CALLAN METOD İLE İNGİLİZCE ÖĞRENİN

Londra’daki Calllan School’da öğrenciler İngilizce öğrenmek için Callan yöntemini kullanırlar. Bu yöntem, anadili İngilizce olmayanlara İngilizce öğretmenin çok etkili ve hızlı bir yoludur. Callan’ın yönteminin başarısı, onu yalnızca İngiltere’de kullanılan bir teknoloji olmaktan çok uluslararası bir okul haline getirdi. IBM, Fiat ve Olivetti gibi çok uluslu şirketler, çalışanlarına İngilizce öğretmek için Callan metodunu (yöntemini) kullandı. O halde sizde Callan metodu ile İngilizce öğrenin!

Bugün dünyanın her yerinde İngilizce öğretmek için Callan metodu kullanan dil kurslarına rastlamak mümkündür.

Callan Method yöntemi nasıl çalışır?

Callan yöntemi, zamanlarını mümkün olan en verimli şekilde kullanırken öğrencileri mümkün olduğunca öğrenme sürecine dahil etmek için geliştirilmiştir. Callan Metodu, on iki aşamaya bölünmüş sıkı bir eğitim programıdır. Öğretmen, öğrencilerin cevaplaması gereken bir dizi soru sorar.

Çünkü bu yöntem öğrencilerin İngilizce konuşmasına yardımcı olur, sınıfın dikkatini en üst düzeyde tutar ve hafızasını aktif tutar. Callan metodu ile, öğrencilerin dilbilgisini ve kelime dağarcığını kademeli olarak artırmalarına olanak tanır. Öğrencilerin dikkati asla karmaşık veya nadir kelimelerle dağılmaz. Bunun yerine, öğrenciler dili kullanmanın temellerine odaklanmalıdır. Öğretmenler, öğrencileri İngilizceyi hızlı bir şekilde duymaya ve etkili konuşmaya zorlamak için sınıfta soru-cevap becerilerini kullanır. Öğretmenler, derslere hızlı bir şekilde devam ederek öğrencilerin İngilizceyi doğal bir hızda anlamalarını ve konuşmalarını sağlar. (gerçek ve doğal öğrenme) Öğretmenler sınıfta kara tahta kullanmazlar, not tutmazlar, boşlukları doldurmazlar, teyp ve CD’lere çalışmazlar ve dil öğretmek için bilgisayar kullanmazlar.

Bir başka ifadeyle, ingilizceyi ilk günden itibaren, “anadilimizi öğrendiğimiz şekilde” yani konuşarak öğretir.

Callan Metodu, İngilizce Gramer Kurallarına takılıp kalmaz. Bir arabanın hangi maddelerden yapıldığını, motorunun nasıl bir düzenekte çalıştığını veya arabanın parçalarını teorik olarak biliyor olmamız, içine oturduğumuzda o arabayı sürebileceğimiz anlamına gelmez. Arabayı sürmek, zamanla ve pratikle kazanılan bir yetidir.

Kendi dilimizi konuşurken de, asla özneleri, sıfatları, yardımcı fiilleri düşünmeyiz, kelime hatırlamaya çalışmayız. Kelimeler ve cümleler ağzımızdan otomatik olarak çıkar. Bu refleksi, anadilimizi 2 yaşından beri pratik yapmamız sayesinde kazandık. Callan metodunun amacı da, ilk günden itibaren konuşarak eğitim vererek, ingilizcenin kitaplardaki teorik bilgisini değil, pratik kullanımını göstermektir.

Siz de Callan metodu ile İngilizce öğrenin, zaman ve paranızı çöpe atmayın. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.