisi de ölçülmekte ve doğal olarak bir çeşit “süzme” işlemi yapılmaktadır.

2. Öğrenme hızı, öğrencinin yaşadığı yerde dış dünyayla ne kadar ilişki kurduğuyla da ilgilidir. Örneğin; Öğrencimiz İngilizce yayın yapan uydu kanalları izliyor mu ya da izlemek istiyor mu, bu kanallara ulaşmak için bir girişimde bulunmuş mu? Yurtdışı gezileri yapıyor mu? Kendi ülkesindeki yabancılarla İngilizce diyaloga giriyor mu, girmeye hevesli mi? Diğer bir dili öğrenmeyi kolaylaştıran başka yabancı bir dili konuşabiliyor mu? Yaşadığı yer, diline aşina olarak yetiştiği bir ülkenin sınırlarına yakın mı? En basit örneği verelim, kullandığı cep telefonununmenüsü İngilizce mi? Bilgisayar işletim sisteminde ya da programlarında öğrenci Türkçe sürümleri mi tercih ediyor? İngilizce sürümlerini yüklemede bir çekincesi var mı? Cesareti ve hevesi var mı?

3. Öğrencilerin yaşadığı ülkenin o bölgesindeki veya yerleşim birimindeki genel eğitim düzeyi de İngilizce öğrenme süresinde etkili olabilir.

4. Öğrencinin çalışma metodu da dikkate alınacak önemli bir konudur. Derslere sürekli geç kalıyor veya devamsızlık yapıyor mu? Çalışmalarını sürekli aksatıyor veya ders saatlerini değiştirmeğe devam ediyor mu? Haftada net kaç saat derse giriyor? (Çünkü daha fazla ders alırlarsa, daha hızlı öğrenirler) Mesela Callan Metod kitaplarını okuyor ve günde en az 10 dakika evde tekrar yapıyor mu? Yararlı olduğunu düşündüğümüz okulun İngilizce ders MP3, CD ve kasetlerini dinliyor mu?

5. Okulun şartları da öğrencinin öğrenme hızına etki edebilir. Örneğin; 1. Okulun çok fazla sınıfı varsa, öğrencilerini tam olarak seviyelerine ayırıp sınıflandırabilir ya da az sınıfı varsa sadece gerçek ve benzer seviyelerdeki öğrencilere ders verebilir. Bu, sınıfların uyum içinde olmasını ve ders işleme süresini hızlandıracaktır. 2. Okuldaki öğrencilerin yabancı dile aşinalıkları varsa, öğrencilerin problemlerini kolayca anlayabilecek ve İngilizcedeki zorlukları aşmalarına yardımcı olabileceklerdir. 3. Öğretmenler, okulda kısa bir sürelerde çalışırlarsa, karşı karşıya kaldıkları öğrencilerle, uyum sağlamaya yeteri kadar zamanları olmaz. 4. En önemlisi, İngilizce öğretmenler metoda harfi harfine bağlı kalmak zorundadırlar. Eğer metodu İngilizce öğrenme konusunda kendi teorilerine uygun şekilde değiştirmeğe kalkarlarsa, İngilizcede mümkün olan başarıyı elde edemeyeceklerdir.

Callan Metodunu kullanan her okul, bu nedenle elde edeceği sonuçlara göre kendi düzenlemelerini yapacak ve şu örnek beyanda bulunacaklardır:

”The Portman School of Loredo, (Örnek bir okuldur) kullanılan diğer metodlardan dörtte bir kısa sürede İngilizce öğreten Callan Metodu kullanmaktadır. En uygun koşullar altında kullanıldığında, Batı Avrupalı başlangıç seviyesindeki bir öğrenciyi, Cambridge Preliminary sınavına, bu sınav için gerekli olan ve Cambridge Üniversitesi tarafından hesaplanmış 350 saat yerine (4 akademik yıl), 80 saatte (1 akademik yıl) hazırlar. Ancak, the Portman School of Loredo ‘da oluşabilen bazı koşullar altında tamamen başlangıç öğrencisini bu sınava söylenen saatlerde hazırlamak mümkün değildir. Yine de bu, Loredo’da Callan Metodu kullanmayan okulların eğitiminin dörtte biri olan 120 saat diliminde mümkündür. Bir incelemeye göre, standart okullar, aynı sınav için en az 480 saat eğitimi öngörmektedirler.

Bu diğer okullardan farklı olarak, Portman School, öğrenciyi 120 saatte (Cambridge First Certificate için 240 saat) Cambridge Preliminary sınavına hazırlayacağını ve eğer öğrenci bu İngilizce sınavını geçemezse, başarısı sağlanana kadar ücretsiz dersler verileceğini belirten ve yasal değer taşıyan garanti belgesiyle iddialarını geri alır.

Callan Metodu kullanan bir okul, bir garanti belgesi vermeksizin, rakiplerininkinden dörtte bir sürede İngilizce öğrettiğini ilan edemez.

Dünyanın pek çok ülkesinde, yanlış bildiriler yayınlamak kanuna karşı olduğu için, Callan Metodu kullanan bir okul, rakiplerinin verdiği sürenin dörtte biri sürede İngilizce öğretmeyi ispat edemeyen bir iddiada bulunamaz. Bunu her öğrenciye yasal değeri olan, yazılı bir garanti vererek yapmak durumundadır. Bir garanti olmaksızın, dünya üzerinde hiç kimse hiçbir şey için hak iddia edemez.

Callan Metod garantisi, yalnızca metodu kullanan okulun iddialarında bir abartı bulunmadığını veya gerçek dışı bir söylemde bulunmadığını öğrenciye göstermekle kalmaz, aynı zamanda pek çok öğrencinin kısa bir sürede İngilizce öğrenme diye bir imkansızlığının olmadığını dolayısı ile öğrencinin kendisine güven duymasını da sağlar. Eğer aksini iddia etseydik bu kısa sürede aşırı miktarda ücretsiz ders vermek zorunda kalıp okulumuz iflas ederdi öyle değil mi?

İngilizce eğitiminde ülkemizde çoğu zaman yapılan bir hatayı gündeme getirmek istiyoruz. “Ders” hesaplaması ile “saat” hesaplaması birbirlerinden farklı kriterlerdir. Callan Metodu kullanan bir İngilizce okulunda dersler 50 dakika sürer ki ortalama öğrencinin Cambridge Preliminary çalışmaları için 96 ders alan 80 saati alması demektir. Ülkemizde öngördüğümüz ders sayısı ise 144 yani toplam 120 saatlik bir dilimdir. Okullar genellikle buna geç kalma ve gelmeme durumlarını kapsayan %25’lik bir ekleme yapar ve İngiltere’de 120 ders için garanti verir. Bizim kriterlerimizde de geç kalmalar ve derse girmemelerle birlikte ortalama 150 saatlik bir dilim söz konusudur.

Diğer bir sorun da geç kalma sorunudur. Öğrenci, İngilizce derslerine hemen hemen her gün 5 dakika geç kaldığında kursunu %10 oranında arttırarak 10 aylık kursu 11 ay’a uzatmış olur.

Genellikle İngilizce konuşma ve iletişimde, eğer öğrenci Latin veya Alman kökenli bir Batı Avrupa dilini konuşmuyorsa, kitapta aktarılan saatlerden %25 daha fazla İngilizce eğitimine ihtiyacı olacaktır ki bu, Cambridge Preliminary için 154 saat ve First Certificate için ekstra 160 saat ders alacağı anlamına gelir. Hatta bazı öğrencilerin, Batı Avrupa dili konuşanlardan %50 daha fazla saate ihtiyacı olabilir. Bu son derece normaldir. Bunun en canlı örneğini ülkemiz öğrencilerinde birer eğitmen olarak izliyoruz. Bu nedenle sınıfın genel hızına bakarak, her hafta sınıf hızlarını grafiklere döküyor, bu hızlar konusunda yorum yapıyor ve ev ödevi gibi ek önlemler alıyoruz.

Öğrenci sınavı geçemezse, alacağı ücretsiz İngilizce derslerin sayısı, genellikle sınavının 1 sonucunu aldığı ve gireceği bir sonraki sınava kadar geçen zamanla belirlenir. Bu, Cambridge Preliminary için 18 ve First Certificate için 36 saat ücretsiz İngilizce ders anlamına gelir.

Callan Metodu kullanmayan bazı okullar, öğrencilerine sınavlarında başarı iddia eden yazılı bir garanti belgesi ve sınavı geçemezlerse de ücretsiz ingilizce dersleri sunabilirler. İlk bakışta böyle bir garanti belgesi, Callan Metodu tarafından sunulana benzer görünür ama sınava yakın tarihte bunun yalnızca okul tarafından hazırlanmış bir testi geçen öğrencilere, sınav düzeyinde veya rahatlıkla geçme durumunda olduklarını göstermek için, okulun verdiği ek bir belge olduğu anlaşılır. Çünkü testi geçemezlerse, garanti belgesi de verilmez. Buna ek olarak, 3 aylık bir kursa katılmak veya böylece sınavı geçeceklerini daha da kesinleştirmek zorundadırlar. Diğer bir deyişle, okul aslında öğrencilere İngilizce öğretmeyi garanti etmez. Fakat sınavların düzeyinde olduklarını öğrencilere gösterebilirlerse, yalnızca onları Cambridge Sınavlarına hazırlar. Dünya üzerindeki herhangi bir okul, işe yaramayan, böyle bir garanti belgesini kolaylıkla verebilir. Öte yandan, bir Callan Metod okulu, öğrencinin düzeyi ve yetenekleri okula kayıt anında ne olursa olsun (ilk temelden başlayan öğrenci gibi) Cambridge Sınavlarında başarıyı her öğrenciye otomatik olarak garanti eder.

Dünya üzerinde Callan Metod ile İngilizce eğitim veren bazı Callan Metod okulları yapabileceklerinden öyle emindirler ki, garanti belgelerinde aşağıda gösterilen ifadeyi kullanırlar:

1000’lik Ödül: ”Oxford School’un bölgedeki diğer okulların öğrettiği sürenin dörtte birinde öğrenciye İngilizce öğretebildiğine inanmamış birini ikna etmeye yardımcı olmak için, okul öğrenciye; Cambridge Preliminary ve First Certificate sınavlarında (ve başaramazlarsa ücretsiz dersler vermeye), Oxford okulun garantilediği İngilizce ders saatlerinin 4 katından daha az sürede, çalışmalarının başlangıcındaki öğrencilerine başarıyı garanti eden yazılı bir belge veren, ayrı bölgede herhangi bir okul bulursa, 1000 GBP’lik bir ödül önermektedir. Örneğin, okul öğrenciye Cambridge Preliminary için 100 saat (tabii ki geç kalma ve gelmeme durumları için eklenmiş yüzde payı bu rakama dahil değildir) üzerinden bir garanti belgesi verdiyse, öğrenci 400 saatten daha azında garanti verecek bir okul bulabilirse, okul ona 1000 GBP’lik ödül ödeyecektir.”

Bunun bizim kendi okulumuz için oldukça iddialı bir yaklaşım olduğunu itiraf etmeliyiz ama zaman içinde bizler de kendi metodumuzun başarısını ve gücünü deneme derslerinden öteye giderek rahatlıkla ispatlayabiliriz. Tüm bu açıklamamızla birlikte bizlerle aynı kulvarda hizmet veren ve Callan Metodunu kullanan meslektaşlarımızın bu başarıları ile gurur duyduğumuzu da belirtmek isteriz.

Öğrencinin ülkesinde herhangi bir tüketici koruma organizasyonu varsa, Callan metod okulu genellikle garantisinde ”Oxford School bu garantinin şartlarına bağlı kalmayı başaramazsa, öğrenci bölge tüketici koruma organizasyonu ile bağlantı kurabilir ve okula karşı yasal işlemlere başlamalarını isteyebilir.” şeklinde bir ifadeyi de ekleyebilir. Metod kendine bu kadar güven duymaktadır.

Eğer İngilizce eğitim veren bir üniversite öğrencisi İngilizce pratik yapmak için Callan Metodu kullanan bir okulda öğrenim görüyorsa, okul kendisine üniversitedeki diliyle bağlantılı olan sınav bölümünde, başarıyı garanti edebilir. Buna örnek olarak edebiyat ve tarih gibi konuları kapsamayan, kompozisyon, telaffuz, okuma, çevirme ve konuşma konularını dahil edebiliriz.

Elbette Cambridge First Certificate sınavını üniversitedeki diğer sınavlarla karşılaştırmak zordur. Bazı ülkelerde sertifika eğitimi, bir yıllık üniversitenin dil sınavına denk olabilirken, diğerlerinde son yıl sınavlarına da denk gelebilir. Bu nedenle bu durumu kabul etmek, Callan metodun birinci ve ikinci kitaplarının birinci yıl sınavları boyunca öğrenciye gösterilmesi gerektiği, geri kalan kitaplarında diğer eğitim yılları boyunca gösterilmesi gerektiği anlamında kabataslak bir ölçü olabilir. İlk yılında öğrenci Callan Metodunun beş kitabını bütünüyle tamamlarsa, üniversitenin kalan yılları boyunca dil sınavlarının hepsinde çok az zorlukla karşılaşacaktır.

Bu durumda da okul öğrenciye peşin olarak üniversite sınavlarının yanı sıra Cambridge Preliminary ve Cambridge First Certificate için bir garanti belgesi verir.

Üniversite öğrencisi garantisi ayrıca, devlet okullarında verilen İngilizce eğitimin yeteri kadar tatminkar olmadığı durumlarda özel bir okulda İngilizce eğitimi alan öğrencilere bir garanti vermek için de kullanılabilir. Bu durumda garanti belgesindeki ”üniversite” kelimesi bu belgeden çıkarılabilir.

Devlet okulları da, üniversiteler gibi ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir, ancak Callan Metod’un birinci ve bazı durumlarda ikincisi de dahil olmak üzere 16 yaşına kadar okuldaki herhangi sınavda öğrencinin başarılı olması için yeterli olması gerekirken, geri kalan kitaplar 18 yaşına kadar ki sınavları boyunca öğrencilere kolaylıkla öğretilebilmelidir.

CALLAN METOD
GARANTİ BELGESİ

Üniversite öğrencileri veya devlet okulu öğrencileri için örnek kopya

Bu belge Claude Duval’e aşağıda belirtilen günden başlayarak Callan yöntemiyle 72 saatlik bir hazırlama dönemi sonunda üniversite/devlet okulundaki ilk yıl sınavlarının İngilizce dil kısmında başarıyı garanti eder.

Eğer bu saatlerden sonra, sınavda başarı sağlanamazsa, Oxford School öğrenciye sınavında başarılı olana kadar ücretsiz ders verecektir.

Öğrenci tam olarak diğer Callan Metod öğrencileri gibi Callan Metod kursuna devam etmeyi ve üniversite/devlet okulu öğrencileri için herhangi bir özel kursa girmeyi amaçlamayacağını kabul eder. Öğrenci ayrıca kompozisyon veya çeviriden oluşan herhangi bir sınavdan önce ev ödevi olarak 5 kompozisyon ve 5 çeviri yapmayı kabul eder.

Yukarda belirtilen 72 saat, geç kalma ve gelmeme gibi durumları kapsayan %25 eklemeyle toplam garantilenmiş ders sayısını 108’e ulaştıran, ellişer dakikalık 86 derse denk gelmektedir..

Ders başına £5 Sterlin (örnek)olma k üzere, tam hazırlama döneminin ücreti öğrenciye £540’dan daha fazlasına mal olmayacaktır; ders ücretlerindeki doğan artışlar ayrıca hesaplanacaktır .

Tarih:…………………………………………….
Okul imzası:………………………………………………

Bir sonraki bölüm ise yalnızca üniversite öğrencisinin veya devlet okulu öğrencisinin şahsi garanti belgesidir .

CALLAN METOD
GARANTİ BELGESİ

Üniversite öğrencileri veya devlet okulu öğrencileri içindir

Bu belge…………………………………………………. ‘e aşağıda belirtilen günden başlayarak Callan yöntemiyle……………………………….. saatlik bir hazırlama dönemi sonunda üniversite/devlet okulundaki………….. yıl sınavlarının İngilizce dil kısmında başarıyı garanti eder.

Eğer bu saatlerden sonra, sınavda başarı sağlanamazsa,……………………….. öğrenciye sınavında başarılı olana kadar ücretsiz ders verecektir.

Öğrenci tam olarak diğer Callan Metod öğrencileri gibi Callan Metod kursuna devam etmeyi ve üniversite/devlet okulu öğrencileri için herhangi bir özel kursa girmeyi ummayacağını kabul eder. Öğrenci ayrıca kompozisyon veya çeviriden oluşan herhangi bir sınavdan önce ev ödevi olarak…………… kompozisyon ve…… çeviri yapmayı kabul eder.

Yukarda belirtilen………………. saat, geç kalma veya gelmeme gibi durumları kapsayan %………… eklemeyle toplam garantilenmiş ders sayısını………….. ‘e ulaştıran, ellişer dakikalık……………. derse denktir.

Ders başına £…………. Sterlin olmak üzere tam hazırlama döneminin ücreti öğrenciye £…………….. ‘ dan daha fazlasına mal olmayacaktır; ders ücretlerindeki olağan artışlar ayrıca hesaplanacaktır.

Tarih:……………………………………………….
Okul İmzası:…………………………………..

Uluslararası ticari ve endüstri dili olan İngilizce iş dünyasının bir numaralı global lisanıdır. Bu nedenle dünyadaki pek çok büyük şirket firmanın tamamında ve firmanın olanakları ölçüsünde personellerine İngilizce öğretmekle son derece karlı sonuçlar alırlar. Bu eğitim elbette masraflı bir olaydır. Şirketlerde standart eğitimle varılan sonuç ve masraflar yerine Callan Metod ile %75 lık zaman ve maddi kazanç kolaylıkla sağlanabilir ve bu sayede şirketin personel eğitimi giderlerinde gözle görülür bir tasarruf elde edilir. Bu nedenle IBM, FIAT, OLIVETTI, PHILIPS, HONEYWELL gibi dünya devleri ve bir çok yerel şirket personel eğitimlerinde Callan Metodu tercih etmektedirler. Bunun yanında nitelikli personel yapısı şirkete ayrıca kazanç getirecek ve uluslararası piyasada rekabet şansını daha da artıracaktır ve şirket rakiplerinin daima bir adım önünde serbest piyasada yer alacaktır. Bu birikim boyutları tartışılmayacak kadar büyük ve verimlidir.

Sistemin böyle işlediğini kanıtlamak için, Callan Metodu kullanan okulumuz, kurslarının her biri için aşağıda gösterilen garanti belgesini şirkete rahatlıkla sunabilmektedir.

CALLAN METOD
ŞİRKET GARANTİ BELGESİ 

Örnek Kopya

Bu belge, Ajax Electronic Şirketinin, Deren Koray Yabancı Dil Kursları’nda eğitim gören çalışanlarına,aşağıda verilen tarihten itibaren 120 saatte Cambridge Preliminary ve 240 saatte de Cambridge First Certificate sınavına her bölüm sonundaki sınavlar doğrultusunda hazırlayacağını garanti eder.

Sayısı belirtilen saatlerden sonra yukarda adı geçen düzeylere erişilmediyse ve sınavlarda başarı sağlanamazsa, Deren Koray Yabancı Dil Kursları şirkete, öğrenciler başarıyla garantilenmiş düzeylere erişinceye ve sınavları geçinceye kadar ücretsiz ders vermeyi taahhüt eder.

Öğrenci ise Preliminary sınavından önce ev ödevi olarak 9, First Certificate’den önce 18 kompozisyon yazmayı ve Deren Koray Yabancı Dil Kursları’nın gerekli gördüğü hallerde bütün geçmiş ders ve ödevleri eksiksiz tekrarlayıp gözden geçirmeyi ve kişisel beğenisi ve tercihi ne olursa olsun okulun belirleyeceği öğretmenlere razı olmayı ve kurslara devam etmeyi kabul eder. Öğrenci sürekli ders ve öğretmen değiştirse bile her kursta ve her öğretmenle başarılı sonuç garanti edilir.

Ayrıca garanti belgesinin geçerli olabilmesi için, kurstaki birey olarak her bir öğrenci, yukarda belirtilen saatleri tamamlamak zorundadır. Eğer kurs bütün olarak, bireysel öğrencinin derse katılmamasıyla yukarda belirtilen saatte tamamlanamazsa, öğrenci gerek görüldüğü takdirde eksik saatleri tamamlamak suretiyle başka bir kursa katılmak zorunda kalabilecektir.

Yukarda belirtilen 80 saat, geç kalma ve gelmeme gibi durumlar gibi %25 eklemeyle toplam garantilenmiş ders sayısı Preliminary için 120 derse ulaşan 50’şer dakikadan 96 derse denkken, 160 saat First Certificate için 240 derse ulaşan 192 derse denktir.

Ders başına £5, öğrenci başına olmak üzere ve sınıfta 12 öğrenciyle, kursun tamamı şirkete Preliminary için £7.200’tan ve First Certificate için £14.400’tan daha fazlasına mal olmayacaktır .Ders ücretlerindeki olağan artışlar ayrıca hesaplanacaktır .

Tarih:…………………………………………………..
Okul imzası:…………………………………………….

CALLAN METOD
ŞİRKET GARANTİ BELGESİ

Bu belge………………………………………. şirketine……………………………..da aşağıda belirtilen günden başlayarak………………………….. isimli kursta eğitim gören şirketin personeline başarılı olarak sonuna kadar………….. saatte ……………………………………’e ve saatte……………………………… düzeyine ulaştıracağını ve tamamen çalışmalarının her bölüm sonundaki ilgili Callan Metod bölüm sınavlarına hazırlayacağını garanti eder.

Sayısı belirtilen saatlerden sonra yukarda adı geçen düzeylere erişilmediyse ve sınavlarda başarı sağlanamazsa………………………………………. şirkete öğrenciler başarıyla belgelenmiş düzeylere erişmeye ve sınavları geçinceye kadar ücretsiz ders verilecektir .

Öğrenci ise Preliminary sınavında önce ödevi olarak 9, First Certificate’ten önce 18 kompozisyon yazmayı ve…………………………………………. ‘ın gerekli gördüğü hallerde bütün geçmiş ders ve ödevleri eksiksiz tekrarlayıp gözden geçirmeyi ve kişisel beğenisi ve tercihi ne olursa olsun okulun belirleyeceği öğretmenlere razı olmayı ve kurslara devam etmeyi kabul eder. Öğrenci sürekli ders ve öğretmen değiştirse bile her kursta ve her öğretmenle başarılı sonuç garanti edilir.

Garanti belgesinin geçerli olması için, kurstaki her bireysel öğrenci yukarıda belirtilen saatleri tamamlamak zorundadır. Eğer kurs bütün olarak, bireysel öğrencinin derse katılmaması yüzünden yukarıda belirtilen saatte tamamlanamazsa, gerekli görüldüğü taktirde eksik saatleri tamamlamak için başka bir kursa katılmak zorunda kalabilecektir.

Yukarıda belirtilen………………………………………….. Saat geç kalma ve gelmeme gibi durumlar gibi, % …… bir eklemeyle toplam garantilenmiş ders sayısı için………………………….. derse ulaşan……………………
Derse denk gelirken,…………………………… Saat………………………. için…………………………….. derse ulaşan …………………………………..derse denktir.
.
Ders başına £…………………., öğrenci başına olmak üzere ve sınıfta…………… öğrenciyle, kursun tamamı şirkete …………………………. için £………….’den ve ……………………..için £………………..’den daha fazlasına mal almayacaktır. Ders ücretlerindeki olağan artışlar ayrıca hesaplanacaktır.

Tarih:……………………………………………..
Okul İmzası:……………………………………….

Eğer bir şirketin personeli sık sık derslerde bulunmuyor ve işlerindeki yoğun tempo nedeniyle kursta aksamalar yaşıyorsa, okul genellikle her öğrenci için ayrı ayrı garanti belgesi verir.

Böyle bir garanti belgesinin faturasında ya da ödendi makbuzunda şirket, Callan Metod’u kullanmayan herhangi bir okul kursunun ne kadar süreceğini, aynı kursta öğrenciyi aynı düzeye getirebilmek için de kadar fiyat talep edildiğini ya da edileceğini ve ne tür bir garanti belgesi verileceğini sorabilmelidir. Şirket Callan Metodu kullanmayan bir okulda başarı garantisi olmaksızın yaklaşık 4 katı kadar daha uzun sürecek ve yaklaşık 4 katı kadar fiyat talep edecek başka bir okulla karşılaşacaktır. Bu da Callan Metodun ne kadar üstün özelliklere sahip olduğunun en iyi kanıtlarından biridir.

Geçici garanti belgesinden kastedilen, deneme sınavlarına başlamadan önce Cambridge Preliminary ve First Certificade düzeyine veya dengi sınavları verebilecek İngilizce seviyesine ulaşmak için kaç saatlik bir İngilizce eğitiminin gerektiğini gösteren bir belgenin öğrenciye verilmesidir. Şöyle ki:

CALLAN METOD
GEÇİCİ GARANTİ BELGESİ

Örnek Kopya

Oxford School, öğrenci Mario Rossi’nin Callan Metodu ile çalışıp Cambridge Preliminary Sınavının düzeyine ulaşması için yaklaşık 80 saate gereksinimi olacağını tahmin etmektedir.

Yukanda adı geçen okulda dersler 50 dakika sürdüğünden, yukanda belirtilen 80 saat, 50’şer dakikada 96 derse eşit olacaktır. Buna, garantilenmiş toplam ders sayısını 120 derse getiren geç kalma ve gelmeme gibi durumlan kapsayan %25 eklenir. Ders başına £5 olmak üzere, bütün kurs öğrenciye £600’dan daha fazlasına mal olmayacaktır. Diğer herhangi bir metodta bu bedel, £2400 kadar tutabilir.

Öğrenci Cambridge First Certificate’i veya bu seviyeye denk bir sınavı almayı tercih ederse, bütünüyle yaklaşık £1200 tutarındaki, 160 saate ihtiyacı olacaktır.

Öğrenci, 15 deneme dersini aldıktan sonra, okul öğrencinin yukarıda adı geçen sınavları geçmek için gereksinim duyacağı ders sayısını daha doğru olarak hesaplayabilecek ve öğrenciye uygun, yasal olarak geçerli bir garanti belgesi verebilecektir. Bu arada, bu tahminle, öğrenci aynı sonuç için kaç saat garanti edeceklerini ve hazırlığın tamamı için kendisinden ne kadar fiyat talep edeceklerini, bulunduğu civardaki diğer okullara sorabilir.

Tarih:…………………….
Okul İmzası:………………………………….

Not: Bu baştaki belgenin en son bağlayıcı garanti belgesi olmadığı önemle vurgulanmalıdır. Diğer bir deyişle bu belge gerçek bir garanti belgesi değildir. Öğrenciye arzu ettiği İngilizce düzeyine erişmesi için ihtiyacı olacağı saat sayısı hakkında fikir vermede yalnızca bir tahmin amacını güder. Okulun hesaplamaları ise, öğrencinin yaşına bir önceki dönemde aldığı İngilizce bilgisine, kategorisine ve okulun bu öğrencinin öğrenme yeteneği hakkında ne düşündüğüne bağlıdır. 15 deneme dersinden meydana çıkan gerçek sayılar yukarda hesaplanmış sayılardan yaklaşık %25 daha fazla veya %25 oranında az olması ile sonuçlandırabilir.

CALLAN METOD
GEÇİCİ GARANTİ BELGESİ

………………………………………..,öğrenci……………………………………………………………..’nin Callan Metoduyla çalışıp…………………….düzeyine ulaşması için yaklaşık…………………………………saate gereksinimi olacağını tahmin etmektedir. Bu saatlerden sonra öğrenci sınavı başaramazsa, yukarda adı geçen ,……………………………………………………………………. öğrenciye başarılı olana kadar ücretsiz ders verecektir.

Yukarıda adı geçen …………………………………….’da dersler…………………. Dakika sürdüğünden,

yukarıda belirtilen………………….. saat………………………. derse eşit olacaktır. Buna garantilenmiş toplam ders sayısını………………… derse getiren geç kalma ve gelmeme gibi durumları kapsayan %…………………. eklenir. Ders başına £………….. ‘den daha fazlasına mal olmayacaktır. Diğer herhangi bir metodla, £………….kadar tutabilir.
Öğrenci…………………………… veya böyle denk sınavın bazılarım almayı dilerse, bütünüyle yaklaşık £……………………. tutarındaki,……………….. saate ihtiyacı olacaktır.
Öğrenci………………….. deneme dersini aldıktan sonra, ……………………….. öğrencinin yukarıda adı geçen sınavları geçmek için gereksinim duyacağı ders sayısını daha doğru olarak hesaplayabilecek ve öğrenciye uygun, yasal olarak geçerli bir garanti belgesi verecektir. Bu arada, bu tahminle, öğrenci aynı sonuç için kaç saat garanti edeceklerini ve hazırlığını tamamı için kendisinden ne kadar fiyat talep edeceklerini bulunduğu civardaki diğer okullara sorabilir.
Tarih:……………………………………….
Okul İmzası:…………………………………….

Not: Bu baştaki belgenin en son bağlayıcı garanti belgesi olmadığı önemle vurgulanmalıdır. Diğer bir deyişle bu belge gerçek bir garanti belgesi değildir. Öğrenciye arzu ettiği İngilizce düzeyine erişmesi için ihtiyacı olacağı saat sayısı hakkında fikir vermede yalnızca bir tahmin amacını güder. Okulun hesaplamaları ise, öğrencinin yaşına bir önceki dönemde aldığı İngilizce bilgisine, kategorisine ve okulun bu öğrencinin öğrenme yeteneği hakkında ne düşündüğüne bağlıdır. ………. deneme dersinden meydana çıkan gerçek sayılar yukarda hesaplanmış sayılardan yaklaşık ………. daha fazla veya ………… oranında az olması ile sonuçlandırabilir.

Callan Metodla eğitim almış bir öğrencinin, geçerli İngilizce sınavlara veya ekstra diplomalara çok fazla gereksinim yoktur. Çünkü öğrenci, metodun birinci sayfasından ikinci sayfasına veya birinci bölümünden ikinci bölümüne hepsini veya en azından birinci bölüm veya birinci sayfa konularının %60, %70 kadarını hatırlayamadan ve anlayamadan geçemez. Bu şu anlama gelir: Öğrenci metodun 8. Bölümüne eriştiyse, pek çok konuyu zaten bilecektir, eğer ulaşamadıysa da, ulaştığı yere kadar çalışabilecektir. Bu nedenle öğrenci Callan Metod’u kullanan bir okuldan ayrıldığı zaman, ulaştığı bölümü göstermek için aşağıdaki sertifikayı doldurmasını sağlamalıdır.

Böyle bir sertifika aslında tıpkı bir sekreterin işe alınırken daktiloda yazma hızının test edildiği gibi öğrencinin de, İngilizce gerektiren bir işe başvurduğu zaman, işveren tarafından kolayca test ettiği ve ulaştığı seviyenin ne olduğunun kolayca belirlenildiği bir sertifikadır. İşveren, öğrencinin kendisine gösterdiği Callan Metod kitaplarından kendi testini de oluşturabilir .

Sertifikanın arkasındaki dikteler metodun her bölümünün düzeyini gösterir. Belirli bir bölüme erişmiş öğrenci, ilgili bölümün diktesini yapabilir, tercümesini yapabilir ve herhangi bir konuşmada geçen bu İngilizce kelime haznesini rahatça kullanabilir.

Sertifika aşağıda gösterilen şekilde tamamlanır.

Bu, Caude Duval’ın Oxford School of Paris’de, 132 İngilizce dersini tamamladığını gösterir ve Callan Metod’un 8. Bölümüne eriştiğini belgelemek için kendisine verilmiştir.

CALLAN METOD SERTİFİKASI 

Bu, ……………………………..’ ın ……………………………………. ‘da İngilizce dersini tamamladığını ve Callan Metod’un …………………………. bölümüne eriştiğini belgelemek içindir.

Callan Metod’un 6. Bölümü yaklaşık olarak Cambridge Preliminary düzeyindeyken, 10 ve 12. Bölümler, Cambridge First Certificate düzeyindedirler.

Callan Metoduyla aralık vermeden 1. Bölümden, 2. Bölüme veya en azından 1. Bölümdeki konunun %60, %70’ini bilmeden, bağlantılı olab 2. Bölüme geçmek mümkün değildir. Dolayısıyla hangi bölüme ulaşılırsa ulaşılsın, direkt olarak öğrencinin bir önceki bölümdeki konuları yeterince öğrendiğini ve bu yüzden o düzeye kadar İngilizcede yeterli olduğunu ve o düzeydeki herhangi bir sınavı geçebileceğini gösterir.

Tarih:………………………
Okul İmzası:………………………………..

Dikte çalışması, öğrencinin İngilizce düzeyini ölçmek için en iyi yöntemlerden biri olduğu için, aşağıda belirtilen 11 dikte, Callan Metodun her kuru tarafından temsil edilen İngilizce düzeyi de gösterecektir. Belirli bir kura ulaşan herhangi bir öğrenci o kurun diktesini yapabilir, o bölümü tercüme edebilir ve herhangi bir günlük konuşmada ulaştığı kelime haznesini kullanabilir. Eğer bunu yapamadıysa, böyle bir kura erişemeyecektir.

Dikteler, birbiriyle bağlantısı olmayan cümlelerden ibarettir. Bu, her kurda
öğrenilmiş maksimum kelime bilgisini oluşturmaya yönelik bir çalışmayı kapsar.

Dikteler aşağıda gösterildiği gibidir .

Kur 1– Kitap 1 ‘in ilk çeyreği- 250 kelime kapasitesi- ortalama 10 saat çalışma sonrasında

What ‘s this? İt ‘s a pen. Is this a pencil or a book? Is the long table black? No, it isn ‘t, it ‘s white. The short box is green. A city is large but a village is small. Is Mr. Brown a man? Y es, he is. Is Miss Brown a boy or a girl? She ‘s a girl. One, two, three, four, five. Is the card on the wall or under the chair? No, it ‘s in the box. Jf7ıat colour is the ceiling?

Kur 2– Kitap 1 ‘in ortası- 500 kelime haznesi- ortalama 20 saat çalışma sonrasında

The difference between ”any” and ”some” is that we generally use ”any” in the interrogrative and negative, whilst we use ”some” in the positive. ”Any” is nonspecific. ”How many” is specific, the negative answer to which is ”none”. The Present Progressive we use for an action we ar doing now. For example, 1 am speaking English now. About how many pages are there in this book?

Kur 3– Kitap 1 ‘in üçüncü çeyreği- 750 kelime haznesi- ortalama 30 saat çalışma sonrasında

January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December. The battle was above us in the air. The water below us was very deep. Last month was January. Next month will be March. if 1 want to eat, l must go either home or to a restaurant. We can enter the bar by this door. He decided to explain everything to her. The opposite ofheaven is hell.

Kur 4– Kitap 1’in sonu – 1000 kelime haznesi- ortalama 40 saat çalışma sonrasında- Cambridge ”Key to English Test” düzeyi.

Last night l had a very bad dream. Their garden is separate from ours. l made eight mistakes last time. The news on the wire/ess today is very good. The bank has a branch in every town in the country. We can go over the river by bridge. The difference between a ship and a boat is that a ship is large whilst a boat is small. Most horses are not wi/d.

Kur 5– Kitap 2’nin Ortası- 1250 kelime haznesi- ortalama 55 saat çalışma sonrasında

”Fast” means the same as ”quick”, except that we do not add ”Iy” to it as an adverb. What have they just done? They ‘ve just learnt that in the Conditional Tense we use ”should” for the first person singu/ar and plura and ”wou/d” for a// the other person. An Open Conditional eqpresses a probability. Its constuction is ”If + Present + Future ”. A Subjunctive Conditional expresses a supposition.

Kur 6– Kitap 2’nin sonu- 1500 kelime haznesi Cambridge Preliminary düzeyi- ortalama 70 saat çalışma sonrasında, Preliminary, kur 6 ve 7 arasında bir yere denk gelir.

The arrow .flew straight through the air and hit the tree in the midle. He looked very strange. He had fair hair, but a dark beard. l do not know how much they gave him, but it was a large amount. l cannot go any .further, l am too tired. Poor John was not invited to Mary ‘s birthday party. l am sorry, but l have a/ready thrown your old tie away.

Kur 7– Kitap 3 ‘ün Ortası- 1750 kelime haznesİ- ortalama 85 saat çalışma sonrasında

It is often easier to tell a lie than to tell the truth, but life is made much easier and much more pleasant if we tell the truth and in return can believe what other people say. The man was not very badly hurt in the accident, but he was taken to hospital to see the doctor just to be on the safe side. Factory chimneys are usually quite high.

Kur 8– Kitap 3’ün sonu- 2000 kelİme haznesi- ortalama 100 saat çalışma sonrasında

One side of a coin we call heads whilst the other side we call tails. Quite by accident he knocked the glass of water o.ff the table onto the .floor.Although he smiles broadly, his lips seldom part to show his teeth. The poor bird could hardly .fly, as one of its wings was badly damaged. Society asks that the individual should show respect to all those he meets.

Kur 9– Kitap 4 ‘ün ortası- 2500 kelime haznesi- ortalama 115 saat çalışma sonrasında

l am a.fraid l cannot recommend him for the job. A wound we get .from fighting, whilst an injury we get in an accident. They decided to separate and sit at separate tables. We generally finish a business letter with “Yours faithfully ”. When we apply for a job the manager, or whoever it might be, usually asks us for a reference.

Kur 10– Kitap 4’ün sonu- 3000 kelime haznesi- ortalama 130 saat sonrasında

The poor beast stood waiting with great patience. The bird swallowed the jewel as though it had been a piece of food. The cushions in the room were all covered with .fur. The curtains had been made into a big bundle and put into a large copper-coloured bucket. The bar of soap weighed several ounces.

Kur 11– Kitap 5’in sonu- 4300 kelime haznesi- ortalama 145 saat sonrasında

Some initial research was done, and a survey was carried out, but then the project was dropped. At the .frontier there were several military lorries .full of soldiers. We decided to send the towels to the laundry. Among the items on the table were a jar of honey, a kettle, and a needle and thread. He has been deaf in one ear since childhood.

Kur 12– Cambridge geçmiş sınavlarının sonu- 4300 kelime haznesinden daha fazla- Cambridge First Certificate level- ortalama 160 saat çalışma sonrasında Cambridge First Certificate, kur 10 ve 12 arasında bir yerlere karşılık gelir.

Like anyone lucky enough to visit these far-off southern islands, we were eager to see the birds in their natural setting, and so we put up with an uncomfortable car ride over the sand until we came at last within sight of the colony. As far as the eye could see, the ground was marked with holes scraped in the sand. These were their nesting places.

Callan Metod’un 6. Kitapı öğrenciyi Cambridge ”Advanced” Certificate için hazırlar.

Notlar: Callan Metod’un 6. Kuru, sırasıyla: Oxford Preliminary, ARELS Preliminary ve RSA’nin ”Basic” düzeyinin biraz altında olarak refere edilir. Sınavlarda ”geçme” kriterine eşit olan seviye, Cambridge Preliminary düzeyidir. Kur 12, Oxford Preliminary için sınavlardaki ”üstünlük” düzeyinde, ARELS Preliminary için ”çok iyi derecede geçme”, RSA’nın ”intermediate” düzeyi, Cambridge First Certificate geçme düzeyindedir. Bazı Callan Metod öğrencilerinin dili kullanmadaki kendi doğal yeteneklerine bağlı olarak, kur 10’un sonuyla birlikte First Certificate düzeyinde olmaları göz önünde alınabilmektedir. Yukarı tabloda verilen saatler Londra’daki okulda batı dillerinden birini konuşabilen öğrencilerin İngilizce eğitim aldıkları saatleri gösterir.

Cambridge sınavlarını, bazıları yalnızca konuşma veya yalnızca yazılmış bölümlerden oluşan Oxford, ARELS ve RSA gibi diğer sınavlarla karşılaştırmak zordur. Oysa Cambridge sınavları her ikisini de içerir. Yukarıda verilen karşılaştırmalar yalnızca yakın tahminlerdir.

Metod’un 11. kuru işleniyorken, öğrencinin yaklaşık 1300 kelime haznesini ortalama 15 saatte kazandığına dikkat edilecektir. Bu, kısmen öğrencinin bu noktadaki çalışmasının başlangıcında olduğundan daha fazla hızlı bir oranda kelimeleri alabiliyor anlamına gelir. Çünkü Batı dillerini konuşan öğrenciler Kur 11′ deki kelimelerin kendi dillerine benzer Latin, Yunan veya Fransız kökenli kelimeleri kapsadığı için zorlanmadan bu kelimeleri öğrenebilmektedir. Benzer kelimeler Türkçemizde de bulunduğu için öğrencilerimiz bu kurlarda çok zorlanmamaktadırlar. Bununla birlikte uluslararası kullanımda olan ”cassette, oxygen, jockey, scout, self-service, sandwich” gibi kelimeleri ve öğrencinin daha önceden bildiği yaklaşık 500 kelimeden oluşan ”bathroom, hairbrush” gibi kelimeleri veya diğer aşina olduğu kelimelerden türevli ”hopeful, doubtless” gibi kelimeleri de bu Kur içinde kapsamaktadır.

Öğrencinin 12. Kurde öğrendiği kelimelerin sayısı genellikle, başarılı olmak için çalıştığı sınavlarda, kaç kelime öğrendiğine ve İngilizce yazılmış kitapları ve İngilizce gazeteleri okurken ne kadar kelimeyi belleğine yerleştirebildiğine de bağlıdır.

Dünyanın her yerinde pek çok özel İngilizce okulundaki normal ödeme sistemi aylık (veya 3 aylık) ya da peşindir. Ancak öğrenci Callan Metodun iddiaları konusunda kuşkuluysa, Callan Metodu kullanan ve sistemine güvenen okul gibi aylık peşin ödemesine veya her bölümü başarılı bir şekilde tamamladığında ödeme yapmasına olanak verir. Diğer bir deyişle öğrenci memnun kalmadığı takdirde ödeme yapmaz. Bu durum okul ile öğrenci arasında imzalanan anlaşma ile de sabitlenebilir. Ülkemiz için bu koşulun aslında fazla iyimser olduğunu belirtmeliyiz. Çünkü zaman zaman İngilizce dil okullarımız bu kural çerçevesinde istismar edildiğine ne yazık ki şahit olduk. Bu nedenle müşteri ve katılımcı sözleşmesi büyük önem taşır.

Aşağıda açıklanan üç türlü ödeme şekli; başlangıçta öğrenciye kompleks görünebilir. Fakat okul kendisine daha detaylı olarak durumu açıkladığında bunun aslında kolay ve anlaşılır olduğunu öğrenci görecektir.

1. Aylık Peşin: Bu ödeme şeklinin en kolay ve en basitidir. Örneğin; öğrenci çalışmalarına mesela 9 Ocak’ta başlarsa, gelecek aylar için her ayın 9’unda ödeme yapacaktır. Bu sistem altında her derste öğrenci minimum rakamı da ödeyebilir, fakat bu durumda okul genel giderleri olan öğretmen maaşı, okulun ödemek zorunda olduğu kira giderleri, elektrik, su ve benzeri harcamaları kendi bütçesinden yapmak zorunda kalacaktır.

Öğrenci, derslere kısmen devamsızlık yaparsa, kursu aylık peşin ödeyerek, kursunun diğer iki ödeme sisteminden doğacak maliyetin çok daha azına kendisine mal olacağını anlayacaktır. Ayrıca, gelmediği dersler için, ödev yapmak zorunda kalarak, devamsızlığa daha da eğilimi olacak ve böylece daha hızlı çalışmaya gayret edecektir.

Callan Metodu kullanan bazı okullar, öğrencinin 3 aydan 9 ay’a kadar ödemesi için indirimli peşin ödemeye olanak da sağlayabilirler. Doğal olarak, böyle ödemelerde öğrenci kursunu tamamlayamazsa, okul tarafından geri ödeme yapılamaz. Fakat bir yıl içinde okula geri dönmek şartıyla öğrenciler ödeme haklarını kaybetmeksizin, çalışmalarını erteleyebilmektedirler. Okul, öğrencinin kursu sürekli almak gibi bir amacı olmadığını anlarsa, öğrenciye peşin olarak (çok büyük ölçüde indirim yapılmış ücretler de dahil olmak üzere) pek çok ay’ın ödemesini yapmamakta tamamen serbest kalabilir. Çünkü asıl olan devamlılık ve ciddiyettir. Her sınıftaki koltuk sayısı, yeni bir öğrencinin o sınıfa alınmaması anlamındadır.

Aşağıda gösterilen ödeme tablolarında, ilk beş girdi sistemin nasıl çalıştığı hakkında bir fikir verir. Tablo, peşin ödeme sistemiyle bile etkili olarak, öğrencinin aldığı sonuçlara ne ödediğini gösterir.

Örnek; girdilerde öğrencinin hiç kayıp olmaksızın bir ayda 12 ders aldığı görülür. 4. Sütuna göre, ilk ayının sonuyla birlikte Metodun 60. Paragrafına erişmiş olmalıdır. Bu sayıya ay boyunca aldığı ders sayısıyla, öğrencinin bir derste göreceği, okulun garantilemiş olduğu ortalama paragraf sayısını çarparak ulaşılır. Örnek; girdilerin durumunda sayı, her ders için beş paragraf’tan oluşur. Buna Callan Metodun oluştuğu toplam paragraf sayısını garantilenmiş ders sayılarına bölerek varılır.

5. sütundan görülebildiği gibi, öğrenci 60. Paragrafa değil, 55. Paragrafa ulaşır. Yine de, bu sistem altında, alınan 12 dersin hepsi için ödeme yapar. Bu durumda, ders ücreti £4 tutarındadır.

4. ayın sonuyla aslında garantilenmiş sayının 10. Paragraf ilerisinde olduğu görülebilecektir. Ancak, eğer garantilenmiş sayının gerisindeyse, derslerinin sayısı için ödeme yapmaz. Örneğin; garantilenmiş sayıdan 20 paragraf (dört derse eşit) geriyse, o aydaki 8 ders için ödeme yapar, 12 dersin tamamı için bu ödemeyi yapması beklenmez. Dört ders o zaman öğrenci hedefte ve garantilenmiş düzeye eriştiği zaman daha sonraki bir tarihte ödenebilir.

Öğrenci, işleyiş olarak metod düzgün bir şekilde ilerlemediğinden, nadiren skalanın gerisinde kalırsa endişelenmemelidir. Bir derste, 10 yeni paragraf işleyebilirken, bir sonraki derste yalnızca iki paragraf veya hatta hiç paragraf işlemeyebilir. Yalnızca tarifenin arkasında ısrarlı olarak kalmanın 4 ay sonrasında, ödemelerini düzelttirmeğe ihtiyacı olabilir.

Öğrenci, ödeme yaptığı her zaman, aşağıdaki tablolardaki ilerleyişini kaydetmelidir ki garantilenmiş ders sayılarındaki yere erişmek için, hedefte olduğunu görebilir ve böylece garantilenmiş derslerden daha fazlasına ödeme yaparak bitirmeyecektir.

Not: Kitap boyunca kullanılan bütün sayılarla olduğu gibi, yukarıdaki sayılar sadece örnek olarak kullanılır.

2. Aylık Taksitler: Bu ödeme sistemi, Callan Metod’un iddialarına ve garanti belgesinin doğruluğuna inanan ancak Metod’un kendisi için zor olduğunu düşünen öğrenciler içindir. Bu tip öğrenciler bir yabancı dili öğrenmek için herhangi bir yeteneği olmadığını hissederler ve Callan Metod’un kendilerine kısa zamanda nasıl İngilizce öğretebileceğine inanmak istemeyebilirler. Bu tip öğrenciler en azından ilk birkaç ay için metoddan %100 emin olana kadar taksitle ödeme yapmak isteyebilirler ve bu son derece doğaldır. Okul bu tür ön yargıları silmek ve metodun gücünü ispat etmek için böyle bir sistemi kolaylıkla öğrenciye sunabilir. Biz de Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak bu şekilde ödeme yapmak isteyen öğrencilerimize kapılarımızı açıyor ve onları kursumuza davet ediyoruz.

Aylık ödeme sistemiyle öğrenciler yalnızca gerçekte aldığı dersleri öder fakat bir yandan da %25’lik total oranı her ders için ödemektedir. Bu oranın %20’si devamsızlığı, diğer %5’lik dilim de, sistemin gerektirdiği standart sapmanın ek tutarını kapsar.

Taksitle ödeme sistemi ayrıca ders çalışmaları boyunca sık sık devamsızlık yapan öğrenci profiline de uygundur. Ancak burada bir dezavantaj söz konusudur. Öğrenci kaçırdığı dersler için ödeme yapmak zorunda olmadığını bildiği için, öğrenciyi devamsızlığa teşvik edebilir bu da bizlerin hiç arzulamadığı bir durumdur. Öğrenci ısrarla devamsızlık yaparsa, toplam çalışma zamanını (geç kalma ve devamsızlığı kapsayan yüzdeyi içeren garantilenmiş ders sayısı olmasa dahi) uzatacak ve ilerlemiş diğer kursların çok gerisinde kalacaktır.

Aylık taksitle ödeme sistemin amacı, öğrencinin kurs dönemleri sonunda ya da başarılı sonuçlar aldığında ödemesine olanak vermesidir. Standart okulların öğrenciye verdiğinin dörtte biri zamanda bu garantilenmiş sonucu öğrenci için Callan Metodun elde edebileceğini şüphesiz kanıtlayacaktır. Tersi bir durum okulu iflasa götürecektir.

Aylık peşin sistemle olduğu gibi, öğrenci her ayın aynı gününde okula ödeme yapar. Ancak, ödeme yapmak için geldiği gün öğrenci sadece garantilenmiş ders sayısını öder. Örneğin okul Metodun yaklaşık beş yeni paragrafını her derste işlemesi gerektiği, garanti belgesine yazdıysa, bu sayıyı gerçekte o ay içinde aldığı derslerin sayısıyla çarpacak ve çıkan sayı doğrultusunda hedef konan paragrafı öğrenciye gösterecektir. Eğer hedef paragrafa bir şekilde erişilmediyse, öğrenci aldığı derslerin hepsini ödemez. Örneğin öğrenci 1 ay boyunca 12 ders aldıysa ve her derste 5 paragraf işlendiğini varsayarsak, öğrenci bu kapsamda eğitim aldığı kitaptaki 60. paragrafa ulaşmış olması gerekir. Eğer öğrenci 50. paragrafa geldiği anlaşılırsa, sadece aldığı 10 ders için ödeme yapar ya da okul öğrenciyi 60. paragrafa ulaştırana kadar ücretsiz ders verir.

Bu sistem paragraf başına yapılan ödeme şeklinde de algılanabilir.

Örneğin öğrenciye her derste metodun ortalama beş yeni paragrafını işlemesi garanti edilmiş ve ders başına öğrencinin okulumuzda olduğu gibi 20 TL ödenmesi istenmişse, bu, öğrencinin okulumuza her paragraf için ortalama 3,8 TL oranında ödeme yaptığı anlamına gelir. Öğrenci her ayın sonunda ödeme yapmaya geldiğinde garantilenmiş paragraf sayısına eriştiği ve o güne kadar aldığı bütün dersleri ödediği görülür. Ancak öğrenci, garantilenmiş paragraf sayısını tamamlamadıysa, sadece tamamladığı dersler için ödeme yapar ve kalan bakiyeyi bir sonraki bölüm, bitirdiğinde toplam olarak ödeyebilir. (Saatlik ücret lokasyon, şube – özel dönem kampanyalarına göre değişiklik gösterebilir)

Öğrenci sistemin daha net bir açıklamasını okulumuza rahatlıkla sorabilir. Bu sistemde akıllara öğrencinin ödeme yapmadan okuldan ansızın ayrılması riskini de getirebilir. Öğrencinin gerçekte, ödeme yapmak için kanuni ve etik bir sorumluluk altında olmamasına rağmen, sadece bir ayın ücretini ödemekten kaçması ve çalışmasını bu şekilde kesmesi, öğrenci adına çok da mantıklı olmayacaktır. Böyle bir öğrenci ödeme yapmadan okuldan ayrılırsa, dilediği zaman okula geri dönebilir ve çalışmalarına kaldığı yerden tabii ki borçlu olduğu dersleri ödemek şartıyla başlayabilir.

Bu sistemde genellikle öğrenciler en azından ilk 60 dersi almaya gerek duyarlar. Bununla birlikte okul öğrencisini Cambridge Preliminary düzeyinin ortasına getirecek ve garantilenmiş ders sayısı hedefinde öğrenciye bu dersleri sunacaktır. Bununla birlikte öğrenci her bir ay içinde belirli bir paragraf sayısını gördüğü için, paragraflarda sunulan bütün konular iyice özümseyecektir. Çünkü kitapta yer alan bütün konuları iyice öğrenmeden metodun bir sayfasından diğer sayfasına geçmesi olanaksızdır.

Aşağıda gösterilen ödeme tabloları, ödemelerin ilk dört ayının örneklerini gösterir. İlk dört ayın sonunda öğrencinin garantilenmiş 60 paragraf yerine yalnızca 55 paragrafı tamamladığı görülecektir. Dolayısıyla, bir paragraf £1 oranında sadece £55 öder (11 derse eşit). Ancak dördüncü ayın sonuna erişmesiyle, garantilenmiş paragraf sayısının ilersindedir ve o güne kadar aldığı bütün dersleri ödemiştir .Öğrencinin zamanlamanın gerisinde olması çok nadir olmalıdır. Onun için, paragraf başına ücreti hesap etmek çok nadir gerekli olabilir. Öğrenci normal olarak o ayda gerçekte aldığı bütün dersler için her ayın sonunda ödeme yapabilir.

3. Her Bölümün Sonunda: Bu ödeme sistemi Metot hakkında ciddi şüpheleri olan öğrencilerimiz içindir. Öğrencinin her ayın sonunda ödeme yapması yerine metodun her bölümünün başarılı şekilde tamamlandığına emin olduktan sonra ödeme yapmasının dışında aylık taksit sistemiyle benzerlik gösterir. Bilindiği gibi, Callan Metod 12 bölüme ayrılır ve okul kitapta daha önce gösterilen Garanti Tablo mekanizmalarının işleyişine göre, öğrencinin her bölümü tamamlamak için kaç İngilizce derse ihtiyacı olacağını ayrı ayrı hesaplar. Bu sistemde öğrenci çalışmalarına para ödemeksizin başlar. Birinci bölümü tamamladığı zaman, o bölümdeki konuyu iyice özümsediğini gösterir ve bizim tarafımızdan hazırlanan vermek zorunda olduğu bir İngilizce sınava girer. Bu sınav, öğrencinin aynı zamanda kendi seviyesini kontrol edebileceği türden bir sınavdır. Böylece okulun sadece ücretsiz İngilizce dersleri vermekten kaçınması gibi bir kuşku da ortadan kalkmış olur.

Okul sınavdan sonra öğrenciye sonuçtan ve verilen İngilizce eğitiminden memnun kalıp kalmadığını da sorar. Eğer öğrenci memnunsa, ilgili bölümde aldığı dersler için ödeme yapar ve bir sonraki bölüme geçer. Bu sistem zincir şeklinde böyle işler. Öğrenci eğer metod ve eğitimden memnun kalmadığını hissederse, almış olduğu İngilizce derslerini ödemeksizin okuldan ayrılabilir. Öğrenci bu durumda herhangi bir ödeme yapmak için kanuni ve etik bir zorunluluk altında da değildir. Diğer standart İngilizce kurslarını dener ve daha sonraki tarihlerde okula geri dönmek isterse, o güne kadar almış olduğu tüm dersleri ödemek koşuluyla bir sonraki bölüme devam etmeye hak kazanır. Bu da bizlerin öğrencilerimize verdiği açık bir çektir.

Öğrenci her bölüm sonunda ödeme yaptığı zaman, yalnızca garantilenmiş İngilizce derslerin sayısını ödemekle yükümlü olduğunu tekrar belirtiyoruz. Örneğin, 20 derste birinci bölümün tamamlanması garanti edilirse ve buna rağmen okulumuzdan 22 ders almış bulunursa, öğrencimiz sadece 20 ders için para öder. Daha sonraki bir bölüm sonunda, ödemesi yapılmamış bu ekstra iki dersi, bölümü tamamlamak için garantilenmiş derslerden daha azını aldığı zaman da ödeyebilir.

İlk bölümün sonunda öğrencimizin aldığı 22 ders, yalnızca garantilenmiş 20 dersi ödediği koşulda aşağıda verilen tablodaki örnek girdilerden açıkça görülecektir. 23 ders aldığı ikinci bölümde de, henüz garanti kapsamına alınmamış bu 20 ders için öğrenci ödeme yapar. Sonrasında öğrenci üçüncü bölüme devam eder ve bu durumda metodun bu bölümünü belki de çok kolay bulabilecek, ve sadece 13 derste bu bölümü tamamlayabilecektir. Eğer böyle bir durum arz ederse daha önce ödememiş olduğu beş İngilizce derse ek olarak sadece 13 İngilizce dersi için öğrenci para ödeyecektir. Bu durumda öğrenci bu ana kadar kadar 58 İngilizce ders almış ve toplam 60 derste bölüm 3’ün sonunda olması garanti edilen yer için sadece 58 İngilizce dersi için bir ödeme yapmış olacaktır.

Eğer öğrenci bütün bu ödeme planlarını yine de karmaşık buluyorsa, İngilizce dil okulu peşin olarak aldığı aylık taksitten öğrencinin işlemediği paragraf sayısı kadar geri ödemeyi öğrenciye yapabilir. Örneğin, bir öğrenci bir ayda 12 ders almışsa ve her ders 5 paragraf erişeceği öğrenciye garanti edilmişse (ki bu toplam 60 paragraf eder) buna rağmen sadece 50. paragrafa erişilmişse, eksik kalan 10 paragrafa karşılık gelen 2 ders öğrenciye iade edilir.

Öğrenci arzu ederse para iadesi yerine bir sonraki ödemede 12 ders yerine 10 derslik bir ödeme de yapabilir. Bu öğrenci ile okul arasındaki anlaşmaya bağlı bir durumdur.

Bu yöntem, öğrenciyi standart okullara oranla dörtte bir zamanda İngilizce öğrettiğine ikna etmek için kullanılan en etkileyici yoldur. Bu yöntem, öğrenciye her ay bunun kanıtlamanın ve güven tazelemenin en çarpıcı yoludur. Eğer okul verdiği sözler üzerinde durmasaydı, vermesi gereken yüzlerce bedava dersten dolayı iflas etmiş olurdu ve 27 ülkede kullanılan bu metod bu denli popüler olamazdı.

Öğrenci öğreniminin sonuna geldiği zaman toplam devam ettiği İngilizce ders sayısı ile kendisine garanti edilen ders başı paragraf sayısını çarparak bir sağlamaya gidebilir. Eğer öğrenci garanti edilen paragraf sayısına erişemediğini saptarsa, okul sözünü tutamadığı için aradaki farkı telafi edebilir. Örneğin, öğrenci 100 ders almışsa ve her ders başı 5 paragraf işleneceği öğrenciye garanti edilmişse, bu durumda öğrencinin 500 paragraf görmüş olması beklenecektir. Eğer öğrenci aldığı eğitimde sadece 480 paragraflık bir ilerleme kaydetmişse bu durumda okul eksik olan 20 paragrafa karşılık olan 4 dersi telafi etmekle yükümlü olacaktır.

Deren Koray Yabancı Dil Kursları – ENGLISH LIFE – Callan Method İngilizce dil kursumuzun ücret, fiyat ve program skalasını incelemek için sol menüde yer alan Program ve Ücretler menüsünü inceleyebilirsiniz. Dil okullarımız standart metodlara kıyasla 1/4 zamanda İngilizce eğitimi verdiği için İngilizce kurs fiyatlarımız da aynı oranda düşük kalmaktadır. Bir de İngilizce eğitim veren kurslar ya da dil okulları arasında kararsız kaldıysanız, aşağıdaki yazımızı okumanızda yarar görüyoruz.

Bir öğrenci bulunduğu şehirdeki okulların fiyatlarını, farklı ücretlerini kıyaslarken, okullara saat başı ne kadar ödeyeceğini öncelikle saptamalıdır. Dikkat edilirse pek çok okul fiyatları aylık olarak belirler. Ders sistemleri hakkında araştırma yaptığınızda bir okul haftada 55 dakikalık 4 ders önerirken, bir diğer okul haftada 45 dakikalık 3 ders vermeyi taahhüt edebilir. Bu tip iki okulda ders fiyatlarının aynı olduğunu varsayarsak, saat başı hesaplama yapıldığında biri diğerine göre %60 daha pahalıya geldiğini göreceksiniz. Bakınız bu nokta çok önemlidir. Bu nedenle aylık ödemelere bakmak yerine satın alacağınız saatin maliyetini hesaplamanız sizler için çok daha mantıklı olacaktır. Bu hesaplamayı yaparken unutmamanız gereken bir kriter daha vardır ki o da ödediğiniz saat sonunda hangi seviyeye ulaşacağınız bilgisidir. Öyle ya, bu İngilizce kurs size ne verecek.

– Sizi hangi uluslararası seviyeye ne kadar zamanda ulaştıracak?

– Kur sonunda sizlere ne gibi kazanımlar sunacak?

– Ödediğiniz fiyat sonrasında alacağınız eğitim tam olarak nedir?

– Kaç tense, kaç İngilizce kelime öğreneceksiniz?

– Nasıl bir yöntem / metodla eğitim alacaksınız?

– Kayıt olmadan önce derslerden birine katılmanıza izin veriliyor mu?

– Olası bir başarısızlık durumunda tekrar edeceğiniz kur için yeniden ödeme yapmanız isteniyor mu?

– Yoksa ucuz kurs kisvesi altında daha kaç ay para ödemeniz sizden bekleniyor?

– Gerçekten bulunduğunuz seviyedeki bir sınıfa mı, yoksa alt seviyedeki sınıflara mı yerleştirildiniz / yerleştirileceksiniz?

– Bu alt sınıf için ekstra bir bedel alınacak mı?

– En önemlisi: Sizlere bir garanti veriliyor mu?

Bu sorulara net yanıt aldığınız kurslara ödeme yapmanız sizin yararınızadır. Aksi takdirde paranız ve daha da önemlisi zamanınız boşa gidecektir.

Callan Metod’un uyguladığı aylık peşin ödeme kriteri bu tarz bir karşılaştırma için iyi bir baz oluşturmaktadır. Ancak bu karşılaştırmayı yaparken aynı sistemi uygulayan okullar arasında bir kıyaslama yapılması uygun olacaktır.

Callan Metod’u uygulayan okulların belirlediği fiyatlar normal okulların belirlediği fiyatların iki katı olsa bile, Callan Metodla İngilizce eğitimi diğer okullara oranla 1/4 zamanda verildiği için, öğrenim süresince ödenen toplam bedel yine yarı fiyatına denk gelecektir.

Son olarak İzmir’de İngilizce kurs fiyatlarını araştıran İngilizce kurs aday öğrencilerimize bir tavsiyemiz de, İngilizce eğitimi almayı düşündükleri İngilizce dil okullarına deneme amacıyla İngilizce derslerine misafir olarak katılıp katılamayacaklarını sormalarıdır. Unutmayın, İngilizce eğitim kalitesi ve İngilizce eğitim kadrosuna güvenen bir İngilizce dil okulu, aynı zamanda kapılarını sonuna kadar açan bir kurumdur. Biz bu noktada kursiyerlerimizi kayıt olmadan önce dil okulumuzda ağırlıyor ve özgür bir ortamda seçim yapmalarını sağlıyoruz.

Öğrenci okulumuzda ders almadan önce, Callan Metodun içeriği ve İngilizce eğitim yöntemi hakkında ayrıntılı bildi sahibi olması çok önemlidir. Bu nedenle, aşağıda belirtilen noktaları siz değerli öğrencilerimizin dikkatine sunuyoruz.

Metodu kullanan herhangi bir özel okul, panolarında bu özel noktaları dikkat çekecek yerlere özenle koymalıdır. Ayrıca öğretmen bu noktaları (ya da en azından belli başlı konuları) öğrencileriyle ilk İngilizce derslerinde veya deneme derslerinde gözden geçirmelidir.

Öğrenci Callan Metod’un nasıl çalıştığını anlamakta zorlansa bile, unutmaması gereken en önemli nokta, kendisi için bir garantilenmiş bir sonucun mutlaka bulunduğu gerçeğidir. Callan Metod İzmir, Denizli, İstanbul, Aydın ve yakında diğer şehirlerde İngilizce eğitiminin yine bir numaralı tercih sebebi olacaktır.

Bir şeye inanmamak son derece doğaldır. Çünkü doğal olarak bir “ilk”te insanlar hemen bunu kendi geçmiş tecrübeleriyle bağdaştırmaya ve belli noktalara odaklanmaya çalışırlar. Çünkü bu “ilk” ile ilgili bir yorum yapabilmek için bir deneyimin olması gerekmektedir. Eğer bir şey çok yeni ise, geçmişteki herhangi bir şeyle ilişki bu yeni arasında bir ilişki kurmak kolay olmaz. Bunun için öğrenci Callan Metod’un bütün kazanımlarından keyif alma yolunu seçerse, öncelikle kendisine nasıl İngilizce öğretilmesi gerektiği hakkındaki bütün önyargılardan kurtulması tavsiye edilir. Çünkü karşılaştığı yöntem ve metod alışık olmadığı yeni bir sistemdir.

Biz öğrencilerimizden metod ilgili zihinlerini fazla zorlamamalarını ve tıpkı akıntıya bırakılmış nesneler gibi kendilerini metodun gelişimine ve bizlerin profesyonel deneyimlerine bırakmalarını arzu ediyoruz. Metodun gerekliliklerine ve yöntemine karşı çıkmaksızın ve açık fikirlilikle her şeyi kabul etmelerini ve okul yönetiminin pek tabiki öğretmenlerimizin dediklerine harfiyen uymalarını bekliyoruz. Zaten bir süre sonra sonuçlar hakkında bir fikre sahip olacağınızı kendiniz izleyeceksiniz.

Bakınız yukarıda verdiğimiz örnek gibi Callan Metod İngilizce eğitiminde yeni bir buluş olduğu için, öğrenciye metodun nasıl çalıştığı hakkında fazla araştırma yapmaması tavsiye edilir. Çünkü bunu yaptığı taktirde, öğrenci yanlış kararlara ve istemediğimiz ön yargılara sürüklenme tehlikesi ile iç içe olacaktır. Bu da metodun ilk basamağı için negatif bir durumdur.

Metodun nasıl çalıştığını tam olarak açıklamak bir bütün kitap boyunca da sürebilir. Bu yüzden öğrenci sadece arkasına yaslanıp, rahat olmalı ve okulun kendi için garantilediği sonuca ulaştırması için okula açıkça izin vermelidir.

Bu sayfalarımızda Callan Metod’un içeriği, hedefleri, İngilizce eğitim sistemi ve metodun işleyişi hakkında öğrencilerimize bazı fikirler verecektir. Öğrencilerimiz anlamadığı konular hakkında endişelenmemeli veya fikir yürütmemelidir. Bunun yerine biz profesyonellere rahatlıkla danışmalıdırlar.

Öte yandan başlangıçta, öğrencilerimiz bizlerin söylediklerine kulak verebilirler, fakat yaklaşık bir kaç ay sonra metod üzerinde tekrar bir irdeleme yapmaya başlayabilirler ve bu da yine yanlış kararların ve ön yargıların doğmasına sebep verebilir. İşte bu noktadaki tavsiyemiz öğrencilerimizin bu açıklamaları yeniden okumaları ve anlamadığı noktaları rahatlıkla bizlere ve öğretmenlerimize sormaları yönündedir.

Öğrencilerimiz genellikle İngilizce metod işleyişinde karmaşaya düştükleri üç ana nokta bulunmaktadır.

1) Sürekli değişen ders öğretmenleri
2) Sınıflar arası öğrenci rotasyonu
3) Çalışılmış ve bitirilmiş bir konuya sürekli geri dönüş ve tekrar

Şimdi bu üç noktanın kısa açıklamalarını izninizle aşağıdaki paragraflarda belirtmek istiyoruz

Özel bir dil okulu, çözülmesi çok zor sık sık organizasyonel problemler yaşamaktadır. Bir devlet okuluna benzemeden, öğrencilerin ve öğretmenlerin sürekli bir geliş-gidiş trafiğini idare etmek tıpkı bir satranç oyunundaki gibi onları yönlendirip verimli saatler ve seviyelere uygun sınıflar organize etmek zorundadır. Devlet okulu gibi, pek çok öğretmen ve öğrencileri üzerinde disiplinize bir kontrolü yoktur çünkü adı üstünde bu kurum özel bir kurumdur. Öğrenciler arzu ettikleri gibi kursa gelirler ve giderler. Bir okul elbette bir sınıf için aynı öğretmeni, tek bir sınıfta tutmayı ve öğrencilerin her gün aynı saatte derse katılmalarını sağlamasını ister ancak böyle bir durum takdir edersiniz ki ancak devlet okullarında mümkündür. Üstelik öğretmen ve sınıf değişiminin önemli bir faydası daha vardır. Öğrenciler sadece bir öğretmenin metodu ve aksanı ile değil, birden fazla öğretmenin metod ve işleyişi ile yetişirler. Dışarıda sizleri bekleyen yaşamda sadece 1 kişi ile görüşmüyorsunuz öyle değil mi? Değişik varyasyonlar, sizleri dışarıdaki renkli hayata da hazırlar. İşte biz İngilizce kursumuzda bu nokta üzerinden hareket ediyoruz.

Callan Metod’un en önemli niteliklerinden birisinin temelinde dikkatli programlanması yatar. Bu nedenle öğrenci bir düzine kadar kurs değiştirse ve bir düzine farklı öğretmenle ders almış olsa bile garantilenmiş bir sonucu başarıyla elde edebilir. Kurs değişikliği ya da kur ayarlaması genellikle öğrenci çok yavaşlıyorsa ya da hızlanıyorsa ya da çok sık devamsızlık yapıyorsa gerekir. Öğretmen değişimi de hastalık, tatil, izin alma, geç kalma, okula gelememe, ders saatleri değişikliği ya da iş sözleşmesinin bittiği zamanlarda kaçınılmaz olmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi öğretmen değişikliği, öğrencilerin farklı sesleri ve tonlamaları anlaması ve yakalamasına yardımcı olur. İngilizcede bu çok önemlidir çünkü dünya üzerinde temel 4 değişik İngilizce aksan konuşulmaktadır.

Pek çok okul öğrencilerini yalnızca üç (bazen beş) kategoriye ayırır. Bunlar Advanced Intermediate (lowerint. + upperint.) ve Beginner seviyeleridir. Sadece öğrencinin düzeyinin birikimine göre ve sonraki çalışmaları boyunca onları aynı kursta kategorize eder. Callan Metodu kullanan bir okul, sadece bilgi birikimine göre değil, öğrencinin öğrenme hızına göre de birkaç kategoriye ayırır ve hızlandıkları ya da yavaşladıkları zaman onları bir sınıftan diğerine rahatça transfer edebilir. Bu işlem öğrencilerimizin maksimum verim almaları için yapılmaktadır. Deren Koray Yabancı Dil Kursları olarak bizler de zaman zaman bu tür uygulamalar yapmaktayız.

Kurslarda hızlı, orta ve yavaş öğrenenler yanında çok hızlı ve çok yavaş öğrenenler öğrenciler de vardır. Bu gibi öğrenciler mümkün olduğu kadar ayrı tutulmak zorundadırlar ve sürekli olarak işleyişleri gibi yeniden sınıflandırılırlar. Benzer şekilde hızlı başlayan öğrenciler daha sonra yavaşlayabilirken yavaş olanlar daha sonra hızlanabilir ve sonuç itibarı ile yine farklı kursa yerleştirilmek zorunda kalabilirler.

Öğrencilerin bu sirkülasyondan dolayı, her zaman yeni oluşturulan sınıflar yanında ve birbirlerinden ayrılan ya da diğerleriyle birleştirilen eski sınıflar da bulunmaktadır. Öğrenci böyle bir durum karşısında endişelenmemelidir. Bu değişiklikler metodun işleyişi için gereklidir, görünenin ve düşünülenin aksine öğrencinin ders işlevinde zararlı değil aslında son derece faydalıdır.

Bu gereklilik, Callan Metod’u kullanan okulun öğrenciye başarı garantisi vermesi ve ödemenin peşin olmasında ısrar etmemesinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir sınıflama öğrencinin endişelerini yatıştırır, okul ve metod hakkında öğrenciye güven kazandırır.

Doğal olarak her öğrencinin popüler gördüğü bir öğretmeni vardır. Bunu bir kesimin beğendiği bir kesimin de beğenmediği bir sanatçı örneği ile özdeşleştirebiliriz. Öğrenci ne yazık ki başkalarının isteklerini göz ardı ederek, o İngilizce öğretmeni tarafından tarafından her zaman eğitilmek isterler. Ancak yukarıda açıklamış olduğumuz hususlardan yola çıkarak öğrencilerimiz beğendiği ya da popüler gördüğü öğretmenden ders almayı istediği kadar, bir şekilde dersinde bulunmasından pek hoşlanmadığı öğretmenden de ders almayı doğal karşılamalıdır. Üstelik bu olumsuzluk öğrencinin o öğretmenle başarısız olacağı anlamına da gelmez. Bakınız popüler olan öğretmen için de durum farklı değildir. O öğretmenin okuldaki diğer bütün öğrencilere eğitim vermesi imkansızdır. Ne olursa olsun zamanın dörtte birinde eğitim veren öğretmenler ve öğrencilerden çok aslolan, Callan Metod ve metodun başarısıdır. Öğretmen faktörü tabiki önemlidir fakat asıl sonuç metodun verimliliği ve ulaştırdığı sonuçtur.

Callan’da öğretimin diğer eğitim programlarına benzemeksizin, öğretmenin öğrencileriyle sohbet ettiği ya da sınıfta yapmaları için verdiği alıştırmalar ve çevirilerden çok, Callan Metod’un öğretmenlerinden istediği, etkili teknik ve konuşma tarzının hızlılığı, güçlü mimik hareketleri (çoğu zaman da tiyatral yetenekler) ve kendini kolayca ifade edebilme becerisidir. Bu nedenle yeni ve tecrübesiz bir Callan Öğretmeni ile tecrübeli olanı arasında görülen fark, diğer metotları kullanan tecrübeli ve tecrübesiz öğretmenler arasındaki farktan çok daha az göze çarpmaktadır.

Callan öğretmenleri arasındaki bu fark bile, sadece birkaç dersten sonra çabucak kaybolur ve yeni İngilizce öğretmen genellikle, eskisi kadar iyi, hatta bazen daha da iyi olacak şekilde ilerleme kaydeder. Bunun için zaman zaman öğrencilerimizden bu konuda sabır göstermeleri istenebilir. Okul olarak Callan Metod garanti belgesinde ”sonuç her kursta ve her öğretmenle garantilenir” ibaresi kullanıldığı için böyle bir sorun da yaşanmayacaktır çünkü İngilizce öğretmenlerimiz belli eğitimi aldıktan sonra eğitime başlamaktadırlar. Bu konuda ENGLISH LIFE Dil okullarının sıkı kuralları bulunmaktadır. Bu eğitimde başarılı olamayan hiçbir öğretmen çalışmaya başlayamaz.

Callan metodla ilk kez tanışan bazı öğrenciler, ilk derste hemen paniğe kapılma eğilimdedirler. Bu değişik metodda hemen hemen her şeyi tuhaf, göz korkutucu ve ürkütücü bulurlar. Dersin verildiği şekildeki hıza asla ulaşamayacaklarını düşünürler ve İngilizce dersinde pasif kalmayı tercih ederler. Ancak öğrenciler kararlı bir şekilde metoda eğilir ve birkaç dersi tekrarlarlarsa, aslında derslerin ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu ve herkesin kolaylıkla yapabileceğini fark ederler.

Ayrıca Callan Metodu ilk kez deneyen bir öğrenci, klasik sistemdeki öğrenimi tercih etmelerini sonucuna da varabilirler. Burada öğrencinin vereceği karar şudur: Başarısı ispat edilmiş dünyaca ünlü 1/4 zamandaki hızlı eğitim mi? yoksa 4 kat uzun ve maliyeti yüksek öğrenciye ne vereceği bilinmeyen garantisiz klasik bir eğitim mi? Sizce hangisi?

Yabancı bir dili öğreniyorken – özellikle İngilizce eğitimde – öğrenciler için anlamaları gereken en önemli konu, sürekli tekrar ihtiyacıdır. Tekrarla yapılan İngilizce konuşma hataları kesinlikle düzeltilmeli ve doğru olan şekliyle öğrenciye verilmelidir

Yabancı bir dili öğrenmek, piyano çalmayı veya bir klavyede yazı yazmayı öğrenmek gibi, şartlı bir refleks sonunda gelişir. İngilizce eğitiminde biz işte bunu vurgulamaya ve bunu öğretmeye gayret ediyoruz.

Dildeki refleks direkt olarak beyinden değil konuşma organlarından gelir. Bu nedenle öğrenci düşünmeden konuşmayı öğrenmelidir. Anadilimize konuşurken bir cümle içinde hangi kelimeyi nerde kullanacağımızı düşünüyor muyuz? Öyle olsaydı her bir kelime için en az 1 saniye bekleyerek konuşmak zorunda kalırdık öyle değil mi? Mesela bir piyanist piyano çaldığı zaman parmaklarını nereye koyacağını sizce hiç düşünür mü? Eğer bunu düşünmek için dursaydı, o parçayı asla çalamazdı. İnsanlar merdivenleri koşarak inerken ayaklarını nereye koyacaklarını düşünmek için dursalardı mutlaka düşerlerdi, bir şoför aracını kullanırken hangi hareketi yapacağını düşünmüş olsaydı aracı rahat kullanamazdı. Hatırlayamadığınız şeyler düşünmeden yaptığınız şeylerdir. Dün bu yazıyı okuduğunuz saatte hangi cümleleri kurduğunuzu bilemezsiniz, piyanoda parça çalarken kaç tuşa bastığınızı hatırlayamazsınız, aracı kullanırken kaç defa frene bastığınızı ya da vites değiştirdiğinizi hatırlayamazsınız. Tıpkı akşam yediğiniz yemekte kaç defa lokmaları çiğnediğinizi hatırlayamadığınız gibi. Bunları hatırlamamanız çok doğal çünkü bunlar refleksif yaptığımız hareketler. İşte bu dili öğrenirken de biz bunu hedefliyoruz ve bağlamda İngilizceyi size öğretiyoruz.

Hızlı refleks yalnızca mekanik tekrarlama ile geliştirilebilir. Bunun için de her şey tekrar edilmek ve tekrar tekrar gözden geçirilmek zorundadır. Bu cümleyi düşünmeksizin refleksif biçimde otomatik olarak kullanılabilene kadar devam eder.

Tekrar boyunca hızlı refleksin geliştirme ihtiyacı o kadar önemlidir ki her okul duvarlarına verilen şu cümleyi mutlaka koymalıdır. “Bir yabancı dili öğrenmedeki başarının sırrı tekrar tekrar tekrar ve düşünmeden konuşmaktır”. Londra’daki İngilizce dil okulumuzun duvarında da bu yazıları görebilirsiniz.

Tekrarın önemini kavramak, öğrenciler için çok gereklidir. Aksi takdirde öğrenci sıkılmış ve amacına ulaşamamış bir birey olacak ve hiç bir ilerleme kaydedemediğini izleyecektir. Öğrenci geçmiş konuları ne kadar çok gözden geçirirse, İngilizceyi o kadar hızlı öğreneceğini bilmenin yanında, bir dersi ne kadar az tekrar ederse bu yetersiz tekrar yüzünden yeni konuların o kadar zor geleceği gerçeğini özümsemesi gereklidir. Derslerdeki sıkıntı probleminin altında anlayamama dolayısı ile yetersiz tekrar sorunu yatar. Bu aslında bir paradoks gibi görünür. Konuşabilmek için bir yabancı dilin basit kelime haznesini öğrenmek çok önemlidir. Mesela 300 saatin sonunda ulaşılan Cambridge First Certificate seviyesine kadar öğrenilen hemen hemen tüm kelimeleri tekrarlamak ve hatırlamak, günlük hayattaki İngilizceyi rahatça anlayabilmek ve bu kelimeleri seri şekilde belleğe çağırabilmek için çok ama çok gereklidir. Yine belirtiyoruz bundan emin olmanın tek yolu, baştan başa sürekli ve kesintisiz tekrardır. İngilizce eğitiminde bu çok önemli bir noktadır ve kursiyerlerimizin bu noktayı dikkatlerinden kaçırmamalıdır.

İngilizce kursunuzdaki öğretmenleriniz öğrencilerin, geçmişte çalıştıkları konuları unutmaya yüz tuttuğunu ya da işleyişte gözle görülür bir yavaşlama hissettiğinde, örneğin dördüncü kitabın ortalarında olsalar bile, öğrencileri metodun birinci kitabının birinci sayfasına dahi geri döndürebilir. Bu, hem İngilizce dil okulunun hem de öğrencilerin yararı için alınmış bir karardır. Öğrencilerin kârı, aynı zamanda okulun da kârıdır. Okul, öğrencilerini tekrarlara motive etmezse, garantilenmiş saatler içinde öğrencilerin kurslarını tamamlayamayacaklarını da bilir. Her iki durumda, arada bir yapılan sistematik tekrar, metodun bütün konularını kapsayabilir. Metodun genel tekrar yöntemi genellikle, her iki bölümün sonunda geçen dört konunun tekrarı ve bölüm 6 ve 12’nin sonunda Kitap 1’in birinci sayfasından genel bir İngilizce tekrar yapmak, İngilizce öğretmenleri için önemlidir. Callan Metodundaki konuların tekrarı o kadar önemlidir ki, Metodun garanti belgesindeki yazılı anlaşmanın bir bölümü sadece bu İngilizce tekrar üzerine kurulmuştur.

Her ne kadar özel bir okulda öğrenci bir müşteri konumunda yer alıyorsa, İngilizce eğitimin geçtiği tüm konularda bir disiplin kavramı geliştirilmelidir. Bu da bir öğrencinin öğretmeninin istediği şekilde davranması ve onun söylemlerine, önerilerine kulak vermesi anlamına gelir. Eğer öğretmen, öğrencisinin alt kurlara dönmesi ve bir bütün tekrar yapmasını ya da bir başka kurdan devam etmesini uygun görüyorsa, öğrenci bu kararı kabul etmek zorundadır. Etmediği takdirde, garantilenmiş sonucu elde edemeyecektir ve garanti belgesi geçersiz olacaktır. Öğrenmenler bir öğrencinin İngilizce dersindeki performansını ölçebilen en önemli kişilerdir.

İngilizce genellikle, dakikada 150’den 180’e varan orandaki kelimelerden oluşur. Klasik sistemlerle eğitim veren öğretmenler, genellikle 1 dakikada yaklaşık 100- 120 kelime oranında konuşulurken Callan Metodla eğitim veren bir öğretmen iki defa soru sorması ve öğrenciden uzun cevaplı yanıtlar almak istemesi sebebiyle dakikada 200- 240 kelime arasında çok daha hızlı ve verimli konuşur. Bu %70’lik ekstra hız, öğrencinin sınıf dışındaki İngilizceyi anlamasını kolaylaştırmanın yanısıra öğrencinin bilgisini daha da yoğunlaştırır. Derslerdeki can sıkıntısını problemini azaltır öğrencinin öğrenmesine olumlu etki eder.

Genel konularda insanlar ”yavaş fakat sağlam adımlarla ilerleme” politikasını her zaman benimsemişlerdir. Yabancı dildeki olaya baktığımızda yavaş ve hata yapmadan konuşmak yerine, hızlı konuşmak ve hatalar yapmak öğrenme süreci için çok daha önemlidir fakat bu özdeyişi Callan Metodun öğrencinin ilerlemesine izin vermeden önce tam olarak o konuda uzmanlaşmasına kadar her şeyi tekrar gözden geçirdiği için öğrencinin kitabı boyunca işlediği şekle göre bazı konularda bu politika uygulanabilir. Bakınız bazı öğrenciler, bir derste fazla sayfa görüp, daha fazla ilerleme sağladıklarını düşünerek hatırlama ve her şeyi alma yeteneklerinden öte, aceleyle ilerlemeyi yeğlerler. Callan Metodu bu tarz öğrencileri doğal öğrenme hızlarında ilerletip, grafik ve istatistiklerle (saat başına işlenen paragraf, okuma ve dikte çalışma sayıları bazında) kontrolde tutar. Standart ilerleme kriteri 2 ders saati için 7 İngilizce paragraftır.

Öğrenciler İngilizce derslerimiz boyunca rahatlamalı ve benzetmek yerindeyse kuklalı bir vantrolog gibi öğretmenin kelimeleri kendisiyle tekrar etmesine izin vermelidir. Bu her ne kadar garip bir uygulama gibi görünse de öğrencilerimiz er ya da geç öğrenci bir süre sonra öğretmenin yardımı olmaksızın kelimeleri kendi başına doğru şekilde sıraya koyabilecektir.

Burada çok önemli bir noktayı gündeme getirmek istiyoruz. Öğrencinin İngilizcede belli bir derecesi olsa bile, eğer konuşmada ve anlamada geri kalıyorsa, bu İngilizce bildiğini kesinlikle göstermez ve sadece kendisini yanıltması anlamını taşır. Konuşma İngilizcesi ile yazılı İngilizce farklı konulardır. Bir öğrenci iyi derecede yazı yazabilir, okuduğunu anlayabilir ve teknik bilgiye sahipse çeviri dahi yapabilir ama konuşma ile ilgili bir sıkıntısı varsa bu tam olarak İngilizceye sahip anlamını taşımamaktadır. Ne yazık ki bugüne kadar hep bu tarz eğitim verildiği için konuşma ve ifade yetileri klasik sistemlerde ihmal edilmiştir. Bugüne kadar öğretmenler tahtaya bir şeyler yazmış, öğrenciler sadece deftere geçirmiş, belli kalıplarda belli bir eğitim verilmiştir. Denemesi çok kolay bir test yapın. Bir radyoyu açın ve karşıdaki spikerin sizinle konuştuğunu düşünün. Şimdi onunla konuşmaya çalışın. Söylediklerine İngilizce yanıtlar verin ve tartışmaya çalışın. Bir faaliyet gösterebiliyorsanız sorun yok ama yanıt veremiyor aklınızdaki cümleleri pratiğe dökemiyorsanız o zaman bize kulak vermeye devam edin. Bakınız 1. kitapta table, door, ceiling, floor, chair, long, short gibi İngilizce kelimelerinin anlamlarını bilmeniz önemli değildir. Önemli olan seri şekilde sorunsuz bu kelimeleri zaman kalıpları içinde kullanabiliyor musunuz yoksa kullanamıyor musunuz? Asıl soru budur. Eğer 1. kitaptan bu çalışmaya başlamazsanız metoddaki anlama ve konuşmanın her hızını yakalamak kolay olmayacaktır. Dahası bugüne kadar bildiğiniz kelimelerin telaffuzlarını da yabancı öğretmenlerimizle gözden geçireceksiniz. Belki de doğru bildiğiniz pek çok kelimenin aslında sizler tarafından yanlış telaffuz edildiğini göreceksiniz. Daha önce iyi bir eğitim almanız sizlerin Kitap 1’i çarçabuk tamamlamanıza ve eksiksiz bir şekilde yol almanıza yardımcı olacaktır. Bakınız bir örnek verecek olursak, başladığı zaman teknik olarak dördüncü kitap düzeyinde olan bir öğrenci, yaklaşık 10 veya 20 saatte birinci kitabı ve 15 veya 20 saatte de Kitap 3’ü rahat bir şekilde bitirebilir. Bu arada öğrencinin İngilizcede takıldığı noktalar çoğalırsa o öğrencinin aslında gerçek seviyesinin orada olduğunu anlamış oluruz. Bu nokta çok önemlidir.

Kursiyerlerimizin Kitap 1’den eğitimlerine başlamasını istememizin diğer bir sebebi de geri kalan 2-3-4-5-6 ve 7. kitapların tüm gramer ve kelime yapılarının, %90’ının ”come, go, fast, slow, black, have, the, a, often, seldom” gibi, günlük hayatta yüzlerce defa kullanılan en yaygın 1000 kelimesinden meydana geldiğidir. Bu kelimelerdeki 1 tane eksik bile temeli olmayan binaya kat çıkmaya benzer ve sağlam bir yapı oluşturmamıza engel olur. Bakınız diğer bir istatistiksel veriye göre genel kullanımdaki kelimelerin %50’si için rakamlar sadece 43 kelimeyle sınırlıyken, %25’i için bu rakam sadece 9 kelime ile sınırlıdır. (and, be, have, it, of, to, will ve you gibi).

Birinci Kitaptan başlamamızın başka bir sebebi de öğrencinin ulaştığı en yüksek noktada tekrar ettiği bu kitap (1), geri kalan İngilizce kitaplar boyunca öğrencinin çok daha hızlı ve güvenle İngilizcedeki ilerlemesini ve metoda dört elle sarılmasını sağlayacaktır.

Eğer öğrenci birinci kitabı çok iyi çalışmazsa, gelecek çalışmalarda canı sıkılacaktır. Tıpkı biraz önce verdiğimiz örnek gibi. Bir binanın ilk katını sağlam şekilde inşa etmezseniz, binanın diğer katlarını çıkamazsınız. Bunu yapsanız bile tamir ve bakım sebebiyle sürekli zaman kaybedecek yeni katlar inşa edemeyeceksiniz. İngilizce eğitiminde bu nokta çok önemlidir. Metodumuz İzmir, Denizli, Aydın ve İstanbul dil okullarımızda tüm yönüyle verilmektedir.

Öğrenci öğretmenin her İngilizce soruyu iki kere sormasına izin vermelidir. Bu öğretmen için hızlı konuşmayı mümkün kılar. Öğretmenlerimiz soruyu sadece bir kere sormuş olsaydı derste yavaş konuşmak zorunda kalacak ve öğrenciye soruyu doğru olarak duyması için ikinci bir şans vermeyecekti. Bu süre zarfında öğrencimiz daha ilk soru sorulurken cevabını hazırlayarak derste akıcı bir şekilde ilerleyecektir. Bunun yanı sıra öğretmenlerimiz metodun işleyişi gereği ilk soruyu daha yavaş tempoyla ikinci kez sorduğu soruyu da günlük hayatta kullanıldığı gibi sormaktadır. Dolayısı ile öğrenci soruyu her iki şekilde de işitebilmekte ve günlük konuşma İngilizcesine aşina olabilmektedir. şimdi Türkçe öğrenen birini baz alalım. Bu kişiye bakkaldan nasıl ekmek alınacağını öğrettiğimizi düşünelim. Biz bakkaldan ekmeği alırken tane tane “Bir – adet – ekmek – alacağım” diye mi cümle kurarız yoksa “Bi’ ekmek lütfen” diye mi cümle kurarız? Gramer olarak bir adet ekmek alacağım kelimesi son derece doğru ve düzgün bir cümledir ancak buna rağmen hiçbir Türk’ün bakkal ya da marketten ekmek alırken böyle bir cümle kurduğuna şahit olamazsınız. Öyle olsaydı ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın “100 gr fıstık alacağım” esprisine kayıtsız kalamazdık öyle değil mi?

İngilizce Metod işleyiş mekanizmasında pek çok yerde öğrenci, İngilizce derrsinde sorulara ilk olarak negatif ve ardından pozitif yanıtlar vermektedir. Böylece öğrenciye negatif cümleyi biçimlendirmek için pratik yapmanın yanında daha büyük cümleler kurmasına dolayısı ile uzun İngilizce konuşmasına olanak verir. Bununla birlikte karşıt anlamlarının hatırlanmasını ve belleğin zorlanarak düzenli egzersiz yapılmasına yardımcı olur. Örneğin öğrenciye beyaz bir kağıt gösterilerek “Is this paper black, is this paper black” diye sorulduğunda öğrencinin “No the paper is not black but it’s white” diye bir İngilizce cümle kurması beklenir. Çoğu okulda yanıtın sadece “no” olarak verilmesi doğru kabul edilir ve öğrencinin soruyu algılayıp algılamadığı test edilmiş olur. Callan Metod’da soruyu öğrencinin anladığının test edilmesinden öte İngilizce cümleleri sorunsuz ve eksiksiz kurabildiği dolayısı ile konuşabildiği de test edilmiş olur. Bu nokta da klasik sistemlerde yıllardan beri ihmal edilen noktalardan bir tanesidir. Bu sebeple konuşma konusunda öğrencilerimiz sıkıntı yaşamaktadırlar. Burada verdiğimiz örnek kitap 1’de geçen çok basit örneklerden bir tanesidir. İngilizce kursundaki öğrencilerimiz bu örneklerden yüzlercesini ve daha kompleks olanlarını 2.3.4.5. ve 6. kitaplarda göreceklerdir.

Callan Metod İngilizce eğitimindeki sorularını ve cevaplarını noktası noktasına kadar belirlenmiş modellerle takip eder. Ne öğretmen ne de öğrenci bu kriterlerden sapamaz ve sapmamalıdır da. Bu metodda öğrenci 5. kitap dışında serbest şekilde cevap verme yetkisine sahip değildir. Öğrenci mutlaka verilen sorulardaki yapıları ve kelimeleri pratik yapmak zorundadır ve bunu sadece düzenlenmiş modelde cevap vererek sağlayabilir. Her sorunun ve verilecek her yanıtın mutlaka bir yeri bir sebebi ve kullanım şekli vardır. Bu kriterlere uyulduğu takdirde eğitim amacına ve hedefine ulaşır. Örneğin; masanın üstünde yer alan kitap gösterilerek öğrenciye “Is the book under the table? Is the book under the table?” diye sorularak “No, the book isn’t under the table, but it’s on the table” yanıtı alınması sağlanır. Bu sadece 1. kitaptan verilmiş bir örnektir. Bu modelde ileriki seviyelerden pek çok örneklleri ders sırasında izleyeceksiniz.

Callan Metod hakkında öğrencilerin en çok aklını karıştıran noktalardan biri de, öğretmenin kendisini acele ettirmek suretiyle söylenilen herşeyi anlaması veya düşünmesi için zaman vermemesidir. Bu da son derece doğaldır ve öğrenci bu konuda endişe duymamalıdır. Bize göre öğrencinin herşeyi hemen anlaması çok önemli değildir, nasıl olsa ilerde bu tür cümleleri pek çok kere işitecektir çünkü metodun doğasında sürekli tekrar vardır. Bir filmi ikinci kez seyrettiğinizde ilkinden çok daha farklı noktaları algıladığınızı ve ilk seyrettiğinizden daha da iyi anladığınızı farkedersiniz öyle değil mi? Burada da aynı sistem aynı mantık geçerlidir.

Bakınız bir örnek daha verecek olursak Bölüm 5’i bitiren bir öğrencinin seviye kontrol sınavında yalnızca %70’lik başarı sağlaması bu öğrencinin cesaretini kaybetmesine yol açabilir. Aslında her sınavda %70’lik bir başarı sağlanabilir. Bölüm 4 için yapılan bir tekrar sınavında, öğrenci %80’lik bir başarı sağlayabilme kapasitesine sahipken, Bölüm 3 için de öğrencinin gerçekte %90’lık bir başarı yüzdesine sahip olması beklenecektir. Bu, tipik bir Callan Metod’un işleyiş şeklidir.

Öğrenciler bilgiye aç ve sürekli öğrenme arzusuna sahip bireylerdir, dolasyısı ile öğrencinin her zaman herşeyi anlamak istemesinden dolayı kendisinin bir robot olmadığı serzenişinde bulunabilir. Hemen herşeyi en kısa sürede öğrenmeye çalışmak olası hafıza karışıklığına, kelime curcunasına ve daha da kötüsü hayal kırıklığı ve isteksizliğe yol açar. Çünkü aşırı hızdan dolayı birşeyler öğrenemediğini tesbit eden birinin yaşayacağı ilk duygu İngilizce öğrenme arzusunun kaybıdır. Özellikle 11 ve 16 yaş arası gençlerin yetişkinlerden daha hızlı öğrenmesinin bir nedeni de hızlı bir şekilde algılanan tüm kelimeleri belleklerine eksiksiz yerleştirmesinden ileri gelmektedir. Çünkü dikkat edilirse çocuklar derste öğrenme sürecinde ders hakkında soru sormadan sadece dinlerler ve gerektiğinde not alırlar. Derste direktifleri alırlar ve eğitmeni can kulağı ile dinlerler, talepleri sorunsuzca yerine getirirler. Yaşı küçük çocuklara ders verdiğimizde de manzara aynıdır. Çocuklarımız hiç soru sormadan dersi dinlerler, çünkü ilk etapta kendilerine ne tür sorular sorulduğunu algılayamazlar ama yine de öğrenmek için sadece dinlerler ve yeri geldiğinde seri şekilde öğrenirler.

Öğretmen soru sorarken, öğrenciler kitaplarını mutlaka kapatmış olmalıdır. Böylece öğrencilerimiz öğretmenin sorduğu İngilizce sorular üzerine yoğunlaşabilir, kapalı kitapları sayesinde kelimelerin yazılış biçimleriyle telaffuz edilmeleri arasındaki karmaşayı engellemiş olurlar.

Öğrencilerimiz İngilizce derslerinde sorularıyla öğretmenin hızını kesmemelidir. Ders anında anlamadığı herhangi bir konu varsa, bilmek ya da öğrenmek istediği diğer konularla birlikte ders aralarında ya da dersten sonra öğretmenine danışmalıdırlar. Bu metodun hızı ve ilerleyişi için önemli bir noktadır.

Öğretmen ve öğrencilerin İngilizce ders sırasında sohbet etmemeleri çok önemlidir. Öğrenciler, öğretmenin sorduğu yalnızca metod kitaplarında yer alan sorulara cevap vermeli ve soru oluşturmalıdır. Sohbet zaman kaybıdır ve büyük ölçüde öğrenme işlemini yavaşlatır. Belki sohbet etmek, bir dili öğrenmenin hoş ve etkili bir yöntemi gibi görünebilir, ancak belli bir sistemin olmaması ve sınıftaki herkesin ilgi alanının farklı olması belli bir sıkıntıyı gündeme getirir, bu da adil bir sistem değildir. Sohbet ne yazık ki öğrenciler tarafından öğrenci deyimiyle “dersi kaynatma” eğilimidir ve bir ders saati içinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Aynı öğrenci grubunu sadece sohbet için ekstra bir ders saatine davet ettiğinizde pek çok öğrenci gelmemek için çeşitli mazeretlerde bulunacaktır çünkü hiçbir sohbet dersin saatini doldurmak için yapılan bu aktiviteden daha cazip değildir. Biz buna Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında izin vermiyoruz. Çünkü bedelini ödeyip gelen her öğrencimize vaat ettiğimiz bir eğitim programımız bulunmaktadır. Takdir edersiniz ki bizlere yapılan ödemeler bu sohbetler için değil, efektif bir İngilizce eğitimi içindir, biz de buna saygı gösteriyor, bunu hem zaman açısından hem de maddi bir kayıp olarak görüyoruz.

Serbest konuşma İngilizcede bir yol gösterdiyse bile vakit kaybıdır. Öğrenci burada yeni bir şey öğrenmez ve yalnızca daha önce bildiklerini kullanır. Yeni kelimeler öğrense bile, onları tekrar etmez ve sonuçta bu kelimeler kısa sürede unutur. Ayrıca aynı anda birkaç kişiyle bir konuşma yapmak çok zordur ve sohbetle olduğu gibi, sadece öğretmen ve konuşkan öğrenciler arasında geçer. Diğer pasif öğrenciler konuşmak yerine sadece dinlemeyi yeğlerler. Callan Metottaki konuşma belli bir sisteme dayanır ve tüm serbest konuşmalar kontrol altındadır.

İngilizcede ya da Türkçede ve bazı zor kelimelerin haricinde öğretmen ya da öğrenci kendi anadilinde derste konuşmamalıdır. Ders tamamıyla İngilizce olarak yürütülmelidir. Sohbet etme ve serbest konuşma kesinlikle zaman kaybıdır. Serbest sohbet ve konuşma genellikle öğretmen ve öğrencinin kendi dilinde çok fazla açıklama yapmasını gerektiren zaman kaybından ve öğrenci deyimiyle “dersi kaynatmaktan” başka bir şey değildir. Biz İngilizce derslerimizde buna izin vermiyoruz.

Metodumuzu uygularken arzu etmediğimiz başka bir şey de öğrencinin ders sırasında yanındaki öğrencilerle konuşması durumudur. Bir öğrenci derste arkadaşları ile konuşursa, öğretmenimizin işini zorlaştıracaktır. Yabancı dil eğitimi, öğrencinin bütün dikkatinin her zaman öğretmende toplanmasını gerektirir. Hele hele eğitim Callan Metod ile veriliyorsa. Bu durum sadece İngilizce için değil diğer tüm diller için de geçerlidir.

Öğrenci sınıfta İngilizce konuştuğu zaman dilin kısaltılmış biçimleri kullanmalıdır. Öğretmenlerimiz daha metodun ilk başlarından itibaren öğrencinin Callan Metoda kendisini iyice adapte ettiğine emin olmak ister. Çünkü bundan böyle yanıtlar bu formda öğrenciden her zaman istenecek ve öğrencinin hıza uyum sağlaması beklenecektir. Bu böyle yürümediği takdirde daha sonra öğrenciden talep edilecek bir hızlanma kolay olmayacak ve öğrenci günlük hayatta konuşulan İngilizceyi anlamada güçlük çekecektir. Klasik sistemlerdeki gibi pratikten yoksun sadece teoriye dayalı bir eğitim almış olacaktır. Pek çok standart İngilizce kursu, buna dikkat etmediği için bu kurslardan mezun olan öğrenciler günlük yaşamda geçen İngilizce konuşmaları anlamakta güçlük çekerler.

Bazı öğrenciler İngilizce dikte çalışması yapmaktan ne yazık ki hoşlanmazlar. Ancak dikteler, öğrenciye hecelemeyi ve öğrencinin telaffuzunu geliştirmeyi, öğrencinin ilgili kelimeleri yazarken hem beyinsel, hem görsel hem de mekanik olarak kelimeyi yazarak belleklerine sağlam şekilde yerleştirme şansına erişirler. Bu aynı zamanda bir yoğunlaşma ve konsantrasyon sürecidir ve kelimelerin hafızaya yerleştirilmesi için son derece gerekli bir çalışmadır. Diktelerdeki hatalar öğrenciler için her ne kadar endişe verici gibi görünse de aslında bu İngilizce kelimelerin doğru şekilde öğrenmeleri açısından öğrenciye bir fırsat olarak değerlendirilmesi gereklidir. Öğrencilerimiz her dikte çalışmasından sonra hatalarını mutlaka saptamalı ve kırmızı bir kalemle doğrularını yazarak düzeltmelidir. Zaman içinde bir daha hata yapmadıklarını öğrencilerimiz göreceklerdir hatta profesyoneller olarak bu hataların 3. kitaptan itibaren azaldığını öğrencilerimize bildirmek istiyoruz. Her dikte çalışmasında kelime ve cümleler 3 kez değişik zaman aralıklarıyla sistematik bir şekilde öğrencilerimize cümlenin en başından itibaren açık şekilde söylenerek verilir. Metod boyunca dikteler, ilişkisi olmayan cümlelerden oluşur. Bu yeni öğrenilmiş kelime dağarcığının en üst düzeyde bir önceki cümle ile ilişki kurmadan beyinden çağrılmasını hedefler. Böylece öğrencinin hafızası tek bir konu için değil değişik konularda yoklanmış olur.

Metodda bundan böyle sık sık öğrencinin karşısına çıkacak kelimelerin çoğu kitap 1 ‘in ilk yarısından gelir ve genelde pek çok öğrencinin doğru olarak telaffuz edemediği (-th sound, w sesi vb.) sesleri de kapsar. Bu nedenle bundan böyle sık sık karşılaşacağı kelimeleri doğru telaffuz etmesi için öğrencinin sıkı bir pratik yapması gerekecektir. Kelimelerin hecelemesi konusunda da öğrenci doğru formatı anlamalı ve bol bol pratik yapmayı denemelidir. Herhangi bir mantık arayışı ya da formülasyon hecelemeye bağlı olarak telaffuzu da tehlikeye sokar. Örneğin öğrenciler chocolate kelimesini choco – late gibi bir bölme yoluna gider ve ilk heceyi “şoko” gibi telafuz edip ikincisi ni de “leyt” (geç anlamında kullanıldığını gibi) şeklinde telaffuz ederse, ortaya şoko-leyt gibi saçma ve anlamsız bir kelime çıkar. Halbuki bu kelimenin telaffuzu Türkçede çoğunuzun da bildiği gibi “çaklıt” şeklindedir.

Öğrenci kitap 1 ‘in hemen ilk yarısında sorunlarını giderinceye kadar telaffuz üzerinde yoğunlaşmalıdır. Metodun işleyişi gereği her hata yapışında öğretmen kendisini hatasını taklit ederek düzeltecektir. Örneğin; “not, thees ees, ‘This is’ gibi. Bu doğrultuda öğrenci kitap 1 ‘in ortasına eriştiğinde, telaffuz ona artık daha az sıkıntı verecektir. Bu noktada telaffuzlar yeterince düzeltilmezse, bu hatalar eğitim hayatının geri kalanında öğrenciye sıkıntı verecektir.

İngilizcede her milletin kendine özgü telaffuz etmekte zorlandığı bazı kelimeler ve sesler bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz yeri geldiğinde bunları listeye eklemeli ve sınıfın duvarına bu listeyi yerleştirmelidir.

Callan Metod öğretmenleri genellikle standart İngilizce konuşsalar bile, bazen kitap 1 ‘de verilen kelimelerinin telaffuzlarında farklı bir yol çizebilirler. Özellikle 4 değişik aksanda eğitim verildiği için bu farklılaşma öğrencimizin hemen dikkatini çekecektir. Kelimelerin birden fazla kabul edilir standart İngilizce telaffuzları olduğundan bu farklılıklarda bir sorun yaşanmamaktadır ancak, öğretmenlerimize öğrencilerinin bu noktaları karıştırmamaları için kendi aralarında telaffuzlarını standart hale getirmelerini her zaman öneririz. İngilizce telaffuzlarda en çok dikkat çeken kelimeler şunlardır:

1) Against              5) Suit              9) Neither              13) Handkerchief
2) Direct                6) Year             10) Room              14) Often
3) Interesting         7) Asia             11) Translate         15) Salt
4) Prefer                8) Either           12) Ate                  16) Were

Öğrenci Callan Metod’un herhangi bir kitabında çalışmalarına başlamadan önce, kitapta gördüğü kalın siyah formatta basılmış İngilizce kelimelerin Türkçedeki karşılıklarını yazması oldukça önemlidir. Bunu ya kitaptaki karşılığına bakarak ya da sözlükten bularak yapabilir. Bunlar haricinde İngilizce kelimeleri öğretmene sorarak da öğrenebilir. Bazen okul ya da öğretmen, öğrencinin kitabına kopyalaması için basılmış veya fotokopi edilmiş kelimelerin listesini öğrenciye gerektiğinde verebilir. Hangi sistem kullanılırsa kullanılsın, öğrenci kitabında geçen kelimelerin çevirileri olmadan herhangi bir çalışmaya başlamamalıdır, aksi takdirde bu hızı engelleyici bir faktör olarak öğrencinin karşısına çıkacaktır. Ayrıca İngilizce kelimeleri yazmak, İngilizce kelime haznesinin genişlemesine son derece yardımcı olacaktır.

Bunu öğrencilerimizden istememiz doğaldır çünkü bu metod uluslarası bir metoddur ve dünyada üzerinde genel – lokal yaklaşık 2500 dil konuşulup yazıldığından, takdir edersiniz ki her dil için çeviri yapmamız mümkün değildir. Bizler için gerekli olan Türkçe de kitaplarımızda zaten yer almaktadır.

Callan Metod öğrencisinin İngilizce sözlükle çalışmaya ihtiyacı olmamasına rağmen, her öğrenci gibi bir İngilizce – Türkçe sözlüğe sahip olması, öğrencimizin işini kolaylaştırır. 10.000 kelimelik bir İngilizce cep sözlüğü veya daha fazla kelime bilgisine sahip (telaffuzlarıyla birlikte) elektronik bir sözlük genellikle First Certificate düzeyine kadar yeterlidir. Bundan daha az kelime sayısına sahip İngilizce bir sözlük, öğrencinin sürekli olarak çok daha geniş kapsamlı bir sözlüğe başvurmak zorunda kalmasına neden olabilir. First Certificate düzeyinden sonra öğrencimize daha kapsamlı bir sözlük almasını her zaman öneriyoruz. Bunun dışında günümüzde pek çok başarılı sözlük web siteleri de bulunmaktadır, hatta bazıları bu dijital ortamda telaffuzlarını da vermektedir. Bu ingilizce Türkçe sözlüklerden faydalanabilirsiniz.

Her zaman belirttiğimiz gibi kitabın ilk bölümlerinden itibaren İngilizce gibi bir dili öğrenmek, piyano çalmayı veya daktilo yazmayı öğrenmek gibi, insan zekası ile ilgili bir olay değildir. Öğrencilerimiz bu bağlamda öğrenmeyi zor bulursa endişelenmemelidir. Bu olay öğrencimizin kesinlikle zeki olmadığı anlamına gelmez. Bakınız yeri gelir bir üniversite profesörü, bir yabancı dili öğrenmeyi, turistik mekanlarda görmeye alıştığınız bir ayakkabı boyacısından ya da hiç İngilizce konuşacağını beklemediğiniz bir kişiden çok daha zor öğrenebilir. Bir dil öğreniliyorken mesleki pozisyonu ya da yaşı ne olursa olsun kişi adeta bir öğrenci gibi davranmak zorundadır. Bu durum katılımcının sıkıntı duymasına ve sınıf içinde bulunan bireylerden utanmasına hatta öğretmeninin ve diğer öğrencilerin önünde kendisini çocuk gibi hissetmesine yol açabilir. Hepimizin bu tür duyguları vardır. Katılımcılarımız bunun için asla üzülmemelidir. Bu sadece kişisel bir düşüncedir ve diğer katılımcılar da aynı duyguları paylaşabilirler. Ders öncesindeki sıcak diyaloglar ve İngilizce ders aralarındaki günlük sohbetler bu yargının tamamen silinmesini sağlayacaktır, üstelik öğretmenlerimiz bunun aslında ne kadar da gereksiz ve yersiz bir düşünce olduğunu zaman içinde sizlere hissettirecektir çünkü kurumumuz bir eğitim kurumudur, bilginin sınandığı bir yarışma platformu değildir.

Callan Metod kısmen şarta bağlanan bilinçaltı yöntemiyle İngilizceyi öğretir. Örneğin; ”What do we generally write with?” gibi böyle basit bir soruyla, öğrenci Present Simple’ın sorusunu biçimlendirmek için yardımcı ”do” fiilini kullandığımızı, ”generally” gibi bir zaman zarfını özne ve fiil arasına ve ”with” gibi sorunun bu biçiminin sonunda çekim edatlarını koyduğumuzu öğrendiğinin çok sonrasında fark eder.

Öğrenci doğal olarak metodda geçen tüm İngilizce gramer konularını anlamak için gereken her türlü çabayı göstermelidir ancak az da olsa bir çelişki içinde kalırsa çok fazla endişelenmemesi gerektiğini bilmelidir. İngilizcede bir gramer kuralını bilmekten çok, bu kuralın nasıl uygulanacağını bilmek daha önemlidir ve öğrencilerimiz bu bilgiyi, sürekli gramer anlamda olarak doğru cümlelerin tekrarı ve gözden geçirmesi sırasında bir noktadan itibaren artık bir sezgiyle öğrenir. Her koşulda İngilizce gramer bilgisi nispeten önemsizdir ve inanın dilbilgisinde pek çok sokaktaki İngiliz vatandaşının bile hakkında çok da fazla bilgiye sahip olmadığı kural dışı bilgileri içerir. Unutmayın, hepimiz çocukluktan itibaren konuşmayı öğrendik ve kimse bize konuşmayı öğrenirken gramer kurallarını sistemli bir şekilde oturup bize öğretmedi öyle değil mi? Hepimiz nasıl duyuyorsak öyle öğrendik. İngilizce de bir Lehçe gibidir kulaktan dolma bilgilerle öğrenilir, gramer bilgileri ile sonradan pekiştirilir ve bir sisteme oturtulur. İşte bu noktadan yola çıktığımızda İngilizce eğitim metodumuzun nasıl da başarıyla uygulandığını görmemiz zor değildir.

1066’da İngiltere’nin Norman akımlarından önce, İngilizce Almancaya çok benzerdi. O tarihten itibaren İngilizce yaklaşık 300 yıl kadar yazım dili olarak kullanıldı. İngiliz aristokrasisi Fransızca konuşurken, kilisenin dili Latinceydi. Günlük konuşmalar için kullanılan tek dil olması İngilizceyi gramatik olarak adeta bir lehçe gibi kullanımını kolaylaştırdı. İngilizce İngiltere’nin bir kere daha resmi dili olduğunda, pek çok kelimeyi (yarım milyon kelime) kendisine Fransızca ve Latinceden aldı. İngilizce bir dil olmasına rağmen, kulaktan dolma şekillerle tıpkı birinin lehçe öğrendiği gibi en iyi şekilde öğrenilir.

Fransızca, Almanca veya İtalyanca gibi dilleri öğrenmek daha çok müzik eğitimlerini takip eden piyano çalmayı öğrenmek gibidir. Diğer yandan İngilizce öğrenmek bir müzik eğitimi olmaksızın bir piyano çalmayı öğretmen eşliğinde öğrenmek gibidir.

Önceden de açıklandığı gibi, öğrenciden Callan Metoduyla ilgili zorunlu olmadıkça herhangi bir ev ödevi yapması istenmez, diğer bir deyişle ev ödevi olmaksızın garantilenmiş sonuç her halükarda elde edebilir. Ancak öğrencinin kendi yararı için evde her gün yaklaşık 10 dakika metod CD ya da kasetlerini dinlemesi ve ders kitabını okuması her zaman tavsiye edilir. Eğer derse bazı mazeretlerden dolayı ara verilmişse tıpkı derse katılır gibi eksik kalan noktalar bu tür çalışmayla telafi edilebilir.. Bu arada metod CD ve kasetleri yaşamınızın bir parçası haline gelmelidir. Örneğin; öğrenci sabahleyin yıkanırken, giyinirken, traş olurken, makyaj yaparken, araba kullanırken, yolda yürürken, yolculuk yaparken, hatta uykuya bile dalarken metodun kasetlerini rahatlıkla dinleyebilir. Bu şekilde bir uygulama yaparak İngilizce öğrenme hızını arttıracak ve garantilenmiş saatlerden ortalama %25 daha az zamanda kursunu bitirecek ve ayrıca sınıftaki dersleri çok daha kolay ve anlaşılır hale getirecektir. Her bir dersin sonunda öğretmen öğrenciye o gün ulaşılmış paragrafın numarasını verir. Böylece öğrenci derste işlenmiş konuları evde gözden rahatça geçirebilir ve gelecek derse kendi kendine hazırlanabilir.

Callan Metodu kullanan pek çok okul, diğer okulların aksine öğrencinin İngilizce dersleri  kaydetmesi için kayıt cihazlarının sınıfa getirilmesine izin verir, böylece öğrenciler evde dersi tekrar tekrar dinleyebilirler. Bu sistem ayrıca öğrencilerin öğrenme hızlarında artış sağlamada oldukça etkilidir. Bu yöntem dersleri kaçıranlar için de yararlıdır. Burada öğrencilerden istediğimiz tek şey kayıt için bir cihaz kullanacaklarsa bu cihazları opere ederken sınıfı rahatsız etmemeli ve dersin dikkatini dağıtmamalarıdır. Önerimiz bu işlemin MP3 gibi dijital ses kaydı yapan cihazlarla yapılmasıdır.

Evde kaset – CD ve mp3’leri dinlemeye ilave olarak, öğrenciler sınıf arkadaşlarıyla İngilizce pratik de yapabilir. Kendisi ve arkadaşı sırasıyla öğretmen olup ve metod kitaplarından birbirlerine İngilizce sorular sorabilirler. Birbirleriyle İngilizce konuşarak pratik yapabilirler.

Bir sınıftaki bütün öğrencilerin tam olarak aynı düzeyde ve aynı öğrenme hızında olmaları imkansızdır. Önce bunu kabul edelim. Çünkü herkes nasıl birbirine fizik olarak benzemiyorsa sınıfta da kimse seviye ve kapasite bakımından birbirine benzemez yani her öğrenci farklıdır. Sonuç olarak, öğrenci hiçbir zaman kusursuz bir kursta bulunmayacaktır. Eğer bir öğrenci tam olarak kendi hızında gitmeyi arzu etseydi, sadece özel ders almak zorunda kalırdı. Kursta, çoğu kez kendisinden çok daha yavaş ve sınıfın hızını yakalamaya çalışan öğrencilerle birlikte bulunacak veya tersini düşündüğümüzde kursun kendisi için çok hızlı ilerlediğini farkedecek, geri kalmamak ve kursun hızına yetişebilmek için çabalamak zorunda olacaktır. Öğrenci aslında bunun için endişe etmemelidir, çünkü okulumuz kendisine verilmiş ders saatleri içinde kursu bitirme misyonunu üstlenmiş ve bu konuda garanti vermiş bir kurumdur. Hızlarda görülen bu ayrılıklara rağmen öğrencimiz mükemmel bir durumda ulaştıracaktır. Bu fark eğer gözle görülecek kadar büyükse ve sınıfın gelişimini ciddi şekilde etkiliyorsa okulumuz öğrenciyi bir alt ya da üst sınıfa kaydırabilecektir.

Özel bir okulda öğrenci İngilizce derslerine geç kalır veya devamsızlık yaparsa, diğer öğrenciler derse devam edecek ve öğrenci onların gerisinde kalarak sorulan soruları anlamakta zorlanacaktır. Ayrıca sürekli olarak geç kalır veya derslere gelmezse, toplam kurs süresi öğrenciye daha uzun süreye mal olacaktır. Örneğin; her derse 50 dakikalık dersin %10’una denk gelen 5 dakikalık bir dilimde geç kalırsa, 10 aylık kursu 11 ay sürdürüp çalışma süresini %10 daha fazla uzatacaktır.

Tarih ve coğrafya gibi derslerin aksine, İngilizce dil eğitimi öğrencinin derste kaçırdığını evde çalışarak rahatça telafi edemeyeceği bir derstir. Öğrencinin pratik yapmak ve telaffuzunu düzeltmek için duymaya, dolayısı ile bir öğretmene ihtiyacı vardır. Öte yandan evde çalışmak öğrenci fazla ders kaçırmadığı durumlarda öğrencinin sınıfa yetişmesine yardımcı olmaktadır.

Öğrenci gerçekte bulunduğu seviyede bir zorluk içindeyse veya sınıf için çok hızlıysa, bunu öğretmene açık şekilde belli eder ancak öğrenci, kursun kendisi için çok hızlı veya yavaş gidiyor olduğunu hissederse, bu durumu öğretmeniyle okul görevlileriyle veya okulun müdürüyle mutlaka paylaşmalıdır. Zaten böyle bir durumda öğretmenlerimiz de öğrencimizin durumunu fark edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacaktır.

Öğrenci İngilizce sınıfına yeni gelmişse ve diğer öğrencilerin gerisinde kaldığını hissederse, derste söylenilen her şeyi anlamadığı için hemen panik yapmamalıdır. Başka bir sınıfa transfer edilmeyi istemeden önce ortalama 10 ders beklemelidir. Böylece bu 10 derste sınıfın geri kalanına derste uyum sağladığı için kolayca yetişebilecek ve gereksiz bürokratik işlemler ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca yeni bir sınıf açıldığında veya öğretmen sınıfın idaresini yeni aldığında o sınıfın yerleşmesi ve uyum sağlaması için en azından birkaç derse ihtiyacı olacaktır.

Pek çok öğrenci İngilizce kursundaki sınıf değişikliğinden hoşlanmaz ve her zaman yeni sınıf yadırganır ama sınıf değiştirmek, sizlere uygun olmayan bir sınıfta kalmaktan çok daha iyidir.

Callan Metodundaki sorulardan bazıları biraz tuhaf ve ara sıra çocukça görünebilir. Bir dil öğrenildiğinde, öğrencinin zaman zaman bu çocukluk periyodunu yaşamak zorunda kalması içindir. Bu nedenle sorular basit ve çocuksu görünebilir. Özellikle öğrencilerimiz bunu Kitap 1 ‘de yoğun olarak yaşayacaktır, bunun sebebi de öğrencinin karışık bir yetişkin sorusuna cevap verebilmesi için dil hakkında yeterince yorumu olmamasından kaynaklanmaktadır. Burada aslında olay ilk anlarda ne söylenildiği değil bunun nasıl söylenildiği önemlidir ve öğretmenimiz buna dikkat eder. Soruyu gerçek kriterlerde yanıtlamaktan çok öğrencinin metod çerçevesinde kurduğu cümle yapısı önemlidir.

Callan Metod dünyaca ünlü ve evrensel bir metoddur. Bu metodun rahatça uygulanabilir olması için sorular her yaştan, her ulustan veya her kültürden öğrencinin düşünmeden veya tereddüt etmeden çabucak cevap verebileceği türden olmak zorundadır. Soruların gerçek anlamları değil, yapısı, İngilizce kelime haznesi ve ses uyumu önemlidir.

Çocuklar her zaman en iyi modelimizdir. Öğrenci nasıl çocukken kendi dilini öğreniyorsa burada da aynı şekilde İngilizce dilini öğrenecektir. Model son derece açık ve nettir. Bir çocuk önce dili ilk olarak duyar, sonra işittiğini taklit eder, daha sonra yazılan kelimeleri görür ve en son olarak onları kendisi yazar, okur ve en önemlisi konuşur.

Bir çocuk kendi dilini öğrendiği zaman sık sık işittiği şeyleri, ne söylenildiğini tam olarak anlamaksızın tekrar eder. Anlama daha sonradan gelir. Yabancı dil öğrenci de böyle olmalıdır.Öğrenci ilk etapta çok fazla düşünmeye çalışmamalı veya her şeyi analiz etmeye ya da ”niçin” sorusuna yanıt arama konusunda ısrarcı olmamalıdır. Elbette ne yapıyor olduğunu veya niçin yapıyor olduğunu tam anlamaksızın bir şeyleri yapmak, alışmamış, düşünen bir yetişkin için çok zordur ancak kesin olan bir konu vardır o da fazla soru sorulduğu zaman hızın kesileceği ve İngilizce öğreniminde bir yavaşlamanın gündeme geleceğidir. Önce tekrar edin, daha sonra kelimenin ne olduğunu zaten alıştırma ve spesifik cümlelerle sizlere derste açıklanacaktır.

Öğrenci yazılı verilen bir ödev olmaksızın bir dili öğrenmenin nasıl mümkün olduğu konusunda şüpheye düşebilir. Yine bir çocuğu ele alalım. Öğrenci tıpkı bir çocuk gibi yazmayı öğrenmeden önce, konuşmayı ve anlamayı öğrenmek zorundadır. Cambridge Preliminary için bir kaç basit kompozisyon ve diktelerden başka, öğrenci Kitap 5’e erişinceye kadar “essay” benzeri yazım çalışması yapmaz, bu İngilizce düşünmeye başladıktan sonra gelir. Bu düşünce kişide oluşmadan herhangi bir kompozisyon çalışması tavsiye edilmez. Hatta öğrenci sadece Cambridge First Certificate gibi bir sınav alacaksa kompozisyonlar önem kazanır. Örneğin Kitap 2’de Cambridge Preliminary sınavını almayı düşünen bir öğrencimiz sadece birkaç basit kompozisyon yazar. Kompozisyon yazma veya çeviri yapma yeteneği genellikle direk olarak İngilizce düşünme yeteneğiyle birlikte otomatik olarak kişide kazanılır.

Bir dili konuşmak mekanik bir harekettir. Birisi konuştuğu zaman, o kişinin nasıl konuştuğu hakkında düşünmez. Yalnızca ne hakkında konuşuyor olduğunu düşünür. Bazı öğrenciler Callan Metodun onlara yalnızca mekanik olarak, kendi fikirlerini açıklamadan cümleleri tekrar etmeyi öğrettiğini düşünür. Bu doğru değildir. Callan Metod öğrencileri Cambridge Preliminary ve First Certificate için hazırlar. Bakınız öğrenciler çabucak ve kolayca okuyamaz, yazamaz, konuşamaz ve anlayamazlarsa, fikirlerini de aynen günlük hayatta ifade edemeyeceklerdir, çünkü günlük hayatta kimse sizin cümle kurmanızı ya da kendinizi ifade etmesini istisnalar dışında beklemeyecektir. Sırf bu problem yüzünden bile Cambridge Sınavlarını geçmek neredeyse olanaksız hale gelmektedir.

Callan Metod’un 2. ve 3. kitapları genellikle göze çarpacak şekilde İngilizce gramer kalıpları içerdiğinden, öğrencilerin çoğu zaman zorlandığı görülür. Ancak bu bölümler iyi anlaşıldığında bundan sonra İngilizce öğrenciye çocuk oyuncağı gibi gelecektir. O nedenle kursiyerlerimizin İngilizce eğitimlerini ilk 5 kuru kapsayan Cambridge Preliminary seviyesi ikinci 4 kuru kapsayan Cambridge First Certificate ve kalan 3 kuru kapsayan Cambridge Advanced Seviyesi olarak sunuyoruz.

Öğrenci Callan Metod’un ilk 3 kitabını tamamladıktan sonra, İngilizceyi kullanabilmesi için yeterli dil temeline sahip olduğunu söyleyebilir (Cambridge Preliminary seviyesinden söz ediyoruz). Bakınız öğrencimizin bu noktada dilde kendisini rahat hissetmesi için gerçekten yeterli olmayan yalnızca 2000 kelimelik bir dağarcığı vardır. Aslında bu seviyede olan bir öğrencinin ekstra 2000 kelimeye daha ihtiyacı vardır. Kitap 4 ve 5, ilk üç kitapta kullanıldığı gibi aynı teknikte çabuk ve etkili şekilde bu ekstra kelimeleri öğrenciye vermek için oluşturulmuş kitaplardır. Hızlı soru-cevap çalışması ile birkaç kez hemen anımsatabilmek için öğrenciye metod stili ile öğretilir. Diğer tüm klasik yöntemler bu amaç için oldukça yavaş ve zahmetlidir. Hatta normal yöntemde öğrencinin bu ekstra 2000 kelimeyi belleğine alması yıllar sürebilir (Diğer İngilizce kurslardan bize transfer olan öğrencilerimizden biliyoruz). İlk üç kitabın tamamlanması aşamasında öğrenciyi bekleyen en büyük tuzak sabırsızlıktır. Öğrenci ilk üç kitabı çalışıyorken yaptığı gibi aynı yöntemle, Kitap 4 ve 5’te geçen bu ekstra 2000 kelimeyi öğrenmek için göstereceği sabırsız davranışlar ve telaş öğrenciyi çaresizliğe ve umutsuzluğa sürükleyebilir. Öğrenci bu noktada kendisini sanki dili tam anlamıyla biliyormuş gibi hisseder ve bu yüzden onu kullanmak ister. Düzenlenmiş tekrarlar şeklinde belirlenmiş sorulara kitabın ve metodun ön öngördüğü belirlenmiş cevapları tam vermez. Çabucak bu klişe antremandan çıkmak ve bir an önce yarışa başlamak isteyen sabırsız bir atlet gibidir. Eğer öğretmen öğrencisinin bunu yapmasına izin verirse, sonuç hayal kırıcı olabilir. Öğrenci gerçekte eğitimden çıkmak için henüz hazır değildir ama bunu kendisi o an idrak edemez. Çok kısa bir süre dili kullanmaya çalışırsa, kendi canını sıkacak ve dilde bir ilerleme kaydetmeyecektir. Kelime haznesinde halen 2000 temel kelimeye gereksinimi olduğu için, akıcı ve hızlı bir şekilde konuşamamanın sıkıntısını yaşayacak, zaman zaman bocalayacak, kekeleyecek ve sürekli olarak kendisini ve sınıftaki diğer arkadaşlarının ister istemez canını sıkacaktır. Çünkü tam anlamı vermesi gereken kelimeleri bulamayacaktır. Dersten de çıkmaya izni olmadığı için gergin ve kendisini sıkılmış hissedecektir. Öğrencinin İngilizce ile ilgili keyfi cümleleri kurmasına izin verildiğinde sonuç daha da kötü olacaktır. Öğrencinin sorulan sorulara özgürce cevap verebildiği tek bölüm Metod’un 5. kitabıdır.

Bazı öğrenciler, metodun 2. Kitabına başladıkları zaman, metodun doğasının değiştiğini düşünmeye başlarlar. Ancak değişen metodun doğası değil, materyalin kendisidir. Kitap 1 ‘de öğrenciye hızlı refleks geliştirmesi verilirken, Kitap 2 ve 3’te reflekslerini geliştirmeye devam etmesinin yanı sıra, dilin karışık gramer kısımları öğretilir.

Kitap 4 ve 5’te, metod öğrencinin perspektifinde bir kez daha değişmiş olarak görünebilir ancak bu iki kitap da yalnızca kelime haznesini destekleyici, İngilizce konuşma ve anlama yeteneğini geliştirici etkiye sahip olduğunu bildirmemiz gerekir.

Materyalin doğasındaki değişikliğe rağmen beş kitabının beşi de, metodun temel ilkelerini takip ettirir ve öğrenciye aynı şekilde öğretir. Tenis maçı konseptinde olduğu gibi İngilizce dersler hızlı ve etkili biçimde yapılır.

Bir dili öğrenmek, dağa tırmanmak gibidir. Yolun yarısı en zor bölümüdür. Böyle bir noktada öğrenci hiç ilerleme göstermediğini ve asla zirveye ulaşamayacağını hissedebilir. Vazgeçmeyi düşünebilir. Öğrenci bunu düşündüğü anda kendisine sunulan bir garanti belgesi olduğunu hatırlatılmalıdır. Tıpkı gerçek hayatta da olduğu gibi, ”başarının sırrı sürekli amaçtır”.

Callan öğrencisi olur da moralini bozar ve İngilizcede asla uzmanlaşamayacağını hissederse, çalışıyor olduğu kitabın son sayfasına bakmalı ve garanti belgesinin şartlarına göre belirli ders sayısında o sayfaya ulaşacağını, o İngilizce dersini anlayacağını ve oradaki her yapıyı kullanabileceğini kendisine telkin etmelidir. Öğrenme işlemi sürekli bir mücadeledir. Moral kazanmak için öğrenci daha önce işlemiş olduğu bir konuya geri dönüp, o konuyu işlediği ilk günü ve çektiği zorlukları hatırlamalı diğer yandan da şimdi o konuların aslında kendisine ne kadar da basit geldiğini de idrak etmelidir.

Cambridge First Certificate düzeyine kadar bir dil öğrencinin ezberlemek ve cümleleri doğru sıralarında bir araya koymak için öğrencinin İngilizce pratik yapmak zorunda kaldığı bir durumda, İngilizce konuşmak için öğrendiği her kelimeyi kelimeler koleksiyonu gibi düşünür. Öğretmenin İngilizce telaffuz ve akıcılığını taklit ederek öğrencinin kusursuz olana kadar dersi sürekli gözden geçirip tekrar ederek başarılı olması beklenir.

Bazen öğrenciler derse 5-6 kişilik bir sınıfta başlar, daha sonra diğer öğrencilerin katılmasıyla sınıf 9, maksimum 10 kişiye ulaşabilir. Böyle bir durumda öğrenci doğal olarak aradaki konuşma yetisinde beliren farka dikkat eder ve bundan üzüntü duyabilir. Öğrenci bunun için üzülmemelidir. Çünkü okul yani bizler öğrencimizi kendisine garantilenmiş saatlerde bu kursu bitirme sözü vermiş olacağız.

Öğrencinin hedef aldığı minimum düzey, genellikle bölüm 6’ya kadar olan kısımdır bu da Cambridge Preliminary Seviyesine denk gelmektedir. Bundan daha düşük bir düzey, öğrencinin mantık çerçevesinde konuşabilmesi için yeterli dil bilgisini kendisine vermeyecektir. Ancak öğrencilere, en azından bölüm 9’un (Cambridge Preliminary ve Cambridge First Certificate arasındaki yarı yol) sonuna erişene kadar çalışmalarını kesmemeleri veya kurstan ayrılmamaları tavsiye edilir. Bu düzeye kadar çalışıp, öğrendikleri dile çok daha kolay hakim olacaklardır. Kendi branşlarındaki (ekonomi, iş, bilim, tıp vb.) kelime haznesini daha kolayca toplamalarını mümkün kılacak tüm temel İngilizce yapılarının iyi bilgisine sahip olacaklardır.

Bazı öğrenciler ticari, teknik, tıp veya edebi İngilizceyi her ne kadar özel bir tür dil gerektirse de, çalışmayı düşünürler. Bütün ticari, teknik, tıp veya edebi İngilizce, aslında yine normal günlük ticari, teknik, tıp terimleri içerikli veya edebi kelimelerle anlam kazanmış İngilizceden türevlidir. Bunun için öğrencinin yapması gereken tek şey, Cambridge Preliminary veya First Certificate düzeyine kadar günlük normal İngilizce seviyesine öncelikle ulaşmaktır. Bu temeli oluşturduktan sonra öğrenciler dilerlerse istedikleri branşta terimleri öğrenir, Bunun için bir İngilizce öğretmenine de ihtiyacı yoktur. Her durumda, özel bir konudaki ticari ve teknik terimlerin çoğu zaten uluslararası platformda yaygın olan kelimelerdir. Öğrenci diğer ülkelerde bulunan meslektaşlarıyla, yeterince konuşamadığından şikayet ettiğinde aslında problem teknik kelime haznesinin belirsiz olmasından değil, günlük konuşma İngilizcesinin yeteri kadar iyi olmamasından kaynaklanır. Eğitimde ne yazık ki pratik İngilizceye yeteri kadar önemin verilmediğini düşünüyoruz. Bu nedenden dolayı Callan Metodu kullanan bir okul öğrenciye ticari, teknik, tıbbi veya edebi İngilizceyi öğretmeye çalışarak öğrencinin vaktini harcamaz, sadece normal günlük konuşma ve yazışma dilini öğretir.

Callan Metod öğrenciyi Cambridge Proficiency Certificate düzeyine değil, yalnızca First Certificate’e (Advanced için ayrı bir kitapla) taşır. First Certificate’e kadar bu metod, öğrenci için gerekli olan İngilizceyi öğrenciye verir. Bundan sonraki bölüm daha akademik yapıda olduğu için öğrenci kendi branşında İngilizce gelişim gösterebilecek yapıya zaten gelmiş olacaktır.

Özel bir okulda, bir Callan Metod dersi genellikle bir saat değil, 50 dakika sürer. Bu yüzden bazı öğrenciler, eğitimin 10 dakikasından alınıyor olduğunu düşünebilirler. Ancak bilimsel araştırmalarda, 50 dakikadan daha fazla çalışmanın ders verimliliğini ciddi şekilde engellendiği ortaya konmuştur. Bir İngilizce dersin ideal uzunluğu gerçekte 40 dakikadır. Bundan sonra öğretmen ve öğrenciler ister istemez gevşemeye başlarlar. İlave olarak 10 dakika daha sınıfça dersi idare edebilirler, fakat bundan daha da fazlası sınıfı ciddi anlamda yorar ve bu eğitim-öğretim işleminden öğrencilerin zaman içinde derslerden daha az hoşlanmalarına ve daha az iştahla gelecek dersleri beklemelerine yol açar. Sonuç, yorgun öğretmenler ve yorgun öğrencilerdir, bu da sanırız kimsenin istemediği bir durumdur.

Metodu çalışmak için en ideal yol, öğrencilerin haftanın 5 günü 50’şer dakikadan tek ders saatinde okula gelmeleridir. Bu mümkün değilse ki çoğu zaman tek ders için dersaneye öğrencilerin yoğun şehir trafiğinde çağrılması uygun olmayacaktır haftada 3 gün (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri) şeklinde ders alınabilir. Bir dersten diğer derse kadar konuların unutulması için belli bir zaman geçtiğinden, tamamen yeni başlayan öğrencilerimiz için haftada 2 gün en son alternatif olmalıdır. Öğrenciler İngilizce öğrenmek için acele ediyorsa, günde 2 ders alabilir ki bizler tüm derslerimizi haftasonu hariç günde 2 ders şeklinde veriyoruz. Öğrenciler bu derslerden birini sabah, diğerini de öğleden sonra alabilirler ancak yine de bu mümkün değilse 2 ders birlikte ardarda alınabilir. Ancak ardarda verilen çok fazla ders, her konuda olduğu gibi yorucu olabilir.

10 yaşın altındaki çocukların bir dili yetişkinlerden çok daha çabuk öğrendiklerine dair yaygın bir inanış vardır. Aslında gerçek bu değildir. Çocuklar bir dilin konuşulduğu ülkeye yaşamaya başladıkları zaman, birkaç ay boyunca dili mükemmel şekilde alırlar, fakat kendi ülkelerindeki bir okulda eğitim gördüklerinde, Callan Metod’un 2. Kitabının sonuna erişinceye kadar çok yavaş bir öğrenme prosesi gösterirler. Sonrasında da yetişkinlerden çok daha hızlı ve daha kolay öğrenebilme yeteneğini kazanırlar. Bu başlangıçtaki yavaşlama, zayıf konsantrasyon ve yapmayı istemedikleri şeylere kendilerini tam anlamıyla verme isteksizliği veya yapılan çalışmanın önemini tam olarak kavrayamamalarından kaynaklanır.

Callan Metodla eğitim almış bir öğrencinin, geçerli İngilizce sınavlara veya ekstra diplomalara çok fazla gereksinim yoktur. Çünkü öğrenci, metodun birinci sayfasından ikinci sayfasına veya birinci bölümünden ikinci bölümüne hepsini veya en azından birinci bölüm veya birinci sayfa konularının %60, %70 kadarını hatırlayamadan ve anlayamadan geçemez. Bu şu anlama gelir: Öğrenci metodun 8. Bölümüne eriştiyse, pek çok konuyu zaten bilecektir, eğer ulaşamadıysa da, ulaştığı yere kadar çalışabilecektir. Bu nedenle öğrenci Callan Metod’u kullanan bir okuldan ayrıldığı zaman, ulaştığı bölümü göstermek için aşağıdaki sertifikayı doldurmasını sağlamalıdır.

Böyle bir sertifika aslında tıpkı bir sekreterin işe alınırken daktiloda yazma hızının test edildiği gibi öğrencinin de, İngilizce gerektiren bir işe başvurduğu zaman, işveren tarafından kolayca test ettiği ve ulaştığı seviyenin ne olduğunun kolayca belirlenildiği bir sertifikadır. İşveren, öğrencinin kendisine gösterdiği Callan Metod kitaplarından kendi testini de oluşturabilir .

Sertifikanın arkasındaki dikteler metodun her bölümünün düzeyini gösterir. Belirli bir bölüme erişmiş öğrenci, ilgili bölümün diktesini yapabilir, tercümesini yapabilir ve herhangi bir konuşmada geçen bu İngilizce kelime haznesini rahatça kullanabilir.

Sertifika aşağıda gösterilen şekilde tamamlanır.

Bu, Caude Duval’ın Oxford School of Paris’de, 132 İngilizce dersini tamamladığını gösterir ve Callan Metod’un 8. Bölümüne eriştiğini belgelemek için kendisine verilmiştir.

CALLAN METOD SERTİFİKASI 

Bu, ……………………………..’ ın ……………………………………. ‘da İngilizce dersini tamamladığını ve Callan Metod’un …………………………. bölümüne eriştiğini belgelemek içindir.

Callan Metod’un 6. Bölümü yaklaşık olarak Cambridge Preliminary düzeyindeyken, 10 ve 12. Bölümler, Cambridge First Certificate düzeyindedirler.

Callan Metoduyla aralık vermeden 1. Bölümden, 2. Bölüme veya en azından 1. Bölümdeki konunun %60, %70’ini bilmeden, bağlantılı olab 2. Bölüme geçmek mümkün değildir. Dolayısıyla hangi bölüme ulaşılırsa ulaşılsın, direkt olarak öğrencinin bir önceki bölümdeki konuları yeterince öğrendiğini ve bu yüzden o düzeye kadar İngilizcede yeterli olduğunu ve o düzeydeki herhangi bir sınavı geçebileceğini gösterir.

Tarih:………………………
Okul İmzası:………………………………..

Öğrenci herhangi bir nedenden dolayı, kendisine bir garanti belgesi verilmediğini ilk 15 İngilizce dersinden sonra tespit ederse, İngilizce dil okuluna bu durumu hatırlatabilir. Garanti belgesi, Callan Metod tarafından taahhüt edilmiş sonucu öğrencinin başaracağının en iyi belgesidir.

Öğrencilerimiz metotla hedeflenen sonuca tam anlamıyla ulaşamayacakları endişesine her an kapılabilirler. Bu noktada da daha önce belirttiğimiz gibi kendilerine vermiş olduğumuz garanti konusunu hatırlamalıdırlar. Deren Koray Yabancı Dil Kurslarında ne olursa olsun öğrencilerimizin dilediği sonuç, mutlaka garantilenir. Öğrenme sürecinin en büyük düşmanlarından biri de sabırsızlıktır. Öğrenci sabırlı olursa başarması da kesindir.

Hepimiz sabırsızlıklarla dolu bir çağda yaşıyoruz. Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’deki fotokopi dükkanlarının duvarlarını “İmkansızı bir seferde yapabiliriz, sadece mucizeler biraz zaman alır” yazısı süsler. Callan Metod da aynı felsefededir. Metod İngilizceyi normal zamanın dörtte birinde öğrettiği için bazı öğrenciler, Kitap 1 ‘deki eğitimleri süresince hemen birkaç hafta sonra mucizevi olarak İngilizce sohbet edebileceklerini ümit ederler. Burada gerçekçi olmanın yararını savunuyoruz. Bu yüzden öğrenciye en azından metodun 2. Kitabını ve genellikle de 3. Kitabı tamamlayana kadar İngilizcede kendilerini rahat hissetmemeleri ve çok da “yüksekten uçmamaları” salık verilir.

Hayatta pek çok şeyle olduğu gibi Callan Metod’daki açıkları yakalamak çok kolaydır. Öğrencilerimiz metodda zaman zaman kabul etmediği veya hoşlanmadığı şeyler bulacaktır. Fakat metod gerçekte öğrencilerimizin düşündüğü gibi kusurlarla dolu olsaydı bugün 27 ülke ve 400’den fazla okulda yüz binlerce öğrencinin eğitim aldığı global bir başarıya imza atamazdı öyle değil mi?. Bu ünü görmek için herhangi bir arama motorunda “Callan Method” anahtar kelimelerini yazmanız yeterlidir. Doğru metod ve işleyiş öğrencimizi normal zamanın dörtte birinde istediği sonuca ulaştırır ve bunu da garantiler. Sonucun nasıl elde edildiği konusu Metodun sırrında saklıdır. Kısaca halk deyişiyle bu olayı üzümü yiyip ve bağını sormama şeklinde değerlendirebiliriz.

Öğrencilerimiz Callan Metod ile ilgili daha fazla bilgi isterse, Callan Metod öğrenci el kitabını okuyabilir veya İngilizce dil okulumuz yetkilileri ile direkt görüşebilir. Öğrenciyi okul hakkında rahatsız eden herhangi bir şey varsa bunu bizlerle paylaşmasını özellikle isteriz. Çünkü iyi ve güçlü bir okul, takdir ve teşekkürler dışında eleştirileri de olgunlukla karşılar ve servis kalitesini bu paralelde geliştirir.

Özel bir okulda İngilizce eğitim gören her öğrenci, eğitim almadan önce aşağıda verilen önemli noktaları tek tek okumalıdır. Böylece öğretmenin Callan Metod’u nasıl kullanıyor olması gerektiği hakkında bir bilgi sahibi olur. Eğer ola ki öğretmen metodu doğru olarak kullanmıyorsa, öğrencinin çalışma zamanını bu okulda ikiye katlayabilir. Her ne kadar öğretmenlerimiz özel eğitimli olsalar da öğrencilerimizin dikkatlerini bu konu üzerinde yoğunlaştırmalıdırlar.

Yeni bir buluşta yaşanan en büyük problemlerden biri, insanların başlangıçta onu yanlış anlamaya eğilimli olması ve önyargılar nedeni ile o buluşun işe yaramaz olduğunu savunmasıdır. Bu tarih boyunca da bu böyle olmuştur. Bu uğurda canlar bile verildiğini söylemeye gerek yok sanırız. İnsanın tabiatında sık sık işleri ve ilişkileri kurcalamak, kendi fikir ve teorilerine uydurmak için bir şeyleri değiştirmek ve kışkırtmaya sevk etmek vardır. Kamera, araba, fotokopi makinesi veya bir yemek tarifi gibi her türlü konu bu ilişki çerçevesinde örnek verilebilir. Callan Metod tüm direktifleriyle dikkatle yürütülmezse, tam verimli çalışmayacaktır. Elbette her öğretmen direktifleri dikkatle takip eder fakat nadiren de olsa bir öğretmen metotla ilgili 1 ya da 2 noktayı unutabilir. Böyle bir durumda öğrenci, bu noktaları öğretmene hatırlatabilir ya da durumu okul idaresine bildirebilir. Öğrenci bu konuda kendisini rahatsız hissederse öğretmenin adını, saatini ve öğretmenin önem vermediği noktaları içeren isimsiz bir mektup yazabilir. Bu tür olaylarda öğretmenle direkt konuşmak çok zarifçe ve etik bir davranıştır. Aksi bir davranış sınıftaki olumlu havayı bozabilir ve uyumlu öğretmen-öğrenci ilişkisini zedeleyebilir. Okul idaresi ile konuşmak, öğretmenin arkasından konuşmak gibi bir etki de doğurabilir. Belki de bunun için en iyi yol isimsiz mektuplardır.

Öğrenci eleştiri ve şikayetten korkmamalıdır. Özel bir okulda, servis için bedel ödeyen bir müşteri olduğunu ve bu yüzden iyi bir servisi hak ettiğini her zaman hatırlamalıdır. Her Callan Metod okulu ve öğretmenleri, öğrenciye elbette mükemmel bir servis vermeyi isterler. Her sınıfın içinde olup biteni okul idaresinin bilmesi olanaksızdır ve okul öğrencisinin yardımı olmaksızın bunu da başaramaz. Ne olursa olsun, öğrenci suskunluğunu bozmalı ve rahatsız olduğu her noktayı idare ile paylaşmalıdır. Eğer öğrenci sessiz kalmayı yeğlerse, sonunda okulu terk etme yolunu seçebilir ve bu durum bizim için bir şikayetten daha da fazla üzücü olabilir. İngilizce dil okullarımızda bulunan şikayet formları bu amaç için yerleştirilmiştir.

Özel bir dil okulu, otel ve restoran gibi işletmelere yapısal olarak çok benzer. Başarısı, halka verdiği iyi hizmete bağlıdır. Öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişki bir oyuncu ve seyircileri arasındakine benzer. Öğretmen sahnededir ama iyi bir performans sergileyip sergilemediğini bitmez. Diğerlerinin onu izlediği gibi kendisini izleyemez. Bir oyuncu ya alkışlanır veya tepkiyle karşılanır. Doğal olarak her insan gibi öğretmenler de eleştirilmekten hoşlanmaz. Ama eleştiriler belli bir düzeyde yapıcı kimliğini korursa, öğretmenin eleştirileri olgunlukla kabul etmesini sağlayacaktır.

Aşağıdakiler bazı öğretmenlerin gözden kaçırmaya eğilimli oldukları ana noktalardır.

Biz öğrencimizden öncelikle öğretmene ve metoda tam manasıyla bağlı kalması ve soru sormaksızın onu bu şekliyle kabul etmesini isteriz. Evet belki böyle bir yöntem ya da istek diyelim, tarih veya edebiyat gibi diğer dersler için düşünülemez ama gerçekte İngilizce dili başlı başına bir algılama konusudur. Soru sormaksızın metodu kabul etmek için asıl neden, öğretmen ve öğrencinin arzu ettiği sonuçları bu şekilde elde etmesi ve sonuçta işe yaramasıdır. belli bir mantık aramak çabaları boşa çıkarabileceği gibi kurs ve işleyiş mekanizması için tam anlamıyla bir zaman kaybıdır. Öğretmen metoda sıkıca bağlı kalmadığı takdirde okuldaki diğer öğrencilerle adil bir denge kurulamaz. Bazı öğretmenler ne yazık ki bir piyeste kendilerine verilen rolden hoşnut olmayan oyuncular gibidirler. Oyunu kendileri üretmek, yönetmek ve yazarlığını yapmak isterler. Bu da bizim istediğimiz bir şey değildir.

Öğretmenler dakikliğin aslında ne kadar önemli olduğunu zaman zaman göremeyebilirler. Sadece işe geç kalmadıklarını değil, okula, dolayısı ile kendisine para ödeyen kursiyerleri bekletiyor olduklarını fark edemeyebilirler. Bunun anlamı da, bir kursiyerin karşılık alamadığı bir servis için ödeme yapmasıdır. Örneğin; bir ders nadiren de olsa 5 dakika geç başlarsa, öğretmen dersi 5 dakika geç bitirilmelidir. Bu yapılmadığı takdirde, kursun baştan sona çalışma zamanının %10’dan alıyor demektir. Okul her dersin başlangıç ve bitimini vurgulamak için zil ile öğrenci ve öğretmenlerini uyarmalıdır. Bu durumda öğrenci dersinin hiç bir kısmını kaçırmıyor olduğunu anlayabilecektir.

Callan Metodu kullanan okullardaki pek çok öğretmen aktif dinamik ve gençtir. Bazı işlerde kesin bir giyim tarzı gerekememektedir ancak öğretmenler sürekli öğrencilerin gözü önünde oldukları için günlük şartlara uygun şekilde giyinmiş olmaları gereklidir. Bu konuda gerekli denetimi ve gözetimi öğrencilerimizden bekliyoruz. Deren Koray Yabancı Dil Kurslarının her şubesinde “Mükemmel Callan Öğretmeni” ve “Mükemmel Callan Öğrencisi” isimli hem İngilizce hem de Türkçe olmak üzere 2 kalite uyarı skalası bulunmaktadır.

Her dersin başlangıcında öğretmen kapıdan içeri girer girmez sınıfı selamlamalı, önce solundaki ve sonra da sağındaki öğrenciyi işaret ederek “arkadaşına bir soru sor” demelidir. Öğretmen kitaplarını ilk anda düzenliyorken öğrenciler hızlı soru halkası oluştururlar. Bu sınıfa İngilizce dersinden hemen önce başlangıç hızı verir ve öğrencilere soru biçimlendirme pratiği yapmak ve serbest sorular oluşturmak için de iyi bir ortam hazırlar. Aynı işlem dersin sonunda da uygulanmalıdır. Soru halkasının tamamlanıp tamamlanması çok önemli değildir önemli olan dersin artan bir ivmeyle başlamasıdır.

Callan Metoda eğitim veren bir öğretmen öğrencilere sorular yöneltirken kürsünün arkasında ve çevresinde yürüyor, kitabından da yaklaşık 1 metre uzakta duruyor olmalıdır. Eğer oturma yolunu seçerse, İngilizce derslerinde daha az dinamik havası verir ve sonuçta ders yavaş bir adımda ilerler. Öğrenciler sırf bu nedenle konsantrasyonu kaybeder ve sıkıntı duyabilir. Bu da öğrenmelerindeki oranın yavaşlamasına neden olur. Bu metodda öğretmen ancak bir okuma veya dikte çalışması veriyorken oturabilir.

Callan Öğretmeni İngilizce dersini yaparken düz bir masada ders kitabıyla dersi işlememelidir. Kitabı sınıfta metod için hazırlanmış kitap destek tahtasına ya da dikey kürsüye dayayarak öğretmek durumundadır. Öğretmen böylece soruları okumak için kafasını ikide bir aşağı eğip durmak zorunda kalmayacaktır. Çünkü böyle bir hareket bir dinleyici için şaşırtıcı ve doğallıktan yoksundur ve İngilizce ders natürüne aykırıdır. Metodun özünde doğallık bulunmaktadır.

Öğretmen her soruyu yüksek hızda daima 2 kere sormalı ve derhal öğrenciye cevabın ilk 2 veya 3 kelimesini vererek cevabı başlatmalıdır. Örneğin; ”Is the table behind me? is the table behind me? (Öğrencisine kalemle söz vererek hemen) No, the table. ..”.

Öğretmen öğrencinin İngilizce dersinde cevap vermesi için sadece bir saniye beklemelidir. Fakat öğrencinin aktif ya da pasif durumuna göre hemen bir itme (push) ve çekme (pull) işlemiyle öğrenciden cevabı çıkarmalıdır. Bu metodumuzun en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

Derste bir dakikalık dahi sessizlik olmamalıdır. Öğretmen ve öğrenciler her geçen saniyeyi konuşuyor olarak değerlendirmelidirler. Öğretmen ve öğrencilerin oluşturduğu konuşma atmosferinde bir dakikada ağızlardan dökülen ve bir kulağın işiteceği 1 dakikada 210 kelime yani bir saatte de odanın duvarlarında yankılanan 12.600 kelimelik bir sesler silsilesinden bahsediyoruz. İşte öğrenci kulağına giren bu kelime sayısıyla zamanın dörtle birinde İngilizce öğrenir ve belli bir noktadan sonra öğrenci “kulağa hoş gelen” kelimelerin muhasebesini yapmaya başlar. Mesela bir cümle kuracağımız zaman emin olmadığımız kalıpları sırayla yerleştirdiğimizde değişik kombinasyonlarla cümleler kurar ve bu cümleleri belleğimizde kısa kısa test ederiz ve sonuçta hangisi bize göre mantıklıysa o cümleyi seçer ve kullanırız. İşte bu yeteneği bu konuşma periyodlarında öğrencilerimize veriyoruz. Standart metodlara baktığınızda tahtaya yazılan yazılar, bir defa daha tekrar edilmeyeceği için kesin ve anlaşılır olması için yavaş konuşma ve anlatım sebebi ve ders içi sohbet gibi diğer zaman kaybedici etmenler nedeni ile tüm derslerde topu topu 300 ila 800 arası kelime kullanılır, bu da bir kulak dolgunluğu oluşması için çok yetersiz bir kriterdir.

Öğretmen ders boyunca 1 saniye bile konuşmasını durdurmamalıdır. Öğrencinin soruları yanıtlarken yardıma ihtiyacı olmadığı zamanlarda bile, öğrencinin hemen peşinden İngilizce yanıtı vermelidir. Aynı şey okuma için de geçerlidir. Metod bu şekliyle diğer öğrencilerin dikkatini çeker. Metot tarafından her şey otomatikman hazırlandığı için öğretmenlerimiz için bu düşündüğünüzün aksine yorucu değildir. Klasik öğretim biçimlerinde öğretmenlerimiz daha fazla yorulmaktadır.

Öğrenci İngilizce dersi sırasında soruya cevap vermeyi bitirdiği an öğretmen derhal bir sonraki soruyla başka bir öğrenciye İngilizce sorular yönetir ve dersler adeta bir tenis maçı konsepti ile devam eder. Callan Metod’un en önemli özelliklerinden biri de budur.

Öğretmen her öğrencinin sınıftaki diğer öğrenciler gibi, az-çok aynı sayıda soru aldığından emin olmalıdır. Bu İngilizce dersinde eşit oranda konuşmak için çok önemlidir.

Öğretmenin öğrencinin İngilizce telaffuzunu düzelmesi ve yaptığı hataları vurgulaması çok önemlidir. Örneğin; Kitap 1 ‘in ilk yarısında hemen hemen her cümlede gerektiğinde düzeltmeler yapmalıdır. Bundan sonra bu sıklık giderek azalacak ve yalnızca her 2 veya 3 cümlede gerekli olmaya başlayacaktır. Düzeltme, öğrencinin hatasını taklit ederek çabucak yapılmalı ve hemen akabinde doğru telaffuz öğrenciye söylenmelidir. Örneğin; ”No, no, not ‘thees ees’, -Yüksek sesle- ‘THIS IS’ !, repeat ‘this is’.”

Öğrencilerimiz bir Callan Metod dersinin gerçekte nasıl verildiğini duymayı dilerse, kitapları takip eden CD ve kasetleri dinleyebilir. Kaset ve CDlerde profesyonel öğretmenler tarafından verilen bir uygulama dersler bulunmaktadır. Dersin nasıl verildiği hakkında daha doğru bir bilgi için de öğrenci, metod hakkında ayrıntılı bilgi veren ve demo ders uygulaması içeren DVD’yi okul yönetiminden kendisine izletmesini isteyebilir.

Okulumuz gerek gördüğü takdirde sınıf içindeki dinleme cihazları ile öğretmenlerinin o dersteki performansını monitörden izleyebilir ve Callan Metodun doğru kullanılıp kullanılmadığını takip edebilir. Bu kaliteyi ve eğitim standardını korumak için iyi bir yöntemdir ve bizler tarafından önerilmektedir.

Öğretmenin yeterli sayıda her dersi gözden geçirmesi çok önemlidir. Böylece sınıftaki bütün öğrenciler, öğretmenin yüksek hızda konuştuğu zamanlarda kendilerine yöneltilen soruları anlayabilirler. Öğrencilerimiz yeterli sayıda soru duymazsa, konuşma ve anlama hızlarını asla geliştiremeyeceklerdir. Bu yüzden gözden geçirmenin sayısını hesaplamak bile büyük önem taşır ki okul her ders için bir çizelge tutmaktadır. Öğrenci dersi ne kadar tekrar ederse etsin, öğretmenin bu ihmali, çalışma sürelerinin uzamasına dolayısı ile metod performansının düşmesine neden olur. Öğretmenin az revizyon yapması, öğrencinin kafasını karıştırırken, aşırı revizyon da diğer taraftan öğrenciyi sıkacaktır.

Öğrenciler 5 kategoriye ayrılırlar. İstisnalar-hızlılar-standart öğrenciler-ortalamanın altındakiler ve yavaşlar. Okuldaki öğrencilerin dağılımı genellikle %5’i istisna olarak göz önünde bulundurulabilirler. Diğer oranlarda %15’i hızlılar, %60’i ortalamalar, %15’i ortalamanın altı ve %5’i de yavaş olanlar şeklinde dağılım gösterir..

İstisna olan grup eğer Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca gibi Batı Avrupa dillerini biliyorlarsa genellikle 50 dakikalık derste Callan Metodun 12 yeni paragrafını işleyecek kapasitedelerken, hızlı öğrenciler 8, ortalamalar 6, ortalamanın altındakiler 5 ve yavaşlar 4 yeni paragraf görebilecek kapasitede bulunacaklardır. Öğrenci eğer bir derste 4 ‘ten daha az paragraf işlerse, bu, öğretmenin Callan Metodu doğru olarak kullanmadığı anlamına gelebilir.

Revizyona yani işlenmiş derslerin tekrarına gelince, istisna öğrencilerin her derste öğretilmiş konuyu yalnızca 2 kere tekrar etmeye ihtiyaçları olacakken, hızlı öğrencilerin 3, ortalama ve standart grubun 4, ortalamanın altmdakilerin 5 kere ve yavaşların da 6 defa revizyona ihtiyaçları olacaktır. Bir kursun gerektirdiği gözden geçirme sayısı sürekli sabit kalmaz. Bir sınıf bir periyoda ulaşamama sıkıntısı çekiyor veya metodun en zor bölümüne ulaşmada problem yaşıyorsa, belirli bir yavaşlamanın dolayısı ile öğretmenin tekrar sayısını arttırmak zorunda kalacağı bir ortamın oluşacağı gerçeği bulunmaktadır. Diğer taraftan sınıf artık dilde uzmanlaşmaya başladığında bir hızlanma görülürse, bu kez tekrar sayısının azaltılmasına ihtiyaç duyulacaktır.

Batı Avrupa dillerini bilen öğrenciler yani istisnalar grubu, doğal dili (İngilizceyi) kolayca anlayabilecekleri için her okuma ve dikteyi yapmak zorunda kalmayacaklardır. Yalnızca 3 kez 1 okuma ve 1 yazma çalışması yapacakken, hızlı öğrenciler 2 kez 1 okuma ve 1 yazma, ortalama öğrenciler tek seferde tüm okuma ve dikteleri, standart altı öğrenciler belli bütün okuma ve yazmaları 2’şer defa ve yavaş öğrenciler de metoddaki tüm okuma ve dikteleri 3 defa yapmak zorunda kalacaklardır.

Bazen öğretmenler her ne kadar öğretmenin el kitabında bulunuyorsa ders sırasında okuma ve dikte vermeyi unutabilirler. Böyle bir durumda, öğrenciler kendisine bu çalışmaları hatırlatmaktan çekinmemelidirler. Öğretmen tekrar etme, okuma ve dikte sayılarını doğru olarak hesaplayamaz ve sınıf gelişim skalasına bunları işlemeyi unutursa, daha önce belirttiğimiz gibi, öğrencinin İngilizce çalışma zamanını büyük ölçüde arttırabilir. Örneğin; Batı Avrupa’daki bir Callan Metod okulunun standart öğrencilerini metodun 1. Kitabının başından sonuna ulaştırması onlara gereksiz yere 3’er defa tüm okuma ve dikteleri ve aşırı revizyon yaptırması yüzünden gerçekte 40 saatte bitmesi gereken İngilizce çalışmayı 105 saat saate çıkarmıştır.

Öğretmene İngilizce ders sırasında her ne şekilde olursa olsun bir dakika için bile öğrencilerle serbest konuşma yapmaması salık verilir. Ders içi sohbet bir dili öğrenmenin aşırı yavaş yoludur ve sonunda öğrencileri sıkar. Öğretmene, Callan Metod kitaplarındaki soru ve cevaplara tamamen bağlı kalması önerilir. Öğrenciler de öğretmenlerimize sohbet etmeye destek vermeyerek bu şekilde yardımcı olabilirler. Sohbetler dersten önce veya dersten sonra okulumuzda bulunan student-lounge’da yani lobide yapılabilir.

”Sohbet Etme” tanımı öğretmenin sınıfa girer girmez selamlama dışında; “Arkadaşlar, Dün gece televizyondaki hidrojen bombasıyla ilgili filmi gördünüz mü? Ne düşündünüz?” diye sorduğunda, bu filmi seyreden ya da seyretmeyen tüm öğrenciler “dersi kaynatmak” için nükleer savaş tehdidi hakkında öğretmenle sohbet etmeğe başlarlar hatta zorlayabilirler. Bu durumda, hiçbir şey öğrenilmediği gibi konu hakkında konuşmak istemeyen öğrencilerin dörtte üçü sessiz oturduğu için dersin en az 5 dakikası harcanır. Bu 5 dakika dersin %10’luk dilimine denk gelir ki bu da hedeflenen garanti planının uzaması anlamına gelir. Bu durumda 10 ay yerine 11 aylık bir eğitimden bahsetmiş oluruz.

Sohbet etmenin bir başka örneğini verecek olursak, öğretmen ”milyoner olsaydınız nerede yaşardınız?” gibi böyle bir soru sorduktan ve öğrenci Güney Fransa’da yaşayacağı cevabını verdikten sonra, öğretmen ve öğrenci Güney Fransa’da neden yaşamak istediği hakkında sohbet etmeğe başlayabilirler. Bu sohbeti klasik bir kursta yapabilirsiniz ama Callan Metod okulunda değil.

Bu tarz sohbetler büyük bir zaman kaybıdır. Öğrenci çalışmasının o bölümünde sohbet etme yeteneği bulunmamaktadır. Eğer bu yetisi olsaydı, zaten okulda eğitim almasına gerek duymazdı öyle değil mi? Öğrenci Callan Metod’un bütün kitaplarını tamamladıktan sonra, başkasının zamanını harcamadan zaten sohbet etmek için yeterli bilgiye ve akıcılığa ulaşacaktır. O zaman da okula ihtiyacı olmayacaktır.

Sohbet etmek gerçekten en büyük problemlerden biridir. Öğrenci, okula öğretmenin politika, sinema veya herhangi bir konudaki görüşlerini dinleyip zamanını harcamak çin değil, İngilizce öğrenmek için geldiğini, sohbet etmeye eğilimli olan öğretmenine bunu nazikçe hatırlatmalıdır ama şunu da yeri gelmişken bildirelim konuşma yapmayı dileyen genelde öğrencilerdir ve Kitap 5’i okuyan öğrenciler dışında herhangi bir özel konuda kendilerini ifade edecek seviyede bulunmayacaklardır.

İngilizce kurs öğretmenlerimiz, İngilizce derslerinden önce öğretmen kitaplarına, tekrarın nerede başlayıp nerede bittiğini, yeni çalışmanın başlayacağı yeri, öğrencilerine verilen diktelerin ve okumaların en son nerede yapıldığını kendisine göstermek için kitap işaretleri koymaktadır. Bunu yapmadığı durumlarda bir sonraki derse hazırlıksız yakalanıp kaldığı yeri arayabilir ve derste zaman kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu da İngilizce kursu yöneticileri olarak hiç de arzu etmediğimiz bir durumdur.

Öğretmen soru sorduğu zaman öğrencinin adını kullanmamalıdır. Bu, dersten çalınan saniyedir. Bu kadar ince ve hassas dengelerle İngilizce dersi veriyoruz. İngilizce dersinde arkadaşınızın ismini duymaya ihtiyacınız yoktur ve sınıftaki diğer öğrencilerin, soru sorulan öğrencinin isminden çok başka İngilizce kelimeleri duymaya ve kulak dolgunluğuna ulaşmaya ihtiyacı vardır. Öğretmen Bunun yerine cevap vermesini istediği öğrenciye kalemle işaret etmelidir. Bu hem resmiyet hem de öğrencinin kendisine güven duyması açısından önemlidir. Bu İngilizce derslerinde uyguladığımız psikolojik noktalardan sadece bir tanesidir.

Metottaki her soru maksimum etkiyi almak için dikkatlice bir araya bilinçli şekilde yerleştirilmiştir. Bunun için öğrenci öğretmenin sorulardaki kelimeleri hiç bir şekilde değiştirmediğinden emin olmalıdır. Bunu öğretmen kitabında bulunan ders şartları dışında, öğretmenin kitabı ile aynı olan kendi kitabındaki soruları kontrol ederek yapabilir.

Öğretmenin soruları değiştirmesinin bir örneği olarak, ”Is every woman in the world beautiful?” sorumuzun cevabı metodda ”No, not every woman in the world is beautiful, but some are beautiful and some are ugly”dir. Öğretmen mesela feministleri gücendirmemek için ”woman” kelimesini ”flower” olarak değiştirebilir. Fakat bu durum öğrenciden ”some…some” ve ”ugly” kelimelerini almak için sorulan sorunun amacını zedeler. ”Flower” kelimesiyle öğrenci, ”Yes, every flower is beautiful” diye çok kolay bir cevapla da yanıtlayabilir. Metodtaki hiçbir soru anti-feminist olmayı veya herhangi bir politik veya dini düzeni işaret etmeyi amaçlamaz. Bu durumda öğretmene politika veya dini konuların hepsinden uzak durması söylenir. Yukarıdaki sorunun durumunda, bazı öğretmenler ”woman” kelimesini ”flower”a çevirmeye devam edip, sonunda metodun ”woman” kelimesini ”town” kelimesine değiştirebilirler. Özetle öğretmen ve öğrenci kitapta ne yazıyorsa ona uymakla yükümlüdür ve bunun metodun bir gereği olduğu unutulmamalıdır.

Öğretmekten ve özellikle kendi öğretme teorisini kullanıp kendi usulünde İngilizce öğretmesine izin vermeyen Callan Metod’la eğitim vermekten hoşlanmayan bir profile sahip olabilir. Ülkesinin dışında bir ülkede, özel bir okulda çalışıyorsa, bir yabancı dil öğrenebilmek ve sadece dünyada bir şeyler görebilmek için bu işi almış dahi olabilir, bunu bilemeyiz. Bu yüzden Callan Metod’u eleştirebilir, yadsıyabilir ve kendince bazı açıklar bulabilir. Örneğin; Callan Metod uygulamaya konduğu yıllardan beri göz önüne alınacak ilerlemelerde bulunduğu sağlam temellere dayandığı ve diğer öğretme yöntemlerini de kıyaslayarak tartışmayı deneyebilir. 1950’li yıllarda, İngilizce geniş çaplı uluslararası dil olma özelliğine kavuştuğundan beri dil öğretiminde öyle önemli ilerlemeler yoktu. İleri sürülen pek çok tecrübe ve teoriler vardı. Fakat İngilizce dili klasik ve karışık yöntemlerle öğretilmeye devam etti. Kayda değer tek gelişme 4 haftalık kurslarla öğretmenlere İngilizce öğretmenin genel prensiplerini veren eğitim merkezlerinin kurulmasıydı.

Callan Metod elbette kusursuz değildir. Bir şeyin kusursuz olması eşyanın doğasına aykırıdır. Belki geliştirilebilecek belli noktalar mutlaka bulunuyordur ancak CMO öğrencinin çalışma zamanını sadece % 1,5’luk bir pay çerçevesinde değiştireceği için yönetim bu değişiklikleri yapmayı değersiz bulmuştur.

Bu yüzden öğretmen Callan Metod’u olduğu gibi kabul etmezse, ya kullanılması amaçlandığı gibi kullanmalı veya klasik bir okulda yine klasik bir eğitim şekliyle öğretmeli veya tamamen öğretmekten vazgeçmelidir. Callan Metodu önce kullanmak ve sonra öğretilmesi amaçlanan yöntemi değiştirmek öğrencilerimiz için çok da adil değildir. Arzu edilen sonuç elde edilemeyecektir

Callan Metod öğrenciyi kötü öğretime karşı da korumaktadır. Doğru olarak öğretildiğinde, mükemmel bir sonuç almamak altını tekrar tekrar çiziyoruz imkansızdır. Metod şartları, metodun nasıl kullanıldığını açıkça bildirir. Böylece öğretmenin onu doğru kullandığından öğrencimiz rahatça emin olabilir. Bununla beraber öğretmekten hoşlandığı gibi genelde hayat görüşü memnun, anarşik ruhlu, her şeyi eleştirmekten adeta memnun olan bir öğretmen profili daha vardır. Mesela kendi ülkesinde hükümetin başındaki hangi parti olursa olsun, otomatik olarak o partinin aleyhinde konuşmaya devam edecektir. Arkadaşları sinemaya gitmelerini önerirse yanıtı hayır olacak ve tiyatro gibi alternatifler sunacak türde bir kişilik sergileyecektir. Tiyatroya gitmeyi kabul ederlerse de, ikincil düşünceleri bu kez hayır, sinemaya gidelim türünden olacaktır. Filmi izledikten sonra, gördükleri filmin Oscar ödülü kazanmış bile olsa, gerçekte işe yaramaz bir film olduğunu iddia edecektir. Otoritesini kanıtlamak ve zeki görünmek için herkes böyle davranabilir. Bu kişiler bazen nedenli ve yapıcı tartışmalar da öne sürebilir. Hayatın tüm platformlarında öğretmenlerini örnek alan İngilizce öğretme profesyonelliğiyle, okul ve öğrencilerinin adeta asker gibi karşısında hazır durması düşündüğünüzden daha fazla insana cazip gelir.

Callan Metod eğer yargılanacaksa sonuca bakarak yargılanmalıdır. Bu profilde yaklaşık 10 öğretmenden bir tanesi bu şekilde davranış gösterirse elbette stres kaynağı olabilir. Biz İngilizce konuşma ve konuşturma başarımıza bakarız. Bu anlamda Method kendini ispat etmiştir ve halen etmektedir.

Öğretmen okulda Callan Metodlarından başka materyal kullanmamalıdır. Metodun 2. ve 3. Kitaplarını bitirdikten sonra bazı öğretmenler ve okullar değişik renklerlerle metodun canlanmaya ihtiyacı olduğunu düşünür ve ek ders materyalleri getirir. Böyle ek kitapları tanıtarak okul, Callan Metoduyla garantilenmiş aynı saatte Cambridge Sınavlarında öğrencinin başarısını garanti edebilir. Örneğin; Preliminary için yaklaşık 80 ve First Certificate için 160 saat gibi bildiğimiz garanti şemasını verebilir ancak tecrübelerimiz, saat sayısının daima ölçüde arttığını bize göstermiştir.

Yabancı bir dil öğrenmek, yabancı bir dille haşır neşir olmayı sevenler için çok ilginç ve zevkli bir aktivitedir. Ancak dil öğrenmek için tutkusu olan bu kesim İngilizce çalışmazlar. Mümkün olan en kısa sürede çabucak ve zahmetsizce ingilizceyi öğrenmek isterler. Tecrübelerimiz, bu tarz renk eklemenin dersi yavaşlattığını ve er ya da geç can sıkıntısını arttırdığını bize göstermiştir.

Bazı öğretmenler ve okullar Callan Metod’unu geleneksel öğretim biçimleriyle birleştirmeyi denerler. Dersin yarısını metodda öğrenciye verebilir ve diğer yarısını öğrencilerine gramer, yazma alıştırmaları, çeviri ve serbest konuşmalar yaptırarak ders zamanını kullanabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu şekilde metod dışı uygulamalar, öğrencinin çalışma zamanını gereksizce ikiye katlayacaktır.

Öğretmen her dersin sonunda sınıftan ayrılmadan önce öğrencilerin diktelerini düzeltmeye başladıklarını görmelidir. Öğrenciler diktelerini düzeltmezlerse, çalışma amacına ulaşmaz. Yapılan bu aktivite sadece zaman kaybından başka bir değer de kazanmayacaktır.

Öğrencilerimiz uluslararası platformda İngilizce seviyelerini ispat etmek istiyor ve Cambridge Certificate gibi seviye belirleme sınavlarına hazırlanıyorlarsa öğretmen sadece bu sınav için direkt hazırlanan öğrencilere sınavda soru çözme ve algılama tekniğini kazandırıcı ilave materyalleri sınıfa getirebilir. Bu hem derste öğrenilen tüm soru ve kalıpların pratiği hem de sınav tekniğini daha iyi yakalamak için yararlı olabilir. Çünkü bu tür kitaplarda geçmiş yıllarda çıkan sorular da yer almaktadır. Bu sebeple Cambridge ESOL sınavları dışında stratejik partnerlerimizle KPDS, ÜDS, TOEFL, IELTS ve TOEIC gibi eğitimler verebilmekteyiz.

Bir Cambridge Sınavı hazırlığı süresince verilen sınava hazırlık dersleri daima minimumda tutulmalıdır. Öğrenci, geçmiş sınav sorularını çalışarak ne İngilizce konuşma yeteneğini fazla geliştirebilir ne de sistematik olarak sınav kağıtlarını 2,3 defa gözden geçirilmeksizin kelime haznesini arttırabilir. Bu yüzden Callan Metoduyla çalışmaya devam edip hafızasındaki bütün açıkları doldurmak için metodun bir bütün tekrarını yapabilir ve zamanını daha da karlı ve mantıklı şekilde harcayabilir. Geçmiş sınav kağıtlarından edindiği büyük ölçüdeki yeni kelime haznesi gerçek sınavı geçmek için bir önem taşımaz. Öğrencinin bütün kelime anlamlarını bilmeksizin bir İngilizce metnin genel anlamını kavrama yeteneği olup olmadığını görmek en iyi hazırlık kriteridir. Türkçemizde bile zaman zaman bilemediğimiz kelimeler karşımıza çıkıyor öyle değil mi?

Genel bir kılavuz çizgisi olarak sadece yaklaşık bir kursun %7’si bir sınav için hazırlığa ayrılmalıdır. Örneğin; ortalama öğrenciye Cambridge First Certificate için 240 derslik bir garanti belgesi verilirse, sınav için direk hazırlıkta yaklaşık 17 ders harcamalıdır ve bu kesinlikle %10’dan (24 dersten) fazla olmamalıdır. Pek çok öğrencinin yalnızca bir %5’lik (12 ders) bir hazırlığa ihtiyacı olur. Callan Metodu kullanmayan bazı İngilizce dil okulları, çok gerekli olmayan ve öğrencinin zamanını ve parasını adeta boşa harcayan birkaç aylık hazırlık kursu verirler. Preliminary sınavı için yukarda verilen 17 ders sayısı, maksimum 8 veya 9’a çekilmelidir..

Bazı öğretmenlerde metodun 3. Kitabı tamamlandıktan sonra, dersin gidişini yavaşlatmaya doğru bir eğilim içinde olurlar. Bu olay tamamen yanlıştır. Dersin gidişi ve akışı bütün metod ve kitaplar boyunca korunmalıdır. İngilizce sorular yüksek hızda ikişer kere sorulmalı ve cevaplar geçmiş sınav kağıtları ile ilgili bir uygulama olduğunda bile öğrenciden derhal alınmalıdır.

Bir okulun sınıfı bir günde bir çok saat pek çok öğrenci tarafından kullanılır. Pencereler ve kapılar her dersten sonra mutlaka açık bırakılmalıdır. Oksijen, beynin düzgün işlevi için gereklidir. Eğer pencereler açılmazsa içerdeki oksijen çabucak tüketilir ve öğrenciler kendilerini uykulu hissetmeye başlarlar. Öğrenciler öğretmene her dersten sonra pencereleri ve kapıları açmasını hatırlatmalı veya kendileri açmalıdırlar.

İngilizce konuşulan dünyanın her bölümünde bir aksan vardır. Bu kendi dilimizde de böyledir. Yörelere özgü kelimelerin ve aksanların olduğunu hepimiz biliyoruz öyle değil mi? Doğu aksanı ya da Karadeniz aksanı bunlara verebileceğimiz en güzel örneklerdir. İngilizcede de durum aynıdır. İskoç, İrlanda, Welsh, Amerika, Avustralya gibi ve her ülkenin her bölgesinde yerel aksanlar bulunur. Örneğin; İngiltere’de Londra, Yorkshire ve Somerset aksanları varken, Amerika’da New York, Texas ve Orta Batı aksanları bulunmaktadır. Öğrencinin perspektifinde bu durum kendisine yeterince karışık gelebilir. Farklı aksanlarla yüz yüze gelmeden İngilizce öğrenilmesi de kolay değildir. Bunun için öğretmen tarafsız İngilizce dediğimiz aksansız ve standart kabul edilen şekliyle İngilizce  konuşmaya çalışmalıdır. Aksansız olan bir İngilizce öğretmenin bunu yapması zor değildir. Normal olarak sadece iki veya üç sesli sesin düzenleme sorunu vardır. Öğrenci standart İngilizcenin neye benzediğini öğrenmek isterse, Callan Metod kasetlerini ya da uydu ve internet üzerinden BBC haber spikerlerini dinleyebilir.

Standart İngilizce telaffuzu Londra, Oxford ve Cambridge üçgeninde kurulmuş alandan türevlenmiştir. Ancak bu cümlemizden bu bölge dışında kalan yerlerde dilin aksanlı konuşulduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Liverpool, Glasgow veya Avustralya’dan bir öğretmen standart İngilizce konuşabilirken, Londralı bir öğretmen Cockney (Londra’da alt kesimin konuştuğu lehçe) aksanıyla da konuşabilir. Bu olay daha çok öğretmenin aldığı eğitime, özgeçmişine ve hayat tecrübesine bağlı bir durumdur.

Daha önce işaret ettiğimiz gibi Callan Metodun kurallarını kabul etmeyen ve çok zor olduğunu düşünen bir kaç öğretmen tipi vardır. Böyle öğretmenler genellikle bir şeyleri kendi usullerince yapmayı ve yürütmeyi tercih ederler. Ancak kuralları önemsememek, çalışma zamanlarını dikkate alınacak ölçüde uzattığından öğrenciler için hiç de adil değildir. Bu yüzden bu öğretmenler kuralları olduğu gibi kabul etmelidirler. Genellikle böyle bağımsız tarzda öğretmenlerin Callan Metodun kurallarını bir kere kabul edip, Callan metodu kullanmaktan keyif aldıklarını ve kullanmaya alıştıklarını biliyoruz ve izliyoruz. Okulumuz bu noktada sıkı bir disipline sahiptir.

Eğer öğrenci Callan Metod’u doğru olarak kullanmayan veya bir Callan ismini ve şöhretini kötüye kullanan bir okulda eğitim alıyorsa bu durumu bildirmek için Londra’daki Callan Method Organisation (CMO)’a bildirebilir.

CMO’nun her okulda belli bir otorite ve kontrolü bulunur. Bir okulu metodu doğru kullanması için zorlayamaz ancak okulun metodu doğru kullanmadığı takdirde öğrencilerin zaman ve para kaybını ve işletmeye gelebileceği zararlar konusunda okulu uyarır. Okul eğitimini kaliteli ve etik bir çerçevede verdiği zaman itibarı yükselecek, dolayısı ile şehirdeki diğer iyi İngilizce öğretmenlerin dikkatini kolayca çekebilecektir.

Öğrenci, okuluyla herhangi bir tartışmaya girmemek için adını ve adresini gizli tutabilir, bu en doğal da hakkıdır. Eğer öğrenci kimlik bildiriminde bulunmuşsa da CMO bu bilgileri asla paylaşmaz. Burada öğrencimizin okul ya da öğretmenle arasındaki ilişkinin bozulacağı endişesi yerine, söz verilen ve standartlara uymayan bir servis sonucunda yaşayacağı kendi sıkıntı ve üzüntüyü düşünmelidir.

Ancak öğrenci bu tip şikayetlerini CMO’ya yazmadan önce, direkt olarak okula şikayet etmeyi ya da okulun bir şikayet kutusuna bunu bırakmalıdır. Böyle bir opsiyon da yoksa şikayetini isimsiz bir e-mail ya da mektupla okula göndermeyi denemelidir. Bazı okulların, isimsiz öğrencilerin görüş ve önerileri için öneri ve şikayet kutuları bulunmaktadır. Eğer sorunu çözümsüz kalmışsa bu durumda çekinmeden CMO’ya yazabilir.

Callan Metodu kullandığını sanan ancak kullanmayı gerçek anlamda başarmadan reklamını yapan her okul, bir saatte 120km yapma kapasitesine sahip bir arabayı 240km yapabiliyor gibi pazarlayan bir satıcıya benzer. Pek çok ülkede böylesine aldatıcı reklamlara karşı tüketiciyi korumaya yönelik bazı kanun ve hareketler vardır. Kanunlar çerçevesinde müşteriler, ilanda tanımlanmış malları almaya hak kazandırılır. Mesela birinci sınıf bir otelde yer ayırtırsak, beklentimiz elbette birinci sınıf servis olacaktır, ikinci sınıf değil. Öğrenci, metod doğru kullanılmadığı takdirde kaybedenin kendisi olacağını unutmamalıdır. Okul normal zamanın yarısında bile öğrenciyi hedefine ulaştırması öğrenci için kayıptır. Bu süre normal zamanın sadece 1/4’ünde olmalıdır.

Elbette öğretmenin Callan Metod’unu doğru olarak kullanıyor olduğunun en iyi göstergesi öğretmenin ve okulun öğrencilere verdiği garanti belgesidir. Öğrencilere Callan Metod tarafından tavsiye edilen saatlerde ulaşmayı diledikleri sınav ve düzeyleri için bir garanti belgesi verildiyse, aynı zamanda bu belge öğretmenin metodu sistemli bir şekilde doğru olarak kullanıyor olduğunun da gösterir. Aksi takdirde öğrenci deklare edilen hedef saat sonunda sonuçları elde edemeyebilirdi.

Aşağıdakiler Callan Metod’un öğrenciler üzerindeki birkaç sonucudur (bu örnekler yüzlerce mektubun arasından rastgele alınmıştır). Okuyucuya metodun nasıl başarılı olabildiği hakkında bir fikir vermek için düzenlenmiştir.

Sonuçlar 70’lerin başı ve 60’ların sonunda İtalya’da 8 kişilik bir Callan Metod okulunda laboratuar şartlar gibi elde edilirken, metod o tarihte hala geliştiriliyordu. Bu mektuplar ve çalışmalar Callan metod öğrencilerinin özünü göstermek için seçilmemişlerdir ancak bazı profilleri de belirtmek gerekir. Öğrencilerden 11 yaşında orta seviyede bir devlet okulu öğrencisi, 59 yaşında bir bayan ve 6 yaşında küçük bir çocuk buradaki 3 değişik örneğimizdir. Sonuçlardan bazıları öyle olağanüstüdür ki inanması gerçekten zordur. Bu, öğrencilere kağıtlarının üzerine adlarını, adreslerini, Callan Metoduyla çalıştıkları saatler yazdığı için hepsi bilinmektedir ve okul arşivinde bulunmaktadır.

Öğrencilerden hiçbiri daha önceden İngilizce çalışmamış, bazılarının da ortalamanın üstünde yetenekleri de olsa da, İngilizce dil öğrenimi için tamamen önyargısız olarak kursa katılmışlardır. Aslında biz daha güncel örnekleri de sizlere sunabilirdik ancak günümüzde hiç ama hiç İngilizce eğitimi almamış tamamen başlangıç seviyesinde bir sınıfı dolduracak kadar aynı özellikleri taşıyan öğrencileri bulmak kolay değildir. Günümüz teknolojisinde özellikle Avrupa’da İngilizce eğitimi verilmeyen eğitimi de bırakın İngilizce terimlerin geçmediği bir ortam neredeyse yok gibidir. Çünkü yerel ve uydu TV, internet, radyo ve yazılı basının ulaşmadığı hiçbir yer yoktur.

Birazdan inceleyeceğiniz sonuçları alan öğrenciler, okulda sadece Fransızca çalışmış, evde kaset dinleme olanağı bulamamış, asla yurtdışına çıkmamış ve uydu televizyonu henüz icat edilmeden tüm İngilizcelerini Callan metoduyla öğrenmişlerdir. Artık günümüz çağında yaşayan öğrenciler aynı düzeylere %10 veya %20’lik bir zaman diliminde ve daha az zamanda ulaşabilirler.

Öğrenciler haftada değişen sayıda dersler aldıkları için kolaylık olması bakımından tüm sonuçlar, günde 1 saat çalışmış gibi hesaplanır.

Sonuçların ilk bölüm diktesi Callan Metod’un 1. Kitabının sonunda verilen bir sınavdan alınır. Bu dikte 100 kelime içerir, hepsi dilde en yaygın kullanıma sahip 1000 kelime arasından yer almaktadır. Bu İngilizce kelimeler metodun 1. kitabında bulunan (veya bulunması gereken) kelimelerdir. Dikte çalışmasındaki cümleler birbirleriyle ilişkili değildir. Bu yöntem zor kelimelerin maksimum oranda hepsini bir araya toplamak içindir. Her öğrencinin dikteler sırasında yaptığı hataların sayısı bu diktelerinin sağ üst köşesinde gösterilir.

Her Callan Metod öğretmeni burada (ulusal ve bölgesel farklılıkları da hesaba katarak) gösterilenlere benzer sonuçlar elde edebilir. Fakat öğretmen metodun şartlarını sistemli bir şekilde takip ediyor ve metod üstüne kendi şahsi deneyimlerini uygulamaması gerekmektedir. Öğrenci kendi öğrenmesinin metod şartlarına sıkı sıkıya bağlı olduğunu görmesi, öğrencinin kendi ilgi alanındadır. Şartlar olumlu şekilde oluşturulmazsa herhangi bir etkinin görülmesi beklenemez.

Bir Callan Metod okulu resepsiyonun duvarlarında, geçmiş öğrencileriyle, isimleri ve adresleri (elbette kendilerinden izin alınarak) ile beraber, elde ettiği sonuçların bir örnek kesitini bulundurmalıdır. Her şeyden öte, metodun 1. Kitabının tamamlanmasına yakın standart öğrenciler tarafından yazılmış yazı örnekleri bulunmalıdır. Ana dili Latin veya Alman kökenli olan ortalama öğrenciler böyle bir düzeye erişmek için yaklaşık 40 saat (48 ders 50 dakikadan) almalılar. Eğer öğrenciler belirtilenin %50’sinden daha fazlasını alırsa örneğin; 60 ders (72 ders 50 dakika ders), öğretmeninin veya okulunun Callan Metodu doğru kullandığından şüphe etmelidir.

Bu Cambridge Preliminary düzeyine erişmek için alışılmış 80 ders yerine 120 saat (144 dersten) fazla veya First Certificate için 240 saatten (288 ders) fazlasını alırsa olacaktır.

Diğer ülke öğrencileri ki buna Türkiye de dahildir, bu rakamlardan genelde %25 daha fazla ders alacaklardır. Bu tarz sonuçlara bakıp öğrenci kendi yerleşim biriminde diğer okullara gidebilir ve aynı saat sayısı bazında onların elde ettiği yazım sonuçlarını görmek isteyebilir. Bakınız biri bir bina inşa ettirecekse, sadece o şehirdeki tüm inşaat firmalarına gitmek ve geçmişte inşa ettikleri referans bazında bazı evleri görmeyi ve bu evlerinin ne kadara mal olduğunu, ne kadar sürdüğünü sorması mantıklıdır yalnızca. Bir okul için kendi öğrencilerinin işbirliği gerektiği için bu tür sonuçları çıkarması kolay olmayabilir. Özellikle küçük yerleşim birimlerinde öğrenciler birbirleriyle tanışabilecekleri için bu tür bilgileri vermekten doğal olarak hoşlanmayabilirler.

Öğrenci bir okul ile ilgili araştırma yapacağı zaman öğrenci, mümkünse, iyi İngilizce bilen bir arkadaşıyla gitmelidir. Böylece okulun sonuçlarını daha doğrulukla yargılayabilir.

Her okulun parlak öğrencileri olacaktır. Böylece benzerleriyle karşılaştırma yapmak daha büyük önem kazanır. Örneğin; bir okulun en iyi öğrencilerini başka okulun en iyileriyle, ortalama öğrencilerini diğer okulun ortalama öğrencileriyle karşılaştırmak en mantıklı yaklaşımdır. Callan Metod’un 1. Kitabını tamamlayan en hızlı öğrenci Mc Coppola’ydı (sadece 15 saatte). Diğer metodlarla böyle bir parlak öğrencinin en az 60 saat ders alması gerekirdi.

İdeal olanı, yerel bir gazetenin, öğrencilerin bulunduğu şehirdeki okullar tarafından elde edilmiş sonuçları incelemeli ve yayınlayabilmelidir. Örneğin, Callan öğrencilerinin bulunduğu bir sınıfına verilmiş dikteyi görmek için yönetimden isteyebilir ardından başka okullarda aynı saatte eğitim almış öğrencilere verilen diktelerle kıyaslayabilir. Sonuçlar şaşırtıcı olacaktır. Callan öğrencileri, diğer okulların diktelerini çok kolay bulurken diğer okullardaki öğrenciler Callan diktelerinde zorlanırlar.

Bir dikte, öğrencinin İngilizce ile ilgili yetenek ve düzeyini sorgulamak, işittiğinin ne kadarını anladığını ve doğru olarak onu üretip, üretemeyeceğini göstermek ve en önemlisi değişik yöntem ve metodları kıyaslamak için çok iyi bir kriterdir. Bir diktede öğrencinin aldığı not ve dereceler, benzer şekilde çeviri, kompozisyon, konuşma gibi bölümlerden oluşan bir sınavda aldığı derece ve notlarla az çok aynı olduğu anlaşılır. Örneğin tüm Callan öğrencileri her türlü yazılı metni çevirebilir ve konuşmadaki kelime haznesini rahatlıkla kullanabilirler.

Cambridge Üniversitesi kriterlerine göre standart bir öğrenci yaklaşık 250 saat yani 4 akademik yılda Cambridge Preliminary seviyesine ulaşabilmektedir. Birinci kitapta aktarılan İngilizce düzeyi bu seviyenin 2/3’lik bir kısmına denk gelir.
Bu yüzden üçte ikilik dilim 233 saate eşittir. Burada sunulmuş Callan öğrencilerinin aynı düzeye erişmesi 15 ve 71 saat dışında olmuştur. Ancak konuşma ve anlama yeteneklerinde Preliminary’nin dersindeydiler. Dikte çalışmaları, past, present, future ve present perfect tensleri, pozitif ve negatif fiilleri, karşılaştırma sıfatlarını, kelime kısaltmalarını ve kelime haznesinin 76 farklı kelimesini (yalnızca 24 kelimenin tekrar edilmesi demektir) kapsamaktadır.

Bu örnek dikte çalışmalarında, öğrencilerin ilk isimleri ve bulundukları yerleşim birimlerinin adları, gizlilik hakları gereği karalanmıştır.

Callan Metodun yüz yüze kaldığı en büyük problem metodun gücüne inanmayan kesim ve bu kesime vereceği derstir. Bakınız bir Callan öğrencisinin 3 haftalık bir çalışmadan sonra ya da 11 yaşında bir kızın 67 saatlik bir çalışmadan sonra, aynı şekilde 59 yaşında bir bayanın 54 saatlik bir çalışmasından sonra yapılan bir dikte çalışmasında, dördüncü yılında İngilizce eğitim alan bir üniversite öğrencisinin yaptığı hatalardan daha azının yaptıklarına inanmak oldukça zordur. 80 saat (yaklaşık 5 ay) çalışan ortalama bir Callan öğrencisinin, 5 yıl (belki de ev ödevleri dahil 750 saatlik bir dilimden söz ediyoruz) bir devlet okulunda İngilizce çalışan standart bir öğrenci gibi İngilizcenin aynı düzeyine erişmesi sizce ne kadar mümkündür? Genellikle matematik derslerini dereceyle bitiren elektronik mühendislerinin ders aldığı Callan Metod kursları, ortalama bir öğrencinin bu seviyeye 80 saatte erişmesinden daha bile az sürebilir. Bu ortalama bazen 50 saate kadar düşebilmektedir. İnanması zor ama gerçek ancak, tek bir şartla… Öğretmen metodu kesinlikle sistemli ve doğru olarak kullanmalıdır. Sonuç ortadadır. Öğretmen ve öğrenciler aşağıdaki sonuçlara inanmaya gerek duymayacaklardır:

The dictation is as follows: your favourite drink/ when I ill is milk./ He’s willing to agree/ that he’s made a mistake./ Bought, hung, thought,/ shook, said, met./ When they reach her age,/ they’ll earn as much as she does./ We can’t sit/ at the corner/ of a round table./ How often/ do they walk/ along this way?/ Seldom./ They weren’t here yesterday./ This wine/ doesn’t taste/ nearly as pleasant/ as the other./ I can’t lift this stone ball,/ it’s either/ too heavy/ I’m too weak./ This suit is cheaper than that./ That one is the most expensive./ I like silver less than gold.